Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 sierpnia 202209:49

Dożynkowy chlebek, smalczyk i konserwowy ogórek. Prezydent częstował radnych [FOTO]

Reklama
Powiat:

Dobiegł końca przedsesyjny maraton komisji w raciborskim magistracie. Tym razem obradowali radni z Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Na komisji pojawił się prezydent i to z chlebem dożynkowym, smalczykiem i ogórkiem konserwowym.

Jeszcze przed otwarciem posiedzenia prezydent Dariusz Polowy poczęstował radnych chlebem z dożynek powiatowych, które w ubiegły weekend odbyły się na terenie Gminy Rudnik. 

Pierwszym punktem obrad było wydanie opinii w sprawie umorzenia należności za lokal mieszkalny, ul. Staszica. Przedstawieniem sprawy zajęła się przedstawicielka działu windykacji MZB.

- Pierwszy wniosek to wniosek z urzędu. Dłużnik zmarł. Wcześniej regulował należności. Była egzekucja komornicza, ale nieskuteczna. Było wielokrotnie umarzane. Uzyskaliśmy wyrok eksmisji. Jak wspomniałam, dłużnik zmarł, a postępowanie spadkowe nie toczyło się. Żona również odrzuciła spadek – referowała urzędniczka. Wniosek poddano pod głosowanie. Radni jednogłośnie wydali opinię pozytywną. Za głosowało ośmiu radnych. Trzech było nieobecnych.

- Kolejny wniosek został złożony przez dłużnika. Nie płacił za lokal. Podobnie jak wcześniej otrzymaliśmy wyrok eksmisji. Dłużnik otrzymał skierowanie do domu Arka N, gdzie obecnie przebywa. Może pracować jedynie w formie chronionej. Porusza się na wózku, nie jest w stanie podjąć stałej pracy. Wniósł o umorzenie ponad 50 tys. złotych – mówiła kierownik działu windykacji MZB. Radni poprzez głosowanie wydali opinię pozytywną. Sześciu radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się od głosu.

- Trzeci wniosek również został złożony przez dłużnika. Wnioskuje o rozłożenie na raty. Sprawa dotyczy lokalu przy ulicy Kościuszki. Obecnie zamieszkuje na lokalu o obniżonym standardzie. Pracuje na 3/8 etatu, gdzie otrzymuje wynagrodzenie ok. 900 złotych. Przez okres dwóch lat spłacił kwotę około 5 000 złotych. Wszystkie należności są kwotami zasądzonymi. Obecnie zadeklarował kwotę spłaty w wysokości 200 złotych, więcej nie jest w stanie zapłacić – referowała przedstawicielka MZB. - Zawsze to lepiej przyjąć kwotę 200 złotych, niż nic – stwierdził przewodniczący Mirosław Lenk. Radni wydali jednogłośnie opinię pozytywną. Ośmiu radnych było za. Przy wszystkich trzech głosowaniach trzech radnych było nieobecnych.

Kolejnym punktem posiedzenia była uchwała w sprawie powierzenia uprawnień prezydentowi. Sprawa dotyczyła pobierania opłat za szalety miejskie. Jako pierwsza głos w sprawie zajęła radna Justyna Henek-Wypior.

- Kiedy pan był na jakiejś kontroli? Szalet na placu Dominikańskim to istny zabytek, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Czy można by się tym jakoś zająć? - dociekała. - Nie wiem, kiedy była jakaś kontrola. Wiele sygnałów do mnie dociera, ale nie w sprawie tego obiektu. Jeśli do pani również ktoś zgłasza uwagi, proszę nie czekać na komisję czy sesję, tylko przesłać informacje mailem, a wtedy się tym zajmiemy – odparł prezydent. Uchwała została poddana pod głosowanie. Dziewięciu radnych było za. Dwóch nieobecnych.

Radni pochylili się także nad uchwałą dotyczącą zmiany budżetu miasta na rok 2022 oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Przedstawieniem obu spraw zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się radna Anna Szukalska. - Czy tylko ja nie dostałam informacji, że jest autopoprawka, czy nikt z radnych? - pytała. - Uchwała pojawiła się w systemie o godzinie 13, informacji do radnych nie było. Odparł przewodniczący M. Lenk.

Radna Szukalska pytała także o kwotę dopłaty gminy do DPS. - Czemu ta kwota jest tak wysoka? Czy nie możemy kierować do tańszych DPS-ów? - dociekała. - To nie jest tak, że cała ta kwota pokrywa zapotrzebowanie tych osób. Nie w każdym przypadku dopłaty gmina dopłaca całość. Są przypadki, że jest to w zasadzie jedynie kwota kilkuset złotych – odparł włodarz Raciborza.

- Już kiedyś pytałem, ale nie wiem na ile zmieniliśmy sposób rozliczania w trybie rekompensaty. Różnica w powierzeniu a in-house jest żadna. Jedyne co się różni, to sposób rozliczenia kosztów. W przypadku in-house nie ma rekompensaty. Ta może się z kolei zmieniać w trakcie roku diametralnie, w zależności między innymi od inflacji. To jednak nie mnie będą rozliczać z tego, co kto podpisuje i komu płaci, ale proszę pamiętać, że uchwała jest konieczna – mówił były włodarz miasta, a obecnie radny i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Uchwałę budżetową poddano pod głosowanie. Autopoprawka otrzymała opinię pozytywną. Dwóch radnych było za, ośmiu wstrzymało się od głosu. Podobnie wynik głosowania wyglądał przy uchwale głównej wspólnie z autopoprawką. Radni zaopiniowali także WPF. Także i tutaj opinia była pozytywna.

Dyskusję wzbudziła również uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w Raciborzu przy ulicy Londzina 49. - Uchwała nie otrzymała poparcia na komisji gospodarki miejskiej. Dyrektor MZB przedstawił koszty przywrócenia do użytku tego budynku na 600 tys. złotych. Albo się pomylił, albo naprawdę mamy zamiar robić sami – stwierdził Mirosław Lenk.

Radny Piotr Klima pytał, jaka była opinia mieszkańców czy najemców. - Co oni na to? Pytaliście o opinię? - dociekał. - Budynek jest pustostanem, nie ma w nim lokatorów ani najemców – odparła Małgorzata Rudnika-Głowińska. Do dyskusji włączył się radny Henryk Mainusz. - Budynek jest pustostanem, bo wypowiedzieliście umowy – mówił. Dodał także, że budynek z zewnątrz, biorąc pod uwagę dach czy okna, nie jest w najgorszym stanie. - Po dachu nie widać zniszczeń, podobnie okna są w dobrym stanie – mówił.

- Ma pan rację. Stan wnętrza określono jako zły. Elewacja czy okna określono jako stan dobry, czy średni – odparła naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, po czym przewodniczący zakończył poniedziałkowe posiedzenie komisji.

Materiały z komisji

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.