Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes5 maja 202323:37

Ginące zawody - w Muzeum otwarto nową wystawę

Ginące zawody - w Muzeum otwarto nową wystawę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ekspozycja prezentuje zabytki kilkunastu gałęzi rzemiosła - piernikarstwo, drukarstwo tkanin, kowalstwo i druciarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, rymarstwo, garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo i szewstwo.

5 maja raciborskie Muzeum udostępniło zwiedzającym nową wystawę czasową pt. Ginące zawody ze swoich zbiorów. Prezentuje ona zabytki kilkunastu gałęzi rzemiosła (piernikarstwo, drukarstwo tkanin, kowalstwo i druciarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, rymarstwo, garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo, szewstwo. Zawody te w większości nie funkcjonują w czasach współczesnych, niektóre pozostały tylko w niewielkiej liczbie. Wiele przedmiotów związanych z tymi zawodami stało się eksponatami muzealnymi.

Do takich należą zabytkowe formy piernikarskie z XVIII-XIX w., misternie wykonane przez snycerzy z drewna owocowego, a użytkowane przez piernikarzy zwanych również kichlarzami. Z tego samego okresu, równie piękne i kunsztowne są klocki do druku tkanin, którymi posługiwano się powszechnie podczas farbowania tkanin. Na wystawie prezentowane będą narzędzia pracy rzemieślników: narzędzia kowalskie – strugi do kopyt końskich, punktaki i inne, kobylica - narzędzie bednarza, stolarza i kołodzieja, stolik szewski, szydła, kopyta szewskie dreifusy, różnego rodzaju strugi, świdry i tarniki itp. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również wytwory rzemieślnicze m.in. wozy i koła szprychowe wykonane przez kołodziejów; beczki, naczynia klepkowe, cebry, masielnice wytworzone przez bednarzy; przedmioty kute z żelaza przez kowali (okucia do drzwi i wozów, zamki i klucze do drzwi, wywieszki kowalskie, podkowy, także dla kulejącego konia); różnego rodzaju kosze wyplatane przez plecionkarzy: kosze do sadzania kur (koszki), do suszenia serów, wiersze do połowu ryb, słomianki do chleba; piękne naczynia gliniane o wielorakich kształtach i zdobione różnymi technikami.

Przy okazji wystawy przypomniani będą lokalni rzemieślnicy, którzy świadczyli usługi dla miejscowej ludności m.in. kowal Alojzy Socha z Bieńkowic, kołodziej J. Kałuża z Owsiszcz, szewc Stanislaw Szymków, a także garncarze Wilhelm Słowik i Kazimierz Tabacharniuk. Ginące zawody ze zbiorów Muzeum w Raciborzu zaprezentuje wiele ciekawych przedmiotów i informacji.

Autor: tekst Julita Ćwikła, fot. Marek Krakowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.