Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja10 czerwca 202217:41

Bez uczuć ani rusz. Spotkanie w markowickiej bibliotece

Bez uczuć ani rusz. Spotkanie w markowickiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

8 czerwca w bibliotece w Markowicach odbyły się warsztaty z Jovanką Tomaszewską i Wojciechem Kołyszko. Zajęcia przeprowadzono w dwóch etapach - do południa z dziećmi z grupy starszaków, a w godzinach popołudniowych dla dorosłych czytelników.

Jovanka Tomaszewska specjalizuje się w literaturze edukacyjnej, która wspiera rodziców, nauczycieli i opiekunów w procesie wychowawczym. Razem z Wojciechem Kołyszko, który przez wiele lat pracował z dziećmi w różnym wieku w placówkach szkolnych, edukacyjnych i w świetlicy socjoterapeutycznej, napisali serię książek o uczuciach. W książkach dzieci znajdą zabawy i ćwiczenia pozwalające oswajać emocje takie jak radość, złość, smutek, zazdrość, wstyd i strach.

W czasie spotkania z dziećmi prowadzący przekonywali, że wszystkie uczucia są naturalne i zupełnie normalne, choć czasami sprawiają nam kłopoty. Omówiona została złość, smutek i strach. Okazało się, że dzieci znają emocje i potrafią je nazwać. Bawiły się w ścieżkę uczuć, gdzie wyrażały swoje wymyślone emocje, a pozostała część grupy odgadywała jakie one są. Pani Jovanka odczytała bajkę Smok jak My, a następnie uczestnicy w rysunkach przedstawili wyobrażenie poszczególnych emocji. Nie zabrakło dedykacji wpisanych przez autorów do książek zakupionych przez dzieci na spotkaniu.

Na popołudniowych warsztatach z dorosłymi Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko rozmawiali w jaki sposób pomagać dzieciom w kształtowaniu zdrowego stosunku do emocji oraz jak reagować w konkretnych sytuacjach, gdy uczucia dochodzą do głosu. Uczestnicy pytali o konkretne rozwiązania i sposób postępowania. Ważne, aby umiejętnie nazywać swoje uczucia oraz rozwiązywać sytuacje emocjonalne. Nawet dorośli mają problemy z określeniem, nazwaniem i zaakceptowaniem swoich emocji. Bajki o uczuciach autorstwa prowadzących spotkanie, w prosty, ale niezwykle obrazowy i trafny sposób omawiają różne emocje, a na końcu książek znajdują się instrukcje obsługi danego uczucia. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza do wypożyczania serii książek.

Spotkania dofinansowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz na rok 2022.

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202512:01

Trzeci festyn parafialny w Raciborzu-Brzeziu – rodzinne święto z udziałem gości z całego województwa - relacja na bis!

Trzeci festyn parafialny w Raciborzu-Brzeziu – rodzinne święto z udziałem gości z całego województwa - relacja na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Plac za remizą w Raciborzu-Brzeziu zamienił się, 9 sierpnia, w tętniące życiem centrum rodzinnej zabawy podczas trzeciego festynu parafialnego. Wydarzenie, które przyciągnęło setki mieszkańców oraz gości z całego województwa, zorganizowali parafianie pod kierunkiem proboszcza ks. Bogdana Raka. Festyn okazał się doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności oraz odwiedzających region.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202512:49

Na szlaku wiary i nadziei – pielgrzymi z powiatu raciborskiego w drodze na Jasną Górę [FOTO na bis!]

Na szlaku wiary i nadziei – pielgrzymi z powiatu raciborskiego w drodze na Jasną Górę [FOTO na bis!] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozpoczęła się 49. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Pątnicy z Nysy, Opola, Głubczyc, Raciborza i Kluczborka przez kilka dni będą przemierzać setki kilometrów, niosąc w sercach intencje swoje i innych. Tegoroczna wędrówka przebiega pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, nawiązującym do Roku Świętego i programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202512:39

Afera wokół przyznawania środków z KPO. Konferencja Nowej Nadziei w Raciborzu [WIDEO]

Afera wokół przyznawania środków z KPO. Konferencja Nowej Nadziei w Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
30
Racibórz:

Na początku sierpnia 2025 roku media i opinia publiczna zostały poruszone doniesieniami o kontrowersyjnych finansowaniach z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Interaktywna mapa opublikowana przez dziennikarzy ukazała, że część funduszy trafiła do wydatków luksusowych — takich jak jachty, solaria czy ekspresy do kawy. To wyraźnie odbiega od celów KPO, które zakładały wspieranie odbudowy infrastruktury, ekologicznych innowacji oraz transformacji gospodarczej.

red.
Reklama
Sport10 sierpnia 202522:38

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.