Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja10 września 202121:57

Wojna nie kończy się nigdy. Grzebałkowska w raciborskiej bibliotece

Wojna nie kończy się nigdy. Grzebałkowska w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

9 września odbyło się w raciborskiej bibliotece spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką i autorką biografii ks. Twardowskiego, Beksińskich, Komedy oraz nagrodzonego statuetką Nike Czytelników reportażu historycznego 1945.Wojna i pokój.

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia opisuje II wojnę światową nie z perspektywy sztabowej mapy, a oczami dzieci którym konflikt odebrał dzieciństwo. Reporterka przyznała: Nie lubię czytać o wojnie, ani oglądać filmów wojennych. Są jednak tematy, które od początku przyciągają reportera i od których nie może odejść. Tym stała się dla Grzebałkowskiej Wojenka.

Przeceniamy więź biologiczną. Dzieci, które przeżyły wojnę w nawet najgorszych warunkach, lepiej wychodziły z tego psychicznie. Te które przetrwały same, rzadko kiedy potrafiły zjednoczyć się z rodzicami. Dla urodzonych w łagrach dzieci figura matki była abstrakcją - zerwana na samym początku więź nigdy nie została odbudowana, nawet gdy matki po zakończeniu wyroku próbowały odzyskać swoje dzieci.

Podczas zbierania materiałów, czekają na reporterkę niespodzianki. Podczas poszukiwań dziecka, które przeżyło wojnę bezpiecznie w Stanach Zjednoczonych (ale potem trafiło na front wojny koreańskiej) Grzebałkowska trafiła na historię Japończyków internowanych podczas wojny do obozów. Ten epizod amerykańskiej historii jest w Polsce mało znany i stanowi jeszcze jeden z przykładów jak wojna potrafi wpłynąć na całe życie. Internowani Japończycy nigdy nie odzyskali utraconych na rzecz państwa majątków.

Dzieciństwo niemieckie - z perspektywy polskiej kojarzonego z dobrobytem najeźdźcy - reprezentuje Nikas Frank, najmłodszy syn Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Dla Niklasa Wawel był domem rodzinnym, a Dama z łasiczką portretem brzydkiej ciotki. By dowiedzieć się jak nazistowskie dziedzictwo wpłynęło na Niklasa i jego starsze rodzeństwo trzeba sięgnąć do znakomitej książki autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

Wszystkie książki Magdaleny Grzebałkowskiej można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.