Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja29 lipca 202108:28

Wakacje z powiatem - podsumowanie lipca

Wakacje z powiatem - podsumowanie lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Sobotni koncert Trzech Tenorów (31 lipca) jeszcze przed nami, ale już śmiało możemy podsumować pierwszy miesiąc akcji „WAKACJE z POWIATEM”, którą w dawnej siedzibie Piastów wspólnie organizują Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu. Dla mieszkańców powiatu przygotowanych zostało szereg atrakcji, zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Tutaj nikt się nie nudził! Jaki był ten pierwszy miesiąc? Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania.

Dotychczas w wakacyjnej akcji (warsztaty, pokazy, koncerty, kino plenerowe) w dawnej siedzibie Piastów wzięło udział około 1700 osób. Tak duża liczba uczestników to m. in. zasługa Zarządu Powiatu, na czele ze Starostą Raciborskim - Grzegorzem Swobodą, który sprawił, że przez całe wakacje, tj. od 28 czerwca do 31 sierpnia dzieci i młodzież za okazaniem legitymacji szkolnej mogą bezpłatnie korzystać z powiatowo-gminnej komunikacji, czyli autobusów PKS. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież do 19 roku życia. Dzięki temu łatwiej jest dojechać do dawnej siedziby Piastów z okolicznych gmin, a tym samym wziąć udział w zamkowej akcji.

Wakacje na Zamku Piastowskim rozpoczęły się Rodzinnym Piknikiem Militarnym (03.07.2021 r.). Było to pierwsze takie wydarzenie w dawnej siedzibie Piastów. W trakcie kilkugodzinnej imprezy, grupy rekonstrukcyjne i stowarzyszenia zaprezentowały swój dorobek. W oryginalny i niekonwencjonalny sposób zaprezentował poszczególne grupy i ich produkty, umożliwiając bezpośrednią prezentację, a przede wszystkim służył integracji i zacieśnianiu współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami. Ponadto wydarzenie służyło pogłębieniu wiedzy na temat historii militarnej.

Następnie, w dniach 5, 6, 8 i 9 lipca zaprosiliśmy na Kino Plenerowe. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć cztery filmy: „Czworo dzieci i Coś”, „Tajemniczy ogród”, „Kumple z dżungli” oraz „Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska”. W międzyczasie 7 lipca odbyły się warsztaty pt. „W kraju kwitnącej wiśni - lampiony”. Zajęcia poprowadziła Martyna Rejner. Tak upłynął nam pierwszy i drugi tydzień wakacji.

Trzeci wakacyjny tydzień (12.07) na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczęły Zamkowe Hulanki (nauka tańca z pokazem, plecenie warkoczyków, były także lody oraz popcorn i wata cukrowa, którą ufundował dzieciom zaprzyjaźniony z zamkiem producent). Następnie (14.07) zaprosiliśmy uczestników na Magiczne Eksperymenty. Dzięki zajęciom uczestnicy przekonali się, że chemia jest trochę magiczna. Dzieci miały okazję wyczarować z wody sok i Coca-Colę oraz nadmuchać balon bez pomocy ust, który po eksperymencie mogły zabrać ze sobą do domu. Kolejne dwa dni (19 i 20 lipca) upłynęły nam niezmiernie szybko. Były to warsztaty LEGO. Uczestnicy mieli okazję konstruować autorskie modele z LEGO Technics z wykorzystaniem silników elektrycznych, dzięki którym modele (Dragster - wyścigówka oraz Małpa) były wprawiane w ruch.

Ostatni tydzień lipca rozpoczął od spotkania z iluzjonistą - Konradem Mościńskim oraz pokazem pt. „Lodowe Eksperymenty” (26.07). W trakcie pokazu uczestnicy dowiedzieli się co to jest suchy lód jakie dokładnie ma właściwości, co to jest sublimacja, czy suchy lód potrafi ugasić ogień, jaki ma smak i czy zmienia kolory. Dwa dni później, w środę 28 lipca odbyło się Laboratorium Slime, czyli kolorowe, brokatowe, ciągnące… slime. Na warsztatach stworzyliśmy gluty według domowego przepisu, ale również dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstają slime`y w laboratorium pod czujnym okiem chemika. Lipcowe „WAKACJE z POWIATEM” na Zamku Piastowskim w Raciborzu zakończy sobotni (31.07) koncert trzech tenorów. Na dziedzińcu, na scenie plenerowej zaprezentuje się trzech tenorów – Bartosz Kuczyk, Mirosław Niewiadomski oraz Mariusz Ruta. Nie zabraknie znanych szlagierów, pieśni i piosenek, a także znanych arii operetkowych i musicalowych. Będą to utwory m. in.: R. Stolza, F. Miglicacciego, E. Di Capua czy Z. Wodeckiego.

To nie koniec wakacyjnych propozycji, jakie wspólnie przygotowali Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu. Szczegółowy program na sierpień znajdziecie tutaj: http://www.zamekpiastowski.pl/site/index/4/news/4285.html. Z nami nie będziecie się nudzić. Tutaj każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Autor: Zamek Piastowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.