Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 marca 202422:39

Współpraca Muzeum w Raciborzu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej

Współpraca Muzeum w Raciborzu z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Współpraca Muzeum w Raciborzu z TMZR trwa już od wielu dziesięcioleci. I to na wielu płaszczyznach. Rozpoczęła się ona w latach 60. ubiegłego wieku i dotyczyła działań kulturalnych, wspólnych badań historycznych, wystaw i prelekcji, wielu inicjatyw wydawniczych, inscenizacji historycznych z okazji rocznic i świąt, także przedsięwzięć budowlano-remontowych. Warto tu wspomnieć o remontach Muzeum, staraniach odbudowy zamku i wielu innych.

Na przestrzeni minionych dziesięcioleci wielu pracowników i dyrektorów Muzeum było członkami i prezesami TMZR i odwrotnie – wielu członków TMZR było członkami Rady Naukowej raciborskiego Muzeum.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach współpraca była bardzo ścisła. W latach 2020-2023 Muzeum i TMZR, w tym głównie dyrektor Muzeum mgr Romuald Turakiewicz oraz Prezes TMZR dr Piotr Sput, uczestniczyli w realizacji dużego międzynarodowego projektu historycznego dot. historii międzywojennej w pięciu europejskich państwach i ośmiu uczestniczących w projekcie miastach. W ramach tego projektu odbyło się wiele wystaw i prelekcji, w październiku 2022 roku w Raciborzu miał miejsce duży workshop z konferencjami i spotkaniami, także zorganizowanymi w Muzeum hucznymi obchodami 20-lecia partnerstwa miast Raciborza i Leverkusen oraz 70-lecia patronatu dawnego powiatu Wupper nad raciborzanami, którzy uciekając po wojnie ze swego miasta osiedli w okolicach Leverkusen.

Kulminacją zeszłorocznej współpracy była zorganizowana 20 października międzynarodowa konferencja pt. Carl Ulitzka – duszpasterz, polityk, raciborzanin, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

Organizatorom tych wszystkich przedsięwzięć udało się uwiecznić większość działań w postaci dwóch wydawnictw zwartych. Nie powstałyby one bez wsparcia Miasta Racibórz. TMZR opracował i realizował bowiem w zeszłym roku dwa projekty w ramach inicjatywy lokalnej oraz zadania publicznego z zakresu kultury.

Pierwszym wydawnictwem jest książka Z dziejów życia muzycznego Raciborza – sławni muzycy od XVII do XX stulecia, która zawiera materiały z konferencji oraz wykładów prowadzonych w ramach miejskiego projektu inicjatywy lokalnej. Wspomniane imprezy odbywały się w murach Muzeum oraz siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej 9. Głównym celem projektu było przypomnienie życia i działalności czterech wybitnych raciborzan, w tym wypadku wybitnych muzyków, kompozytorów, pedagogów i aranżerów muzyki: Albericha Mazaka (1609-1661), Carla Juliusa Hoffmanna (1801-1843), Arnolda Ludwiga Mendelssohna ̶ raciborskiego przedstawiciela wybitnej żydowskiej rodziny (1855-1933) oraz Klausa Ogermanna (1930-2016). W pozycji jest też opublikowany artykuł niedawno zmarłego członka honorowego TMZR mecenasa Pawła Newerli – co czyni książkę jeszcze bardziej nostalgiczną i cenną.

Druga pozycja, wydana wspólnie przez Muzeum w Raciborzu oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej pt. Carl Ulitzka i inni. Wybitne osobowości w dziejach najnowszych Raciborza jest pokłosiem miejskiego projektu historycznego realizowanego w roku 2023, realizowanego przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Racibórz oraz Muzeum w Raciborzu.

Wydawnictwo poświęcone jest głównie wspomnianej wyżej międzynarodowej konferencji Carl Ulitzka – duszpasterz, polityk, raciborzanin. Zamieszczono w nim wszystkie wykłady wygłoszone na tejże konferencji. Warto wspomnieć, że prelegentami byli; JE ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec, prof. dr hab. Konrad Glombik, dr Piotr Sput, dr Giudo Hitze z Düsseldorfu, dr Ranata Sput i mgr Grzegorz Wawoczny.

W drugiej części książki znajdujemy relacje, zdjęcia, skróty prelekcji, plakaty z wielu wystaw, wykładów, konferencji, wspólnych spotkań i wyjazdów, relacje z realizacji dużego, międzynarodowego projektu historycznego Przestrzenie Miejskie - StadtRäume StaR UrbS z lat 2020-2023. Warto wspomnieć o zamieszczonych relacjach dot. prelekcji Zbigniewa Ciszka Józef Gawlina - biskup, żołnierz, pielgrzym, wystaw; Jana Lorenza Genialna kreska Albrechta Duerera oraz Pruska prezencja militarna w Raciborzu. Garnizon Racibórz w latach 1741–1919 połączonej z promocją książki Piotra Sputa Garnizon Racibórz 1741–1919 – próba zarysu monograficznego, Racibórz 2023, także wykładów i prezentacji multimedialnych Michała Fity Claus Ogermann, życie i twórczość w zarysie, dra Jana Dudy Dr Anna Wróbel. Miłośniczka ziemi raciborskiej i moja nauczycielka, dra Piotra Sputa, Podsumowanie wspomnianego już, międzynarodowego projektu historycznego Przestrzenie Miejskie - StaR UrbS dot. historii międzywojennej w pięciu europejskich państwach i ośmiu uczestniczących w projekcie miastach dra Zbigniewa Ciszka Znane i nieznane fakty z życia abpa Józefa Feliksa Gawliny. Są tam też zawarte relacje z konkursu literackiego dla raciborskich seniorów Piękno moich okolic oraz ze spotkania okolicznościowego z członkiem honorowym TMZR mecenasem Pawłem Newerlą.

Mgr Romuald Turakiewicz – dyrektor Muzeum w Raciborzu
Dr Piotr Sput – prezes TMZR

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.