Mistrzowie sztuk walk byli w Raciborzu

23-25 marca, Raciborski Ośrodek Aikido mieszczący się w Szkole Podstawowej nr 15, gościł światowej klasy mistrzów tradycyjnych sztuk walki. Przez te dwa dni, seminarzyści mieli okazję spotkać i nauczyć się wielu przydatnych technik obronnych od bardziej doświadczonych kolegów z zagranicy.
Raciborski Ośrodek Aikido gościł m.in. Hiszpana Soke Antonio Garcia, 10-ego dana Jujutsu Hakkodenshin ryu, Sensei Edwarda Germanova z Bułgarii, 5-ego dana Aikido Aikikai, Belga Dannego Currinckxa, 4-ego dana oraz kilku sensei z 2 i 1 stopniem mistrzowskim z Bułgarii.
Gościliśmy także Polaków: Soke Krzysztofa Jankowiaka, 9-ego dana Kenjutsu, Shihana Dariusza Otockiego, 8-ego dana Jujutsu, Shihana Przemysława Burzyńskiego, 5-ego dana Jujutsu, Sensei Andrzeja Rudnickiego, 4-ego dana Jujutsu, Sensei Oskara Szrajera, 2-ego dana Aikido Aikikai i wielu innych mistrzów oraz sympatyków tradycyjnych sztuk walki.
Było to pierwsze wspólne seminarium Soke A. Garcia i Sensei E. Germanova. Na co dzień Ci dwaj mistrzowie prowadzą staże na całym świecie. Tematyka zajęć była różnorodna. Ćwiczyliśmy techniki podstawowe od Kihon waza poprzez Oyo i Henka waza (techniki zaawansowane i zmienne) aż po Buki waza i Randori (techniki z bronią i walka z grupą). Należałoby zaznaczyć, że zarówno Aikido jak i tradycyjne Jujutsu, w tym wypadku szkoła Hakkodenshin ryu, maja bardzo wiele wspólnego.
Pochodzenie obu tych sztuk walki wywodzi się z kraju Kwitnącej Wiśni – Japonii. Filozofia, założenia, ich cele są bardzo zbliżone, jak nie identyczne. Przede wszystkim są to sztuki walki obronne, pozbawione ataku jak i rywalizacji. Ich celem wspólnym jest dążenie do pokojowego rozwiązania konfliktu. W trakcie zajęć mistrzowie przekazywali swoją wiedzę zarówno adeptom Aikido jak i Jujutsu bez ograniczeń, a serdeczna atmosfera panująca na zajęciach, pomagała zapomnieć o bólu, pocie i zmęczeniu.
W stażu uczestniczyło ok. 60 osób z kraju i zagranicy. Dodatkowym elementem wydarzenia był egzamin na 2-go stopień dana Aikido Artura Barzowskiego z Gdyni, na co dzień trenującego Aikido i Jujutsu w tamtejszym dojo. Było to duże przedsięwzięcie, w którego organizacji pomogli Andrzej Ciesielski ze Szkoły Podstawowej nr 15, Wojciech Nowak z Sonnig Polska, Monika Długosz z Silbud, Ewa Salomon - hotel Ragos oraz Grzegorz Pieronkiewicz z MKZ UNIA. Za ich pomoc serdecznie dziękuję wraz z uczestnikami zgrupowania.
W trakcie stażu omawialiśmy również sprawy organizacyjne. Planujemy przeprowadzić w Raciborzu we wrześniu festiwal japońskich sztuk walki. Wszyscy mistrzowie potwierdzili swój udział w festiwalu jak i uczestnictwo swoich uczniów z całego świata.
Sensei Jacek Ostrowski
fot. Krzysztof Ciszek

























































![Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765798542zrzut-ekranu-2025-12-15-o-12-35-22-.png)




![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)
![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)
![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)

![Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871045598333448-900629152302961-443722479592108171-n-2-.jpg)
![Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748403dsc-4620-.jpg)

![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)
![Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765802058gre02980-.jpg)

![Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748342img-2449-.jpg)

![Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748213img-2217-.jpg)

![Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765788869599933066-869747175801617-5814755685544542499-n-.jpg)



![Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765814714raciborz-.jpg)
![Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748301img-2358-.jpg)

















![Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871592image00007-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany