Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja22 września 202320:10

W zgodzie z naturą. Event ekologiczny w Rudniku

W zgodzie z naturą. Event ekologiczny w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Wydarzenie odbyło się 21 września w Szkole Podstawowej im. abp Józefa Gawliny w Rudniku.

Współczesne technologie powodują, że dzieci i młodzież zamykają się w domach, wykazując coraz mniejsze zainteresowanie środowiskiem, w którym żyją. Prowadzi to do mniejszej aktywności uczniów i zobojętnienia na problemy ekologiczne Ziemi, stąd realizacja działania edukacyjno-ekologicznego w obszarze tematycznym „zrównoważony rozwój i ochrona zasobów środowiskowych”, wyzwalających długotrwałą aktywność całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku.

Wyjątkowe wydarzenie edukacyjne rozpoczęło się apelem w holu szkoły udekorowanym w stylu ekologicznym. Po powitaniu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz osób zaproszonych do wspólnego działania i po przedstawieniu programu przez dyrektor Weronikę Żymełkę nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Selfie z naturą”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zdobyła Lena Zajonc, 2 Dorota Gorus, 3: Martyna Musioł i Milena Daniel. W kategorii klas 4-8 pierwsze miejsce zajął: Adam Przybyła, 2 miejsce: Maja Ewy, 3 miejsce: Daniel Szreder. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się pomysłowością, wrażliwością artystyczną i znajomością technik fotograficznych i IT. Zwycięzcy otrzymali vouchery oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy - symboliczny upominek.

Następnie młodzież szkolna podzielona na mniejsze grupy wzięła udział w czterech różnych projektach:

Uczniowie klasy I-II uczestniczyli w warsztatach pn. „Pracowite pszczółki”, podczas których spotkali się z pszczelarzem. Zaznajomił on dzieci z życiem pszczół i ich znaczeniem w przyrodzie i ekosystemie. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, dlaczego ważna jest ochrona pszczół i jak mogą sami przyczynić się do ochrony tych pracowitych owadów. Na zakończenie uczniowie wykonali swoje własne świece woskowe, które mogli zabrać do domu.

Warsztaty artystyczno-ekologicznych pn. „Woda zdrowia owadom doda” realizowali uczniowie klas III-IV. Ich zadaniem było utworzenie poidełek dla ptaków i owadów, które przyciągną zwierzęta do ogrodów i warzywniaków. Poidełka po wysuszeniu i zaimpregnowaniu zostaną ustawione w szkolnym ogródku.

Udział w warsztatach ogrodniczo-ekologicznych pn. „Dzieciaki Sadzeniaki” przypadł uczniom klasy piątej i szóstej. W czasie prac dzieci utworzyły przy Szkole Podstawowej im. abp. Józefa Gawliny w Rudniku ogród dydaktyczny. Rodzice i pracownicy obsługi przygotowali wcześniej teren, aby uczniom łatwiej było wykonać powierzone im zadanie.

W ogródku zostały wydzielone trzy strefy:
- owocowa z krzakami między innymi: agrestu, malin i jeżyn,
- zielarska – w której zostały zasadzone zioła: mięta, rozmaryn, oregano, melisa oraz
- kwietna – w której miejsce znalazły rodzime rośliny miododajne.

Uczniowie klas VII-VIII pod kierunkiem stolarza uczestniczyli w warsztatach stolarsko-rzemieślniczych pn. „Eko-konstruktor”. Młodzież z gotowych elementów składała domki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz skręcała drewniane stoliki i krzesełka, które zostały ustawione w nowopowstałym ogrodzie. Ustawianie gotowych mebelków i pierwsze ich wypróbowanie w ogrodzie sprawiło uczniom wielką radość i satysfakcję.

Na zakończenie dla uczestników eventu czekał poczęstunek w postaci pizzy i soczku.

Efektem końcowym eventu ekologicznego, który został zorganizowany w naszej szkole jest nie tylko wartość edukacyjna i długofalowa aktywizacja uczniów, ale i trwała wartość materialna w postaci ekologicznej przestrzeni sprzyjającej rekreacji, edukacji i wypoczynkowi, czyli ogrodu dydaktycznego. Dzięki utworzeniu ogródka możliwe będzie prowadzenie w nim różnorodnych zajęć. U uczniów zaś poprzez prace ogrodnicze, pielęgnacyjne, prowadzenie obserwacji i doświadczeń wytworzona i pobudzona zostanie chęć poznawania przyrody i środowiska naturalnego, a rodzime rośliny wytworzą kwiaty i owoce, które staną się przysmakiem dla uczniów, owadów i ptaków.

Event ekologiczny pn. „W zgodzie z naturą” został zrealizowany w ramach dofinansowania z NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.