Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes11 grudnia 201222:59

Zarząd Rafako odpowiedział na pytania z NWZA

Zarząd Rafako odpowiedział na pytania z NWZA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Znamy odpowiedzi na pytanie, jakie padły w stronę zarządu Rafako podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, 26 listopada. Mowa w nich o porozumieniu z Alstomem i udziale tej firmy w kontrakcie opolskim.

1. Jakie są strategiczne cele RAFAKO S.A. na najbliższy rok/lata?
Strategiczne cele RAFAKO S.A. („RAFAKO”) na najbliższy rok/lata są następujące:
a) umacnianie pozycji generalnego dostawcy obiektów energetycznych w zakresie:
- kompletnych bloków energetycznych względnie kompletnych tzw. wysp kotłowych (kotłownia z kotłem, odpylanie i odsiarczanie), w tym w technologii nadkrytycznej w oparciu o własne know-how,
- kompletnych instalacji termicznej utylizacji odpadów komunalnych,
- kompletnych instalacji odsiarczania spalin według technologii mokrej, półsuchej i suchej,
- instalacji (nowe i modernizowane) katalitycznego odazotowania spalin, oraz
- modernizacji kotłów i urządzeń energetycznych;
b) umacnianie pozycji rynkowej w zakresie dostaw kotłów opalanych paliwami konwencjonalnymi (węgiel kamienny i brunatny, olej, gaz) do spalania odpadów komunalnych oraz odzyskowych do bloków parowo-gazowych;
c) umacnianie pozycji rynkowej w zakresie dostaw urządzeń energetycznych, takich jak obrotowe podgrzewacze powietrza oraz młyny węglowe;
d) umacnianie pozycji rynkowej w zakresie dostaw części ciśnieniowych dla kotłów nadkrytycznych i innych; oraz
e) uczestnictwo w budowie elektrowni jądrowych, w szczególności w zakresie dostaw urządzeń ciśnieniowych.
2. W raporcie bieżącym RAFAKO S.A. nr 55/2012, który przytacza fragment uzasadnienia SO w Gliwicach pojawiła się następująca informacja: W dniu 28 października 2012 r. członkowie zarządu RAFAKO S.A. otrzymali od pracownika PBG wiadomość o negocjowanej przez nich w imieniu RAFAKO S.A. ugody ze spółkami Alstom. Czy wedle wiedzy zarządu informacja ta jest prawdziwa. a jeżeli tak, to czy była to pierwsza informacja na ten temat? Czy osoby negocjujące ugodę dysponowały umocowaniem ze strony RAFAKO S.A.?
Zarząd RAFAKO potwierdza, że w dniu 28 października 2012 roku, za pośrednictwem poczty elektronicznej, do członków Zarządu dotarła informacja od pracownika spółki PBG S.A. w upadłości układowej („PBG”) o prowadzonych rozmowach z Alstom na temat zawarcia ewentualnej ugody. Zgodnie z wiedzą Zarządu RAFAKO, pracownik ten nie posiadał żadnych pełnomocnictw bądź innych umocowań do reprezentowania RAFAKO w tym zakresie.
Od września bieżącego roku prowadzone są rozmowy z Alstom na temat porozumienia, z udziałem i przy konsultacji z pracownikami RAFAKO, przy czym do tej pory nie wypracowano jeszcze ostatecznej wersji tego porozumienia. W związku z powyższym, w ocenie Zarządu w tej chwili nie jest możliwe wskazanie warunków, które są cały czas przedmiotem negocjacji. W przypadku osiągnięcia porozumienia, uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych i podpisania ugody, Zarząd RAFAKO poda jej warunki do publicznej wiadomości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do tego czasu, biorąc pod uwagę obecny etap negocjacji, nie jesteśmy w stanie w sposób rzetelny określić jaki wpływ na działalność RAFAKO będzie miało zawarcie tej ugody w jej ostatecznej wersji.
3. Jakie są warunki negocjowanej ugody RAFAKO S.A. z firmą Alstom?
Zob. odpowiedź na pytanie nr 2.
4. Jak zarząd ocenia wpływ ugody na działalność RAFAKO S.A.?
Zob. odpowiedź na pytanie nr 2.
5. Jaki jest bieżący stan sprawy wzajemnych roszczeń RAFAKO S.A. i podmiotów z grupy Alstom?
Wzajemne roszczenia RAFAKO i Alstom wynikają ze sporów dotyczących realizacji trzech kontraktów w latach 2009-2011:
a) blok nadkrytyczny Bełchatów 858 MW, 375,1mln PLN oraz 4,3 mln EUR (roszczenia RAFAKO):
- kwoty gwarancji bankowych, z których Alstom Power sp. z o.o. skorzystał pomimo postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia (ok. 135,0 mln PLN);
- kwoty zaległych płatności dla RAFAKO (ok. 109,3 mln PLN);
- roszczenia wynikające z prac dodatkowych wykonanych przez RAFAKO w trakcie realizacji umowy;
Alstom złożył odpowiedź na pozew z roszczeniem wzajemnym na kwotę około 7,8 mln EUR.
b) dostawa części ciśnieniowej dla kotła nadkrytycznego RDK8 Karlsruhe 910 MW (koszty opóźnień i dodatkowych roszczeń Alstom ok. 7.3 mln EUR);
c) dostawa części ciśnieniowej dla 2 kotłów nadkrytycznych w elektrowni Westfallen (koszty opóźnień i dodatkowych roszczeń Alstom ok. 28.7 mln EUR).
6. Czy zarząd może się odnieść do informacji, które znajdują się w raporcie bieżącym PBG 113/2012, że dotychczasowy zarząd RAFAKO doprowadził do sporów z firmą Alstom? Jaka jest ew. kwota roszczeń ze strony Alstomu i z jakiego tytułu?
