K-DRON. Prace Janusza Kapusty można oglądać w pałacyku Rafako

Po obrazach Kossaków to kolejna propozycja Fundacji Rafako, tym razem skupiona na człowieku i geometrii. Tytuł ekspozycji to K-dron.
Dziś po raz pierwszy można było obejrzeć nową ekspozycję. W zbliżający się weekend 26-27 października, od 11.00 do 17.00, będzie dostępna dla szerokiej publiczności, później co niedzielę, aż do 1 grudnia. W pozostałe dni organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane. Obiekt na rynku ma reklamować wystawę do końca jej trwania. Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy objął to wydarzenie patronatem.
W pałacyku można obejrzeć tym razem niezwykłe dzieło współczesnego artysty wpisane w owoc geniuszu Leonarda da Vinci. Autor, Janusz Kapusta, połączył K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. Renesansowy mistrz zawarł w swym rysunku, opartą na samodzielnych pomiarach, korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria odzwierciedlają prawa boskiego architekta. Rok 2019 ogłoszony jubileuszowym rokiem matematyki jest szczególną okazją, aby temat wyjątkowego odkrycia Janusza Kapusty, jakim jest K-dron, przybliżyć i zaprezentować społeczności Raciborza i okolic.
W weekend otwarcia po wystawie będzie oprowadzał gości sam autor. Będzie okazja by osobiście poznać i porozmawiać z artystą, który od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Pochodzący z Wielkopolski Janusz Kapusta, ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. To artysta wielu talentów - rysownik, ilustrator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz a wreszcie sławny odkrywca. W roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania. K-dron wykorzystywany jest między innymi w nauce, sztuce, architekturze i technice, a nawet w muzyce.
Wystawie w Raciborzu towarzyszyć będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń - konferencje, prezentacje i wykłady, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie K–dronowej. Dla uczniów Liceum Plastycznego zorganizowano konkurs pt. Pomnik K-drona w Raciborzu.
Wystawa prac Janusza Kapusty to kolejna inicjatywa Fundacji RAFAKO, która przybliża mieszkańcom Raciborza i okolic sztukę, prezentowaną zwykle w odległych galeriach czy muzeach, a czasem pieczołowicie zebraną od prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Tak było z niedawną wystawą dzieł Kossaków, którą obejrzało w Raciborzu prawie 2000 osób.
Organizatorzy liczą na równie dużą frekwencję, a szczególnie zachęcają do zapoznania się z wystawą uczniów wraz z pedagogami. Wystawa może zostać im udostępniona w dogodnym terminie, poza godzinami otwarcia dla publiczności. Również inne grupy zorganizowane są mile widziane.
Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: beatrycze.rychlik@fundacja.rafako.com.pl lub telefoniczny - (32) 410 10 34.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany