Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 października 202209:46

Odżelaziacz wody – najczęstsze problemy i jak im zaradzić?

Odżelaziacz wody – najczęstsze problemy i jak im zaradzić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Spis treści: Problem żelaza w wodzie, Niepobieranie regenerantu, Przepuszczanie żelaza, Brudna woda po regeneracji, Wyczerpanie się złoża.

Odżelaziacz wody to niezbędny element wyposażenia domu zasilanego wodą z własnego ujęcia. W Polsce w większości przypadków woda studzienna ma znacznie przekroczony parametr stężenia żelaza. Trzeba się go pozbyć, aby nie dopuścić do powstawania rdzawych zacieków na armaturze, kabinie prysznicowej, toalecie, brudzenia ubrań w pralce, a w dłuższym okresie także uniknąć poważnych awarii instalacji wodnej i podłączonych do niej urządzeń.

Problem żelaza w wodzie: „Żelazo należy do najczęstszych zanieczyszczeń wody ujmowanej na zaopatrzenie ludności, występując w znacznych ilościach, przede wszystkim w wodach podziemnych, do których przenika z warstw geologicznych. W stosunku do wartości uznawanych za optymalne z punktu widzenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które w myśl przepisów prawnych nie powinny przekraczać 200 μg/l (0,2 mg/l), występuje ono w podwyższonych stężeniach w ok.70% surowych wód z ujęć podziemnych, wykazując znaczną rozpiętość stężeń.” Źródło: https://www.gov.pl/attachment/f80296a6-24c7-40d4-8a61-81606907fe6b

Prawidłowo dobrany odżelaziacz wody powinien pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Tyle teoria. W praktyce użytkownicy takich urządzeń miewają z nimi różne problemy. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku i podpowiadamy, jak można im zaradzić.

Co doradza ekspert: „Jak wybrać odżelaziacz dla domu? Istnieje kilka skutecznych metod odżelaziania wody. Wybór tej konkretnej zależy od takich parametrów, jak: Stężenie żelaza w wodzie, Twardość wody, Stężenie manganu, Ilość miejsca jakim dysponuje właściciel budynku, Metoda odprowadzania ścieków (kanalizacja, przydomowa oczyszczalnia, zbiornik bezodpływowy)”. Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/zelazo-w-wodzie-sprawdz-jaki-odzelaziacz-wybrac.html

Niepobieranie regenerantu

Ten problem dotyczy odżelaziaczy wykorzystujących środki chemiczne do regeneracji złoża – solankę lub nadmanganian potasu. Jeśli po uzupełnieniu regenerantu w zasobniku zauważasz, że w ogóle go nie ubywa, to możesz mieć pewność, że proces regeneracji jest zaburzony.

Na początek sprawdź drożność rurki, którą jest pobierany regenerant oraz przeczyść dysze w głowicy. Skontroluj również ustawienia odżelaziacza – być może ktoś coś namieszał, przez co regeneracja trwa zdecydowanie zbyt krótko.

Przepuszczanie żelaza

To prawdopodobnie najczęstszy problem, z jakim borykają się właściciele odżelaziaczy. Jeśli widzisz, że pomimo uzdatniania wody, na armaturze, w zakamarkach kabiny prysznicowej czy na zlewozmywaku pojawiają się rudawe zacieki, to uzdatnianie nie jest do końca skuteczne.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – trzeba też brać pod uwagę, że odżelaziacz został nieprawidłowo dobrany do jakości wody studziennej (zbyt mała pojemność złoża, brak napowietrzania wody, choć jest to wymagane przy wysokim stężeniu żelaza etc.). Najlepiej po prostu wezwać serwis lub skontaktować się z firmą specjalizującą się w sprzedaży i montażu stacji uzdatniania wody, która zdiagnozuje źródło problemu.

W poradniku czytamy: „Klasyczny odżelaziacz wody z napowietrzaniem i złożem kwarcowym poradzi sobie z uzdatnianiem nawet bardzo problematycznej wody, w której występuje kilkunastokrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia żelaza. Jest to zatem bezpieczny wybór z punktu widzenia osób, które nie chcą popełnić pomyłki na etapie doboru odżelaziacza, a nie mają również możliwości, aby przetestować różne rozwiązania”. Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/poznaj-zalety-tradycyjnego-odzelaziacza-z-napowietrzaniem,13728

Brudna woda po regeneracji

Wielu właścicieli odżelaziaczy zauważa, że bezpośrednio po regeneracji z kranów w domu płynie bardzo brudna woda, zawierająca mnóstwo żelaza. Sytuacja poprawia się po spuszczeniu około 200-400 litrów wody, co na dłuższą metę nie wchodzi w grę (chociażby z uwagi na koszty – zwłaszcza przy szambie).

Czym może to być spowodowane? Brudna woda po regeneracji sygnalizuje, że proces płukania wstecznego złoża i przebiega nieprawidłowo, co najprawdopodobniej jest spowodowane niedostateczną wydajnością pompy. Jeśli złoże jest płukane wodą pod niskim ciśnieniem, to nie ma możliwości usunięcia z niego utlenionego żelaza, które zbiera się na dnie odżelaziacza i wypływa wraz z rozpoczęciem normalnego poboru wody.

W takiej sytuacji trzeba koniecznie sprawdzić, czy pompa wylewa taką ilość wody, jakiej wymaga producent odżelaziacza do wypłukania złoża w trakcie regeneracji.

Wyczerpanie się złoża

Nawet prawidłowo dobrany odżelaziacz, który świetnie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody, po długiej eksploatacji zacznie sprawiać problemy – może to być kwestia zarówno kilku, jak i kilkunastu lat.

Każde złoże w pewnym momencie traci swoją zdolność absorpcji żelaza, a standardowa regeneracja przestanie przywracać mu wystarczającą pojemność. W takiej sytuacji można spróbować jednej z metod tzw. regeneracji szokowej (powinien ją przeprowadzić serwis). Jeśli i to nie pomoże, to pozostanie już tylko wymiana złoża, z czym po prostu trzeba się liczyć np. po 8-10 latach użytkowania odżelaziacza.

Niezależnie od rodzaju problemu z pracą odżelaziacza, najważniejsze jest to, aby tego nie bagatelizować. Jeśli urządzenie przepuszcza nieuzdatnioną wodę, złoże się nie regeneruje itd., to w pierwszej kolejności wzywamy serwis – i nie dajemy sobie wmówić, że „tak ma być”.

Natomiast chcąc uniknąć podobnych problemów należy kierować się jedną zasadą: dobór odżelaziacza powierzamy fachowcom, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, możesz skorzystać w sklepie internetowym www.sklep-hydros.pl, oferującym szeroki wybór stacji uzdatniania wody, pomp, hydroforów i wszelkiej armatury hydraulicznej.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności8 grudnia 202209:43

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności8 grudnia 202218:35

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 grudnia 202219:02

W czeskich aptekach brakuje niektórych leków. W Raciborzu też braki

W czeskich aptekach brakuje niektórych leków. W Raciborzu też braki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/frolicsomepl
Reklama
Aktualności9 grudnia 202210:48

LPR wezwano na Ocice

LPR wezwano na Ocice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Aktualności9 grudnia 202209:10

Trzy zastępy wysłane do akcji na Chopina

Trzy zastępy wysłane do akcji na Chopina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.