Olimpiady specjalne - sukces Damiana

Olimpiady Specjalne Polska to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym, a także zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności.
Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią, przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji, trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych - jeśli to niezbędne - do ich potrzeb i możliwości. Mottem każdego olimpijczyka specjalnego są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: - Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.
Sekcja Terenowa Olimpiad Specjalnych Animusz Racibórz powstała we wrześniu 2008r z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego. Przewodniczącym sekcji jest Katarzyna Świerczewska – nauczyciel wychowania fizycznego. Sekcja działa przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu.
Jej podstawowym celem jest animowanie aktywności sportowej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wyzwalanie pozytywnych emocji, których źródłem jest aktywność sportowa.
Zawodnicy sekcji startują w dyscyplinach Olimpiad Specjalnych (pływanie, tenis stołowy, badminton, bocce, piłka nożna, jazda szybka na wrotkach, kolarstwo, przełaje, trójbój siłowy). Trenerzy sekcji mają właściwe przygotowanie do prowadzenia zajęć sportowych i treningów osób z upośledzeniem umysłowym i z dysfunkcją narządu ruchu.
Pomimo krótkiego stażu sekcja może poszczycić się już sukcesami swoich zawodników. 19 Listopada odbył się VII Regionalny Mityng w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych w Hali Sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedarach. Organizatorem była Sekcja Terenowa Olimpiad Specjalnych „Sokoły” Miedary. W zawodach uczestniczyło ponad 40 zawodników.
Trójbój Siłowy odbywa się w kombinacji - wyciskanie w leżeniu na ławeczce, martwy ciąg oraz przysiad. W całym turnieju do tej konkurencji zgłosiło się tylko kilku zawodników, a jednym z nich był raciborzanin Damian Klimek, który to zajął III m i tym samym zdobył brązowy medal.
Zawodnicy startowali również w drugiej konkurencji w Dwuboju Siłowym (wyciskanie na ławeczce i martwy ciąg). Nasz raciborski zawodnik Damian Klimek w tej kombinacji zajął I miejsce i tym samym zdobyło złoty medal.
Cały Mityng został przeprowadzony w oparciu o przepisy IPF (International Powerlifting Federation) i Polskiego Związku Turystyki i Trójboju Siłowego. Zawody Olimpiad Specjalnych w Trójboju Siłowym są przeprowadzane zawsze z dużym profesjonalizmem. Sędziowie międzynarodowi bacznie obserwowali poprawność wykonywania konkurencji siłowych.
8 grudnia odbył się I Miting Siłowy Osób Niepełnosprawnych w Strumieni, w którym mogły uczestniczyć osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami. 50 zawodników rywalizowało
w podziałem na kategorie wagowe w dwóch grupach wiekowych 16-21 lat oraz powyżej 21 lat. Każdy mógł startować maksymalnie w dwóch spośród trzech konkurencji, jakimi były: wyciskanie w leżeniu na ławeczce, martwy ciąg oraz wyciskanie sztangielki jednorącz. Damian Klimek uzyskał w wyciskaniu na ławeczce wynik 60 kg co dało mu 2 miejsce. Natomiast drugą konkurencję - martwy ciąg zakończył z wynikiem 105 kg zdobywając złoty medal.
Damian przygotowywał się do zawodów od roku 3 razy w tygodniu na siłowni MKZ Unii Racibórz pod okiem Jacka Słabczyka. Znalazł swoje miejsce na ziemi. Jest nim Siłownia MKZ Unia Racibórz, gdzie kierownikiem i wykwalifikowanym instruktorem jest Cezary Promis, który również dba o wspaniałą atmosferę wśród ćwiczących.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany