Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja22 maja 202220:04

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zagraniczne praktyki uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” to wyzwanie, obowiązki, ale również wielka przygoda życiowa.

Teneryfa Czterogwiazdkowy Hotel Catalonia Punta Del Rey w miejscowości Las Caletillas to miejsce, w którym technicy hotelarstwa i technicy żywienia i usług gastronomicznych odbywają miesięczną praktykę zawodową.
Umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach, nawiązanie współpracy z zespołem stanowiącym profesjonalną obsługę dużego, międzynarodowego hotelu – oto wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć młodym ludziom, uczestnikom projektu „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu ERASMUS+ Sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

„Uczymy się od profesjonalnej i dobrze zorganizowanej kadry” – mówią zadowoleni uczestnicy praktyk. Dodatkową wartością wyjazdu na Teneryfę jest poznawanie kultury, zwyczajów oraz pięknych zakątków hiszpańskiej wyspy. Uczniowie dotychczas mieli okazję zobaczyć wąwóz Masca, wulkan Teide, góry Anaga, klify Los Gigantes oraz miasta Puerto de la Cruz, Santa Cruz i La Orotava.

Cypr
Technik budownictwa, architektury krajobrazu oraz agrobiznesu realizują praktyki na Cyprze. Przygodę zaczęli od wylądowaniu w Pafos, potem udali się do Limassol, drugiego największego miasta na wyspie – miejsca pobytu i praktyk. Weekend był czasem na zapoznanie się z okolicą.

Pierwszy dzień pracy miał charakter informacyjny i zapoznawczy. Po prezentacji i omówieniu najważniejszych zasad, uczniowie udali do swych miejsc praktyk. Początkowo trochę zaniepokojeni, zastanawiający się czy sprostają oczekiwaniom, barierze językowej, ale z biegiem czasu swobodniej i z większą pewnością podchodzili do pracy.

Technicy agrobiznesu poznali Aliego – szefa, rolnika na Cyprze z dużym gospodarstwem poza miastem, uprawiającym różne warzywa, w które zaopatruje pobliskie sklepy. Obie grupy techników architektury krajobrazu pracują w szkółkach z roślinami, zajmując się nie tylko zielenią, ale także obsługą klientów. Technicy budownictwa remontują oraz pracują w biurze architektonicznym w centrum Limassol. Zajmują się projektowaniem budynków i ich otoczeniem.

Uczniowie odwiedzili zachodnią część wyspy w pobliżu Pafos, gdzie mieli okazję zobaczyć „Grobowce królów”, malownicze klify z jaskiniami wodnymi i lazurową wodą. Atrakcją był także wrak statku przy jednym z brzegów. Zwieńczeniem wyjazdu był pobyt na pięknej plaży Coral Bay.

Druga z wycieczek zabrała ich na przeciwległy kraniec wyspy do Ayia Napa – najdalej wysuniętego punktu na południowy wschód greckiej części Cypru. Tam, w Parku Narodowym, zobaczyli jeszcze ładniejsze krajobrazy, malownicze jaskinie wodne oraz piękne plaże ze spokojną wodą o niesamowitym miękkim białym piasku w zatoce Nissi.

Niezapomniane przeżycia z Teneryfy i Cypru, nowe znajomości, inna kultura i wspaniała atmosfera to coś, co pod koniec miesiąca ciężko będzie zostawić za sobą. Całe szczęście ten czas zostanie zapamiętany na długo.
Praktyki zawodowe na Cyprze są realizowane w ramach projektu „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:41

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO]

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To pierwsza edycja imprezy, której organizatorka - Joanna Turkiewicz - ma nadzieję, że wrośnie na stałe w raciborski kalendarz.

red.
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:21

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś przed południem w intencji strażaków odprawiono Mszę św., po której odbył się krótki apel przed tablicą poświęconą zmarłych druhom.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202315:16

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO]

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Takiej imprezy już dawno przy ul. Grzonki nie było. Powód ważny. 40-lecie Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień. Co tu dużo pisać. Zerknijcie na zdjęcia i wideo.

red.
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.