Checz Gdynia przejmuje Unię Racibórz?

5-krotny Mistrz Polski z ostatnich sezonów oraz wicelider rozgrywek Ekstraligi zespół RTP "Unia" Racibórz został przejęty przez Zarząd TKKF "Checz" Gdynia. Jak na razie szczegóły współpracy są wielką tajemnicą, ale przyszłość dwóch utytułowanych klubów jest nieznana - czytamy na stronie gdyńskiego klubu.
Na stronie gdyńskiego klubu czytamy:
15 listopada Prezes Zarządu RTP "Unia" Racibórz Józef Teresiak oraz Prezes Zarządu TKKF "Checz" Gdynia podpisali porozumienie w sprawie przejęcia Ekstraligowej drużyny w piłce nożnej kobiet przez TKKF Checz Gdynia. Unia Racibórz w ostatnich pięciu sezonach wywalczyła pięć tytułów Mistrzyń Polski. Występowała także w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Po rundzie jesiennej Unia zajmuje drugie miejsce w tabeli. Przypomnijmy, że Checzy jako beniaminek I ligi po rundzie jesiennej jest trzecia. Jak na razie nie zdradzono szczegółów porozumienia, jak również nie przedstawiono dalszej wizji działalności obu drużyn. - Pojawiła się propozycja i z niej skorzystaliśmy. Twórca kobiecej piłki w Polsce Checz Gdynia, przejmuje dominatora kobiecej piłki w ostatnich latach. Jest to historyczna chwila dla tej dyscypliny sportu. Teraz trzeba usiąść i przeanalizować sytuację obu naszych klubów i podejmować jak najlepsze decyzje dla wszystkich. Potrzebne są do tego środki finansowe. Rozmawiamy z Urzędem Miasta oraz potencjalnymi sponsorami. Czy Unii przeniesie się do Gdyni to czas pokażę. Naprawdę fajne byłoby mieć Ekstraligę po 10 latach w Trójmieście - mówi Mateusz Bieszke, prezes Checzy. Zarząd TKKF "Checz" Gdynia informuje, że na bieżąco będzie publikował ewentualne decyzje co do przyszłości drużyn.
Na stronie raciborskiego klubu nie ma żadnego komentarza w tej sprawie, a jedynie informacja o tym, że zgodnie z uchwałą Zarządu RTP Unia Racibórz zwołuje się Nadzwyczajne Walne Zebranie Wyborcze w dniu 16.12.2013 r. (wybory do Zarządu i Komisji Rewizyjnej).
Sprawę komentuje natomiast Andrzej Padewski (https://www.facebook.com/dolzpnwroc)
Unia Raciborz-Checz Gdynia.
Wobec pojawiających sie rożnych informacji oraz pytań do mnie dotyczących przejęcia, połączenia klubów Unia Raciborz oraz Checz Gdynia spróbuję trochę wyjaśnić obecną sytuację. Procedurę należało by podzielić przynajmniej na kilka etapów które są czasochłonne i która angażuje Związki Wojewódzkie i Zarząd PZPN.
Pierwszy etap.
Przeniesienie klubu w obrębie działania różnych związków piłki nożnej odbywa się za zgodą Zarządu PZPN. Ta sytuacja występuje w przypadku ww klubów. Unia należy do Śląskiego ZPN natomiast Checz Pomorski ZPN.
Do wniosku o przeniesienie klubu działającego w formie stowarzyszenia niezbędne jest przedłożenie niżej wymienionych dokumentów:
1. Uchwały Walnego Zebrania Członków stowarzyszenia o zmianie statutu w zakresie ustalenia nowej jego siedziby, wyciągu z rejestru sądowego lub decyzji administracyjnej organu rejestrującego dokonane zmiany w statucie, czyli Zebranie Unii na którym walne zebranie członków zmienia siedzibę na miasto Gdynia.
2. Posiadania nowego miejsca rozgrywania zawodów w miejscu siedziby stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej (własny obiekt lub użytkowany na podstawie stosownej umowy z właścicielem obiektu w nowym miejscu siedziby klubu). Z tym nie powinno być kłopotu.
3. Zobowiązanie Zarządu stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej o utrzymaniu w całości pasywów i aktywów stowarzyszenia. Czyli to co Unia ma w kasie to co jest własnością klubu i to co jest winna innym.
4. Uchwały Zarządu Związku Piłki Nożnej dotychczasowej siedziby klubu o skreśleniu ze swojej ewidencji jako członka bez pozbawiania praw członka PZPN. Śląski ZPN skreśla Unię z ewidencji członków. Nie powinno być problemu.
5. Uchwały Zarządu Związku Piłki Nożnej nowej siedziby o przyjęciu do swojej ewidencji jako członka. Pomorski ZPN przyjmuje Unię na członka związku. Nie powinno być problemu.
6. Kopię obwieszczenia prasowego o wezwaniu wszystkich wierzycieli stowarzyszenia lub stowarzyszenia kultury fizycznej do zgłoszenia w ciągu 1 miesiąca przed złożeniem niniejszego wniosku wszystkich wymagalnych wierzytelności i innych zobowiązań istniejących w stosunku do klubu piłkarskiego lub sekcji piłki nożnej. Zgłoszą sie wierzyciele i bedzie wiadomo ile Unia ma zaległości finansowych.
7. Przeniesienie klubu odbywa się łącznie ze wszystkimi zawodnikami oraz kadrą szkoleniową. Oczywiście pod pewnymi warunkami o których poniżej.
8. Odmowa przeniesienia się przez zawodnika do nowej siedziby klubu może być podstawą rozwiązania kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej (umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę) przez stosowne organy PZPN (ZPN) bez orzekania o winie.
Przekształcenia form prawnych klubów oraz zmiany ich nazwy powinny być dokonywane po zakończeniu sezonu piłkarskiego. To jest problem którego kluby nie przeskoczą. Musza czekać z pomysłem na zakończenie sezonu.
Po sezonie powinien nastąpić dugi etap połączenia klubów ale o tym za wcześnie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany