Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport20 lutego 201912:12

Raciborzanin popłynie na igrzyskach wojskowych w Chinach

Raciborzanin popłynie na igrzyskach wojskowych w Chinach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rafał Bugdol, raciborzanin, 23-letni absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, aktualnie żołnierz zawodowy i zawodnik AZS AWF Katowice, szykuje się do startu w Chinach i Korei Południowej. To wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców oraz Juniorów, a w ubiegłym roku również medalista Wojskowych Mistrzostw Świata.

Magdalena Kiersztyn: Co dziś, po ukończeniu ZSOMS, robi znany raciborski pływak?

RB: Trzy lata studiowałem Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Teraz jestem na 4. roku studiów na AWF Katowice - pierwszym roku magisterki z Zarządzania Sportem i Turystyka. Godzę sport z nauką dzięki indywidualnemu trybowi nauczania, który daje nam możliwość większej ilości nieobecności na zajęciach niż zwykłemu studentowi. Jestem zawodowym wojskowym.

MK: Aktualnie trenujesz pod okiem utytułowanego zawodnika Roberta Wilka. Jak wygląda współpraca z tak doświadczonym trenerem?

RB: Współpraca z trenerem Robertem Wilkiem, który swojego czasu stawał na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski Seniorów, układa się bardzo dobrze. Poprawiam swoje rekordy życiowe, osiągam coraz więcej kwalifikacji na imprezy międzynarodowe, zajmuje czołowe miejsca w Polsce. Wszystko układa się po naszej myśli. Warto wspomnieć, że od sezonu zimowego 2018 dołączył do naszej grupy Australijski trener Michał Skrodzki, który również dokłada swoją "cegiełkę" w naszych przygotowaniach.

MK: Wiążesz przyszłość z mundurem czy z pływaniem?

RB: Studiuję magisterkę z zarządzania sportem i turystyka. Planuję zrobić kurs instruktora pływania oraz, jeśli się uda, to również trenera pływania. Niestety, na katowickim AWF-ie nie było możliwości studiowania Bezpieczeństwa Narodowego na drugim stopniu studiów dlatego wybrałem zarządzanie sportem i turystyką. Swoją przyszłość wiąże jednak z wojskiem. Aktualnie posiadam stopień szeregowego i po studiach magisterskich planuje szkolić się dalej w szkole oficerskiej, która ułatwi mi awans w wojsku.

MK: Masz na swoim koncie udział na Wojskowych Mistrzostwach Świata. Skąd pomysł na połączenie służby wojskowej z pływaniem?

RB: Pomysł nasunął się dosyć spontanicznie, ze względu na to, iż rok temu podczas Głównych Mistrzostwa Polski podszedł do mnie major z Wrocławskiej jednostki wojskowej z propozycją przyjęcia w szeregi wojskowe. Przysięgę wojskowa złożyłem w czerwcu 2018 r.

MK: Jak wygląda atmosfera na Wojskowych Mistrzostwach Świata? Czy Różni się ona od tradycyjnych Mistrzostw Świata?

RB: Miałem przyjemność brać udział w kilku imprezach międzynarodowych i porównując je do Wojskowych Mistrzostwa Świata pod względem organizacyjnym są na pewno lepiej przygotowani, lecz to wynika z różnych finansów jakie otrzymuje pływanie a pływanie wojskowe. Każda impreza ma swój klimat i z każdego wyjazdu zostają niesamowite wspomnienia.

MK: Podczas Wojskowych Mistrzostw Świata reprezentując nasz kraj zdobyłeś łącznie aż 5 medali, w tym 3 złote oraz 2 srebrne. Jakie towarzyszyły ci uczucia podczas stania na podium słuchając Mazurka Dąbrowskiego w trakcie zawodów tak wysokiej rangi?

RB: Nie spodziewałem się, że na imprezie o tej randze uda mi się zdobyć aż 5 medali. Moim celem było n wsparcie drużyny w sztafetach kraulowych jak i zmiennych. Szczerze mówiąc, nie czułem szczytu formy, a potrafiłem pływać w granicach rekordów życiowych jak i poprawić swój rekord życiowy na 100 m stylem dowolnym, co dało mi drugie miejsce. Wojsko Polskie podchodzi bardzo poważnie do zawodów sportowych, co widać po ilości przeszkolonych zawodników. Inne państwa nie spoczywają na laurach. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Rywalizowaliśmy z finalistami oraz medalistami Mistrzostw Europy czy Świata. Kiedy udało się nam z nimi wygrywać i stawać na wyższym stopniu podium czułem wielką radość i dumę.

MK: Zaczął się nowy rok, a zatem czas wyznaczyć nowe cele. Jakie są twoje plany na 2019 r.?

RB: W tym sezonie wraz z trenerami stawiamy na kwalifikacje do Uniwersjady, która odbędzie się w lipcu w Neapolu, oraz do Mistrzostw Świata w Korei Południowej. Na przełomie października i listopada będę brał udział w Igrzyskach Wojskowych w Chinach.

MK: Wróćmy do wspomnień i raciborskich lat. Jest tyle dyscyplin sportowych, a wybrałeś pływanie. Dlaczego?

RB: Pływaniem zainteresowałem się już w podstawówce, ponieważ mój starszy brat pływał i chciałem pójść sprawdzić też swoich sił w wodzie. Jak widać, chyba dobrze trafiłem.

MK: Czy brat był twoim głównym motywatorem do trenowania pływania?

RB: Nie, brat zakończył swoją karierę z pływaniem wraz z końcem liceum. Później startował jeszcze w zawodach związanych z ratownictwem wodnym. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata zdobywając wysokie miejsca. Moim motywatorem do treningu jestem ja sam - a w zasadzie wyniki, które osiągam. Uwielbiam poprawiać swoje rekordy życiowe.

MK: Jak wygląda twój dzień jako pływaka?

RB: W skrócie wygląda to tak, że zaczynam trening siłowy od godziny 5:30 lub 6 i trwa on ponad godzinę. Później wchodzę do wody i pływam około godziny. Około 9 jem śniadanie i jeśli mam dzień wolny od zajęć, to odpoczywam lub spędzam czas ze znajomymi. Obiad jem na 2 godziny przed popołudniowym treningiem, a już o 15 rozpoczynamy drugi popołudniowy trening w wodzie, który zazwyczaj kończymy o godzinie 17. Wieczorem jeszcze kolacja, chwila dla siebie i staram się chodzić wcześnie spać, ponieważ pobudka już o 5 rano. W okresie luźnych treningów oczywiście znajduje czas również na imprezy czy spotkania w gronie znajomych, bez tego nie dałoby się psychicznie wytrzymać prawie całego roku w treningu.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.