Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja20 września 202313:28

Ruszył III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka [FOTO i WIDEO]

Ruszył III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na odbywający się w tym tygodniu III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka (18-24 września). Dziś odbyła się maskarada.

Od poniedziałku do środy trwała Mała OFF-ka, podczas której odbywały się warsztaty dla dzieci z tworzenia masek teatralnych. Zostały zaprezentowane raciborzanom podczas dzisiejszej MASKARADY – parady w samo południe w centrum miasta oraz w Brzeziu. Część Festiwalu dedykowana młodym odbiorcom zakończy w czwartek piękny i wzruszający spektakl DRZEWO ŻYCZEŃ Teatru im. H.Ch. Andersena z Lublina, realizowany w ramach programu Teatr Polska.

W czwartek wieczorem rozpocznie się OFF-ka dla dorosłego widza. Pierwszym wydarzeniem w programie będzie projekcja o godz. 18.00 w ramach DKF Puls filmu niemego CYGANKA AZA z muzyką na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego i jego zespołu, a także rozmowa z artystami. Następnie o 20:00, w ramach spotkania W Punkt, zapraszamy na wykład aktora i reżysera Dariusza Skibińskiego o trendach w światowym teatrze. Obydwa wydarzenia odbędą się w DK Strzecha, ul. Londzina 38.

W piątek teatralna uczta z OFF-ką rozpocznie się już od godzinie 16:30. Zapraszamy na niezwykle spektakularna paradę teatralną ZMYSŁY. Ulicami Raciborza przejdzie surrealistyczny kabaret liryczny, a w nim: oczy, uszy, nos, które śpiewają, żonglują, a nawet stepują. Start na raciborskim rynku.

Następnie o godzinie 18.00 na sali widowiskowej RCK RDK zobaczymy spektakl będący wynikiem współpracy polsko-norweskiej METAMORPHOSIS TRANISTUS, w którym nie pada ani jedno słowo, ale znakomita gra aktorska, a do tego przejmująca muzyka wykonywana na żywo powodują, że widz daje się porwać w podróż wspomnień.

Kolejny spektakl odbędzie się o 19.30 na scenie DK Strzecha. ORFEUSZ I EURYDYKA stworzony na podstawie poematu Czesława Miłosza, który Miłosz napisał po śmierci swojej żony. Niezwykle plastyczny i spektakularny wizualnie monodram, a jednocześnie skupiony w swojej formie na „Tajemnicy odsuwania się każdego „dzisiaj” we „wczoraj”, znikania każdego „jest” zastępowanego przez „było”.

Na koniec piątkowego dnia Festiwalu o godzinie 21.00 wracamy na deski RCK RDK z monodramem Dariusza Skibińskiego HEART BREAK HOTEL. Spektakl jest opowieścią z pogranicza- pogranicza, w którym docenia się bardziej odmienność, inność, niż będąc w centrum. W mitycznej wędrówce nastąpi odniesienie do takich pojęć jak patriotyzm, religia, rodzina i …przypadkowe wniebowstąpienie niedoszłego Elvisa.

W sobotnie przedpołudnie odbędą się bezpłatne WARSZTATY Z TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH z Jackiem Hałasem. Będą one oparte na tańcach korowodowych z Europy Środkowej i Wschodniej, odwołujących się do czterech żywiołów. Tego rodzaju tańce stanowiły niegdyś podstawę integracji lokalnej społeczności.

Po południu, w piwnicy pod budynkiem RCK na Chopina, będzie miał miejsce spektakl POKÓJ MOJEGO DZIECIŃSTWA WG TADEUSZA KANTORA w reżyserii Grażyny Tabor. To dialog z dwoma dziełami Kantora „Wielopole, Wielopole” i „Umarła klasa” - gra z kliszami Kantorowskich i naszych wspomnień. Ze względu na małą przestrzeń pomieszczenia spektakl będzie grany dwukrotnie o 17:00 i 18:00.

Wieczorem o godzinie 19.00 na dużej scenie: FRIDA LA VIDA! – spektakl poświęcony słynnej meksykańskiej artystce Fridzie Kahlo, o której mówi się, że była konkwistadorką szczęścia mimo ogromu cierpienia i chorób, które ją doświadczały. Prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w swojej twórczości starała nie kierować się niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów”.

Na zakończenie festiwalowej soboty przeniesiemy się na potańcówkę do dawnej Tęczowej, którą raciborzanie do dzisiaj wspominają z ogromnym sentymentem. Miejsce to na co dzień zamknięte, niedostępne, na czas Festiwalu ożyje i dzięki odpowiednie oprawie nabierze dawnych rumieńców. W szaleństwo tanecznych korowodów zabierze nas Jacek Hałas i jego rodzinna orkiestra NOISEBAND.

Festiwal OFF-ka zakończy się w niedzielę w dawnym Labiryncie w murach RCK RDK koncertem dwójki wyjątkowych artystów z Doua Treimi, którzy choć mają akademickie wykształcenie to klasycznie pojmowana muzyka nie jest ich żywiołem i poszukują własnych dróg muzycznych. Katarzyna Klebba i Paweł Paluch zabiorą nas w podróż muzyki duszy.

PROGRAM: 21 września (czwartek)

9:00 Drzewo życzeń reż. Mateusz Przyłęcki z Teatru im. H.Ch. Andersena. Spektakl dla szkół prezentowany w ramach programu Teatr Polska, sala widowiskowa RCK RDK *

18:00 DKF Puls Projekcja filmu niemego „Cyganka Aza” z towarzyszeniem muzyki na żywo zespołu „Waldemar Rychły i przyjaciele”, sala widowiskowa RCK DK Strzecha *

Rozmowa z twórcą muzyki do filmu Waldemarem Rychłym, sala widowiskowa RCK DK Strzecha

20:00 W punkt. Ikony teatru off-owego, wykład Dariusza Skibińskiego, sala kameralna RCK DK Strzecha

22 września (piątek)

16:30 Zmysły, wędrowny kabaret liryczny A3 Teatr, parada teatralna ulicami Raciborza (start: rynek raciborski, finał: brama RCK RDK)

18:00 Metamorphosis transitus, spektakl polsko-norweski, sala widowiskowa RCK RDK*

19:30 Orfeusz i Eurydyka, monodram Janusza Stolarskiego, sala widowiskowa RCK DK „Strzecha”

21:00 Heart break hotel, monodram Dariusza Skibińskiego, sala widowiskowa RCK RDK*

23 września (sobota)

10:00-12:30 Warsztaty z tańców nieistniejących z Jackiem Hałasem, sala kameralna RCK RDK (bezpłatne, zapisy pod nr tel. 32 415 32 14)

17:00 Pokój mojego dzieciństwa wg T. Kantora, Teatr Tetraedr, piwnice RCK RDK – I tura*

18:00 Pokój mojego dzieciństwa wg T. Kantora, Teatr Tetraedr, piwnice RCK RDK – II tura*

19:00 Frida la Vida! - spektakl inspirowany życiem Fridy Kahlo, Teatr Fraktal, sala widowiskowa RCK RDK*

20:00 Potańcówka w Tęczowej: Jacek Hałas i Rodzinna Orkiestra NOISEBAND, dawna Tęczowa na Pl. Księżnej Ofki Piastówny*

24 września (niedziela)

12:00 koncert Doua Treimi na podsumowanie festiwalu, Labirynt, RCK RDK

*Bilety w cenie 20 zł (potańcówka 30 zł), karnet na cały festiwal 100 zł do kupienia w kasach RCK RDK oraz na www.biletyna.pl. Honorowane raciborskie karty: Rodzina+ i Senior+. Szczegóły na: www.rck.com.pl

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.