Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 października 202213:09

Jak to dawniej w Krzanowicach bywało [FOTO]

Jak to dawniej w Krzanowicach bywało [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Izba regionalna w Krzanowicach, mieszcząca się w dawnej strażnicy WOP, powoli pęka w szwach. Ludzie znoszą pamiątki z przeszłości miasteczka.

Izba regionalna znajduje się przy ul. Wojska Polskiego, choć wszyscy mówią, że przy Cegielnianej. Przed wojną bowiem budynek należał do właściciela miejscowej cegielni, a po wojnie służył jako strażnica, najpierw Wojskom Ochrony Pogranicza a potem - na krótko - Straży Granicznej, jeszcze w czasach funkcjonowania przejść małego ruchu granicznego. Wychodziły stąd patrole na granicę "przyjaźni i pokoju" z ówczesną Czechosłowacją, a obowiązkową niegdyś służbę odbyły setki poborowych. Spośród służących tu pograniczników wielu nadal mieszka w Krzanowicach.

Izbę otwarto oficjalnie w maju 2019 r. Od tamtego czasu przybyło sporo pamiątek. – Ludzie chętnie je przynoszą – mówi wiceburmistrz Jarosław Gałkowski, były pogranicznik, dziś samorządowiec, pasjonat historii.
W wejściu jest tableau ze zdjęciami familii dawnych właścicieli. Po cegielni nie ma już śladu, ale dom fabrykantów stał się skarbnicą dziejów. Jest też mapa pokazująca pierwotnie planowany przebieg linii kolejowej z Raciborza przez Krzanowice do Opawy. – Książę Lichnowski się nie zgodził, bo przecinała jego pola i utrudniała gospodarowanie – wyjaśnia wiceburmistrz.

Zabytków i pamiątek jest tak dużo, że podzielono je na dziedziny życia dawnych krzanowiczan. Jest pokój gościnny, kuchnia, szkoła, pralnia, gabinet lekarski, sypialnia, pokój zabaw, warsztat pracy, a nawet remiza z pamiątkami po strażakach i strażnica gromadząca to, co pozostało po pogranicznikach.

Najbliższa okazja do zwiedzenia izby regionalnej to 16 października godz. 13.00.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności16 listopada 202515:39

Nie z nami takie numery!

Nie z nami takie numery! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Sport16 listopada 202518:55

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Region:

AKTUALIZACJA. Emocji na lokalnych boiskach i parkietach hal sportowych w trakcie weekendu nie brakowało. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 listopada 202510:31

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO]

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza  [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 16 listopada, w hali OSiR przy ulicy Łąkowej w Raciborzu rozegrano drugi z serii turniejów Winter Futsal Cup rocznika, organizowanych przez MKS Unię Racibórz. Do sportowej rywalizacji przystąpiło sześć zespołów z rocznika 2016, które stworzyły widowisko pełne emocji, stojące na dobrym poziomie sportowym.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.