Góry Świata Leszka Cichego na finał Wiatraków

Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim pt. „Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego” - tym akcentem zakończyły się wczoraj, 24.10., trzydniowe Wiatraki.
Spotkanie z legendarnym polskim himalaistą, które nie może nie zacząć się od Everestu. W trakcie opowieści o pierwszym zimowym zdobyciu najwyższego szczytu świata Leszek Cichy przedstawił fragment książki „Gdyby to nie był Everest…”. Jednak pamiętając, że góry w życiu Leszka Cichego to nie tylko Himalaje, rozmowa przeniosła słuchaczy zarówno w Karakorum (elementy z Korony Ziemi), jak i na…. Antarktydę! Pokazano fragmenty filmu z Mount Vilsona (Antarktyda), film z wyprawy na najwyższą górę Grenlandii oraz film z wyprawy w Góry Ruwenzori (Afryka). Nie zabrakło również czasu na pytania od publiczności!
Leszek Cichy to taternik, alpinista, himalaista, w latach 1995-1999 prezes Polskiego Związku Alpinizmu. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim, w czasie wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, jako pierwsi na świecie stanęli zimą na najwyższym szczycie ziemi – Mount Evereście (8848 m). W 1974 roku dokonał pierwszego wejścia na Shispare Sar (7611 m), rok później wszedł nową drogą (północno-zachodnią ścianą) na Gasherbrum II (8035 m). Także nową drogą wspiął się w 1984 r. na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m). Uczestniczył w wielu ekspedycjach w Karakorum i Himalajach, których celem były między innymi ośmiotysięczniki Makalu (8481 m) i K2 (8611 m). Na ten ostatni wspinał się pięciokrotnie, w 1982 roku doszedł do wysokości 8250 m. Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Karierę w górach najwyższych zawiesił, by oddać się pracy w branży finansowej. Dziś wciąż dużo podróżuje - szczególnie na Islandię, którą szczególnie sobie ukochał.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany