Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja16 grudnia 202221:58

W RCK wręczono nagrody w dziedzinie kultury i wolontariatu [FOTO i WIDEO]

W RCK wręczono nagrody w dziedzinie kultury i wolontariatu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

16 grudnia w RCK przebiegał pod znakiem Gali Kultury i Wolontariatu, podczas której uhonorowano osoby w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury a także nagrody dla Wolontariuszy Roku. Odbył się także koncert charytatywny, kiermasz oraz zbiórka na raciborskie hospicjum św. Józefa.

Hospicjum im. św. Józefa działa w Raciborzu od lat 90-tych niosąc pomoc lekarską, psychologiczną, socjalną i duchową dla pacjentów terminalnie chorych. Ponadto prowadzi szeroko zakrojoną działalność w zakresie szkoleń, opieki nad rodzinami osieroconymi, nieodpłatnego wypożyczaniu sprzętu, udzielania porad oraz informacji. Od 2008 roku Hospicjum jest Organizacją Pożytku Publicznego, którą można również wspomóc przy corocznym rozliczaniu podatku dochodowego.

W trakcie czwartkowej gali wręczono nagrody Prezydenta Raciborza w dziedzinie kultury. Uhonorowano także Wolontariuszy Roku. Nagrody odebrali:

• Arkadiusz Popławski
• Dominika Karpińska
• Judyta Pisarczyk
• Małgorzata Dziedzic
• Marek Rapnicki
• Stowarzyszenie "Źródło" (nagrodę odebrała Aldona Krupa-Gawron)

Wyróżnienie Laur Wolontariatu otrzymali:

• Dariusz Biały
• Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (nagrodę odebrała Józefa Kielak - prezes TPD)

Sylwetki nagrodzonych

Arkadiusz Popławski – raciborzanin, absolwent państwowych szkól muzycznych I i II stopnia w klasie organów, a także Metropolitarnego Studium Muzyki Kościelnej w Katowicach. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych mistrzowskich kursów improwizacji organowej w Niemczech. Organista i wirtuoz, od lat koncertuje w kraju i za granicą jako solista i akompaniator. Prowadzi również intensywną działalność organmistrzowską na terenie Górnego i Dolnego Śląska, Pomorza i Warmii. Jest zaangażowany w społeczną działalność na rzecz krzewienia kultury muzycznej w środowiskach amatorskich. Stale współpracuje z zespołami śpiewaczymi, koncertuje w środowiskach wiejskich oraz przeprowadza koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W Raciborzu znany z licznych koncertów w świątyniach oraz komponowania ścieżek muzycznych filmów Adriana Szczypińskiego.

Dominika Karpińska – raciborzanka, od 2011 roku związana zawodowo z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Raciborzu. Stale poszerza zakres realizowanych przez siebie zadań. Jest inspiratorką i organizatorką wielu inicjatyw i przedsięwzięć, które z wielkim sukcesem przeniosły pracę bibliotekarza poza mury obiektu. Nie przestaje w wzbogacaniu oferty biblioteki, która już od dawna nie kojarzy się z tradycyjną książnicą. To dzięki jej pomysłowi do Raciborza zawitał wędrowny festiwal literacki „Miedzianka po drodze”. W ten sposób raciborzanie mieli szansę spotkać się z ciekawymi pisarzami i poobcować z literaturą w niecodziennej formie i okolicznościach.

Judyta Pisarczyk - pochodząca z Raciborza wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Laureatka licznych prestiżowych konkursów i festiwali jazzowych. W swoim dorobku posiada album live „Koncert w Trójce” nagrany w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Urszula Dudziak powiedziała o niej: „Rośnie nam nowa generacja świetnych wokalistek jazzowych. Judyta pięknie, z wielką swobodą improwizuje i frazuje, jest perfekcyjna technicznie, czyli komplet szczęścia. Według mnie jest gotowa, żeby zająć czołowe miejsce na firmamencie naszej wokalistyki jazzowej”.