Obecny Zarząd RAFAKO nie widzi powodów do komentowania tego typu wypowiedzi, jakie zostały zawarte w raporcie bieżącym PBG.
Niezależnie od powyższego, w opinii obecnego Zarządu RAFAKO, według posiadanych informacji, nie ma podstaw, aby jednoznacznie stwierdzić, jakoby Zarząd RAFAKO miał doprowadzić do powstania sporów z Alstom. Spory i odmienne stanowiska stron przy realizacji poszczególnych projektów (nierzadko skutkujące procesami arbitrażowymi i sądowymi), pomimo, iż nie są pożądane, to stanowią jednak typowy element normalnego funkcjonowania przedsiębiorstw na konkurencyjnym rynku. Aktualnie przeprowadzany jest wewnętrzny audit na temat sposobu doprowadzenia do sporów oraz oceny ich zasadności i sposobu rozwiązania.
7. Czy znane są zarządowi przyczyny odwołania trzech członków zarządu RAFAKO S.A. w dniu 29.10.2012 r.?
Przyczyny odwołania w dniu 29 października 2012 roku trzech członków zarządu RAFAKO, tj. Pana Różackiego, Pani Kawałko oraz Pana Karwackiego, podane zostały w raporcie bieżącym PBG nr 113/2012 z dnia 17 listopada 2012 roku. W raporcie tym podano najważniejsze motywy, które kierowały Radą Nadzorczą RAFAKO, związane z zawieszeniem oraz wcześniejszym odwołaniem tych osób. Zarząd RAFAKO nie dysponuje wiedzą odnośnie istnienia innych powodów, które mogły zostać wzięte pod uwagę przez Radę Nadzorczą RAFAKO przy podejmowaniu decyzji o odwołaniu członków Zarządu, poza opisanymi w powyższym raporcie bieżącym.
8. Czy zarząd widzi jakieś ryzyka dla spółki RAFAKO S.A. lub konflikty interesów, wynikające z tego, że proponowany członek Zarządu, współpracował w latach 2009-2010 z podmiotami z Grupy Alstom, jeśli tak to jakie?
Według wiedzy członków Zarządu na dzień dzisiejszy nie ma takich zagrożeń.
9. Czy w opinii zarządu istnieją jakieś okoliczności zagrażające realizacji umowy z PGE Elektrownia Opole S.A. wskazanej w RB 18/2012 na budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w dotychczasowym składzie konsorcjum (tj. RAFAKO S.A., Polimex oraz Mostostal Warszawa)?
Podstawowym zagrożeniem związanym z realizacją tej umowy jest problem formalny związany z uzyskaniem prawomocnej decyzji środowiskowej dla tego projektu w wyniku jej zaskarżenia na drodze sądowoadministracyjnej. Zgodnie z aktualnym zapisem w umowie oczekiwana jest, zależna od zamawiającego, decyzja odnośnie wydania polecenia rozpoczęcia prac do dnia 15 lutego 2013 roku. Według naszej oceny zamawiający zdecyduje się na wydanie polecenia rozpoczęcia prac w chwili, gdy będzie miał jasną sytuację co do ważności decyzji środowiskowej.
10. W dniu 03.09.2012 Polimex - Mostostal poinformował RB nr 69/2012 o podpisaniu umowy z Alstom Power sp. z o.o. na "Projektowanie i dostawę dwóch wysp maszynowych" dla bloków 5 i 6 w elektrowni Opole na kwotę 1,9 mld zł netto. Czy RAFAKO S.A. jako lider konsorcjum musi wyrazić zgodę na wybranego dostawcę turbiny? Jak oceniany jest przez Zarząd ten podmiot jako partner od strony technologicznej?
Ewentualna zmiana dostawcy turbozespołu w projekcie Opole wymaga dopełnienia formalności związanych z dokonaniem odpowiednich uzgodnień w ramach konsorcjum oraz akceptacją zamawiającego w postaci zawarcia odpowiedniego aneksu do umowy. W tym kontekście ewentualną zmianę dostawcy turbiny muszą zaakceptować wszyscy członkowie konsorcjum oraz zamawiający.
Polimex-Mostostal jest doświadczoną spółką realizującą duże projekty, w tym projekty energetyczne. Kompetencje i doświadczenia Polimex-Mostostal jak i pozostałych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Polimex-Mostostal zaangażowanych w projekt są oceniane bardzo dobrze. Innym zagadnieniem jest kwestia problemów ze stabilnością finansową spółki Polimex-Mostostal. Ta sytuacja jest przedmiotem naszej bieżącej kontroli.
11. Czy zarząd spółki rozważa bądź rozważał (poza dostawą turbin) możliwość przystąpienia spółki Alstom do ww. kontraktu również w inny sposób? Czy jest to elementem ugody z firmą Alstom?
W skład grupy Alstom wchodzi wiele spółek o dużym doświadczeniu i szerokich kompetencjach związanych z przemysłem energetycznym. Wiele z tych spółek dysponuje ofertą produktową, która może być przedmiotem współpracy w ramach projektu Opole, pod warunkiem spełnienia konkretnych wymogów technicznych oraz handlowo-cenowych.
Kwestia porozumienia z Alstom została omówiona w pkt 2 powyżej.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 lipca 202510:49

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO]

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dziesięć interwencji ogółem, z tego cztery na terenie Nędzy odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP podczas wtorkowej służby. Zdarzenia w większości spowodowane były przez silny wiatr lub ulewne opady, jakie nawiedziły region. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.