Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 czerwca 202211:19

Zespół Szkolno-Przedszkolny z Brzeźnicy podsumował projekt w ramach Erasmusa

Reklama
Rudnik:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy w dniach 23–27 maja 2022 r. zakończył realizację projektu Erasmus+ European Cultural Heritage to Develop Literacy Skills z udziałem szkół partnerskich z: Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Rumunii.

Wymiany nauczycieli tematycznie wpisywały się w zagadnienia, nad którymi pracowaliśmy w projekcie. Przez poznanie legend i mitów poznaliśmy kulturę narodów europejskich. Projekt został zainicjowany przez szkołę Yealmpstone Farm Primary School z Plymouth w Wielkiej Brytanii. Naszą placówkę reprezentowały; koordynator Agnieszka Kornas-Zuber, Marzenna Mruk-Otulak, Maria Koloch, Janina Titarenkow, Celina Jurczyszyn, Aniela Niziołek oraz Sylwia Szczuka.

Wszystkie mobilności, umożliwiły nauczycielom i uczniom kontakt z szeroko rozumianym europejskim dziedzictwem kultury, przyczyniając się do osiągania ważnych dla edukacji współczesnej celów ogólnych, takich jak: rozwijanie obywatelstwa europejskiego poprzez współpracę i uczestnictwo w budowaniu demokratycznej, różnorodnej kulturowo, otwartej na świat Europy, rozwijanie poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze, umacnianie wśród obywateli poczucia odpowiedzialności za UE oraz pogłębianie tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy.

Problem dziedzictwa europejskiego przejawia się w projektach europejskich w bardzo wielu aspektach, zarówno w działaniach odbywających się w kraju, jak i podczas spotkań zagranicznych. Niezależnie od tematyki realizowanego projektu, w naszej szkole prowadzone były działania mające na celu popularyzację kultury krajów partnerskich. W ich ramach uczestnicy projektu prezentowali innym uczniom, nauczycielom szkoły oraz zaproszonym gościom obyczaje, historię, sławnych ludzi, miejsca warte odwiedzenia, zabytki, pieśni, tańce, tradycyjne wyroby, tradycyjne dyscypliny sportu, elementy języka oraz tradycyjne potrawy danych narodów. W tym celu uczniowie: przygotowali przedstawienia teatralne przedstawiające legendy polskie, filmy, gazetki, pokazy, wystawy zdjęć, dekoracje sali, kostiumy, a także krótkich scenek dotyczące naszego kraju, które potem na żywo pokazują gościom. Uczestnicy projektu jako widzowie brali udział w koncertach, pokazach, przedstawieniach teatralnych związanych z kulturą krajów partnerskich. Nasi partnerzy projektowi zwiedzali w Raciborzu zabytki, muzea, miejsca ochrony przyrody oraz brali udział w tradycyjnych obrzędach.

Ostatnie spotkanie, które odbyło się w Brzeźnicy było uwieńczeniem trzy letniej współpracy partnerskiej. Wśród gości nie zabrakło uczniów z zaprzyjaźnionych europejskich szkół. Ze względu na pandemię był to bardzo trudny dla nas czas, ale dzięki systematycznym spotkaniom online, a w końcu spotkaniom nasza współpraca i przyjaźń stały się silniejsze i efektywniejsze. Mamy też nadzieję, że wszystkie te działania przyczyniły się do wzrostu poczucia tożsamości narodowej naszych uczniów, do wzrostu świadomości ich własnej odrębności kulturowej, ale także uzmysłowiły im wiele podobieństw pomiędzy kulturami narodów europejskich i poprzez ich poznanie sprzyjały wzrostowi ich tolerancji. Nie mówimy więc żegnajcie, mówimy do zobaczenia. Jesteśmy w stałym kontakcie i mamy nadzieję do zobaczenia już wkrótce na naszej erasmusowej drodze.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.