Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport5 sierpnia 202222:28

Wielka rywalizacja o diamenty Królowej Sportu. Justyna chce się odkuć

Wielka rywalizacja o diamenty Królowej Sportu. Justyna chce się odkuć - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Tylko godziny dzielą nas od największej w historii imprezy lekkoatletycznej, której gospodarzem będzie Stadion Śląski. Już jutro – w sobotę 6 sierpnia Kocioł Czarownic będzie gościł Diamentową Ligę. W zawodach weźmie udział ponad 50 medalistów Mistrzostw Świata, w tym elita polskich olimpijczyków z Tokio. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, w ramach którego odbędzie się Diamentowa Liga będzie transmitowany aż przez 155 stacji telewizyjnych.

W piątek 5 sierpnia, w dzień poprzedzający zawody na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży, dyrektora zawodów Piotra Małachowskiego, dyrektora Stadionu Śląskiego Jana Widery oraz plejady rodzimych i zagranicznych gwiazd lekkoatletyki.

Podczas konferencji, Piotr Małachowski, który jako dyskobol w swojej dyscyplinie czterokrotnie triumfował w Diamentowej Lidze, przekazał jedną ze swoich statuetek na ręce marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, dziękując w ten sposób w imieniu sportowców za zaangażowanie i efektywną pracę, dzięki której Stadion Śląski gości imprezę, jakiej jeszcze w naszym kraju nie było.

- Fakt otrzymania statuetki za zdobycie najwyższego lauru, jakim jest wygrana w Diamentowej Lidze, przekazanej mi przez Piotra Małachowskiego, wspaniałego sportowca, dziś dyrektora tych najbardziej prestiżowych na świecie zawodów lekkoatletycznych, to dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję za to w imieniu nie tylko swoim, ale całego zarządu województwa i radnych Sejmiku. Traktuję to w sposób szczególny jako uznanie dobrze wykonanej, bardzo ciężkiej, rzetelnej pracy. Bo przyznanie organizacji Diamentowej Ligi Stadionowi Śląskiemu, który jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym to spełnienie marzeń. Jeszcze kilka lat temu byłoby to po prostu niemożliwe. A jednak zdołaliśmy przekonać światowe federacje, że stwarzamy doskonałą przestrzeń dla sportu. Udowodniliśmy to będąc gospodarzem czy Mistrzostw Świata Sztafet czy też Drużynowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które odbywały się w trudnym czasie pandemii, a mimo to wykonaliśmy swoje zadanie perfekcyjnie. Do Diamentowej Ligi przybliżały nas też każde kolejne Memoriały Kamili Skolimowskiej i Janusza Kusocińskiego. Myślę, że Kamila Skolimowska widząc nasze zaangażowanie i miejsce, do którego dotarliśmy byłaby z nas dumna. W sobotę 6 sierpnia na arenie Kotła Czarownic zobaczymy elitę światowej lekkiej atletyki. Ponad 50 medalistów Mistrzostw Świata. Pamiętajmy przy tym, że ten prestiż, który dziś tak mocno celebrujemy, budowali nasi sportowcy. Polscy lekkoatleci to dziś także światowa czołówka. Razem dotknęliśmy sportowego nieba. Mam jeszcze jedno marzenie, by podczas Diamentowej Ligi na Śląskim padł rekord świata z udziałem naszych reprezentantów. Tego z całego serca wszystkim życzę. Bądźmy tam razem, wspólnie dopingujmy, stwórzmy to, co potrafimy najlepiej – niepowtarzalną atmosferę, która zawsze była wizytówką Kotła Czarownic. Jednym zdaniem: wszyscy na Śląski! – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Na konferencji czek na 30 tysięcy złotych otrzymał Paweł Fajdek, wielokrotny mistrz świata w rzucie młotem, który wielką formę potwierdził podczas ostatnich zawodów w Eugene, gdzie po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium. Jego występ także zobaczymy w sobotę w ramach Memoriału i to już na jego początku. - Klimat Śląskiego zawsze mi sprzyjał. Obiecuję rzucać daleko! – zapewnił nasz mistrz.

Drugą otwierającą Memoriał dyscypliną będzie skok o tyczce. Tu będziemy oklaskiwać w sumie ośmiu tyczkarzy, w tym absolutnie topowego Armanda Duplantisa. – Macie wspaniałą publiczność, a mnie to zawsze mobilizuje – podkreślił Szwed podczas dzisiejszej konferencji.

Z Duplantisem będzie rywalizował Piotr Lisek, który w przeszłości czterokrotnie triumfował podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej. - Jestem świadomy konkurencji, niemniej ciągle frapuje mnie sam fakt, że Diamentową Ligę mamy tutaj, na Śląskim, w Polsce. Czasami muszę się uszczypnąć, żeby do mnie dotarło, że to jest prawda. Dokonano tu czegoś naprawdę niemożliwego – powiedział P. Lisek.

Podczas zawodów formy będzie szukała Justyna Święty-Ersetic, jedna z naszych czołowych biegaczek specjalizująca się w dystansie na 400 metrów. - Ostatnie miesiące były różne, często niezbyt dobre. To idealny moment, żeby się „odkuć”, a atmosfera Kotła Czarownic zawsze mi w tym pomagała – zaznaczyła.

Na dystansie 100 metrów pobiegnie Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jest ośmiokrotną medalistką olimpijską w biegach na 100 m i w sztafecie. W dorobku ma również dziewięć tytułów mistrzyni świata, co stawia ją w gronie najwybitniejszych lekkoatletek w dziejach.

- Często słyszę pytania, czy nie jestem już spełniona albo czy zwyczajnie nie mam dosyć? No to odpowiadam pytaniem: a niby dlaczego miałabym nagle porzucić coś, co kocham? Co jest moją pasją? Lubię stawiać sobie kolejne wyzwania. Naprawdę chcę być jeszcze lepsza! – zapewniała podczas piątkowej konferencji.

Warto przypomnieć, że wstęp na zawody Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej jest bezpłatny. Przygotowano 50 tysięcy miejsc. Nie ma biletów, obowiązuje zasada, „kto pierwszy ten lepszy”. Otwarcie bram Śląskiego nastąpi w samo południe. Konkurencje rozpoczną się o godzinie 13.30. Zawody w ramach Diamentowej Ligi ruszą o godzinie 16.00 i potrwają orientacyjnie do godziny 18.20.

Autor: UMWS/fot. Andrzej Grygiel, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Reklama
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Reklama
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności8 sierpnia 202218:38

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202205:20

Będą szukać talentów przy zamkowej studni

Będą szukać talentów przy zamkowej studni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Aktualności9 sierpnia 202205:25

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pexels.com/Victoria Borodinova
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.