Małgorzata Dziedzic - instruktor tańca towarzyskiego. Jako mentor tej dziedziny kultury świętuje właśnie 50-lecie pracy zawodowej. Swoje pierwsze zawodowe kroki taneczne stawiała w Domu Kultury Strzecha. Od 1974, nieprzerwanie do dziś, pracuje w Raciborskim Centrum Kultury. Od stycznia 1977 prowadzi Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego, który w tym roku, obchodził swoje 45-lecie. Roztańczyła tysiące Raciborzan na kursach tańca i w klubie tanecznym. Taniec jest dla niej najlepsza recepta na wieczną młodość i dobrą kondycję, którą sama sobie przepisuje i gorąco poleca innym.

Marek Rapnicki – poeta, eseista, animator kultury, archeolog. Od ponad 40 lat związany z raciborskim środowiskiem kulturalnym. Pierwsze zawodowe kroki w naszym mieście stawiał w….Muzeum. A po kilku latach pracy przeniósł się na drugą stronę ulicy Chopina i rozpoczął pracę w Raciborskim Domu Kultury, gdzie pełnił funkcję dyrektora. Przez całe swoje życie zawodowe zajmował się organizacją wystaw malarstwa, fotografii, przygotował ogromną liczbę spotkań i biesiad poetyckich. Od 2015 r. jest redaktorem naczelnym półrocznika literacko-kulturalnego pt. „Almanach Prowincjonalny”. Jego twórczość to przede wszystkim literatura, w której to spełnia się zawodowo i osobiście, odnosząc przy tym sukcesy i zdobywając wyróżnienia oraz nagrody.

Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” – to znana i rozpoznawalna w kraju i zagranicą marka Raciborza. Tancerze licznych zespołów od 25 lat zachwycają pasją, profesjonalizmem i przywiązaniem do miasta, stale angażując się w życie kulturalne Raciborza. Bardzo chętnie dzielą się swoim talentem i kunsztem, często pomagając tym w potrzebie. Zespoły stale uczestniczą w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach, zgrupowaniach, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są medale Mistrzostw Polski i Świata. Mało kto wyobraża sobie czerwiec bez niezwykle barwnych i kolorowych Spotkań artystycznych Śląsk- kraina wielu kultur, czy Nocy świętojańskiej.

Dariusz Biały - jest przyjacielem i honorowym członkiem Olimpiad Specjalnych Polska - Śląskie. Od 2008 r. działa bezinteresownie na rzecz Klubu Olimpiad Specjalnych – Animusz, działającym przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Bada wszystkich zawodników oraz sprawuje nad nimi opiekę zdrowotną. Praca, którą wykonuje za darmo jest istotnie bezcenna. Klub Animusz liczy 60 zawodników, którzy kilkukrotnie w roku wyjeżdżają na zawody rangi regionalnej, ogólnopolskiej oraz światowej oraz na obozy sportowe. Badania lekarskie są podstawą do uczestnictwa w zawodach sportowych i obozach

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Raciborzu, liczy obecnie 164 członków, którzy działają społecznie na rzecz organizacji. Wszelkie działania mają charakter wolontaryjny i wiążą się z poświęceniem własnego czasu w godzinach popołudniowych, często w czasie ferii i wakacji. Sukcesy organizacji osiągnięte dzięki zaangażowaniu wolontariuszy to:

- Promowanie i ochrona praw dzieci, wspieranie ich rozwoju poprzez prowadzenie działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz prozdrowotnej i profilaktycznej.
- Wspieranie dzieci z rodzin potrzebujących, z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Skupianie się na pomocy materialnej, a także pomocy psychicznej dając wsparcie w trudnych sytuacjach.
- Organizowanie pomocy o różnym charakterze, np. akcje charytatywne, w tym również skierowanie do osób starszych i potrzebujących.
- Dofinansowanie wyjazdów uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej, na wycieczki i wypoczynek.

Po wręczeniu nagród odbył się koncert charytatywny na rzecz raciborskiego hospicjum św. Józefa. Można było usłyszeć głównie autorskie o utwory Judyty Pisarczyk, której towarzyszyli Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Alan Wykpisz (kontrabas) i Grzegorz Pałka (perkusja).

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202300:03

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło vdg.pl, fot. R. Urban
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.