Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 maja 202222:23

Gmina Pietrowice Wielkie nie chce smrodu i raka. Prezydent Polowy usłyszał wiele gorzkich słów

Gmina Pietrowice Wielkie nie chce smrodu i raka. Prezydent Polowy usłyszał wiele gorzkich słów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Prezydent Raciborza przyjął zaproszenie i pojawił się na zebraniu wiejskim w Kornicach. Nie było to dla niego miłe spotkanie. Sala była pełna. Ludzie stali na zewnątrz. Trzeba było zamontować dodatkowy głośnik. Padły ostre słowa takie jak „śmierdziuchowo” i „spadać z tym z Kornic”.

Przyszli mieszkańcy Kornic, Makowa, Pietrowic Wielkich, Pawłowa i Żerdzin, pietrowiccy radni z przewodniczącym Piotrem Bajakiem na czele, wójt Andrzej Wawrzynek, gminny radca i urzędniczka odpowiedzialna za inwestycje i planowanie przestrzenne. Przyjechał Dariusz Polowy, niegdyś mieszkaniec Pietrowic Wielkich, dziś prezydent Raciborza. Tematem była otaczarnia, zwana też asflaltownią, którą miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. (100 proc. udziałów ma Racibórz, a prezydent pełni rolę zgromadzenia wspólników) chce wybudować w Kornicach na skraju wsi, tuż za Eko-Oknami, a niedaleko zabudowy Makowa. Dotąd działała na Płoni przy Adamczyka, ale w wyborach 2018 r. Polowy obiecał ją zamknąć i przenieść w inne miejsce. Powodem był hałas i smród. - Nie dało się oddychać i wykonywać aktywności na zewnątrz – zobrazował na spotkaniu problem radny powiatowy Szymon Bolik, pracownik zakładu poprawczego, który otaczarnię miał pod nosem.

Tego "smrodu i raka" - jak mówiono - nie chcą w Bukowie (gm. Lubomia) i w Kornicach (gm. Pietrowice Wielkie). Miejskie PRD prowadzi procedury zmierzające do realizacji inwestycji. Przeciwko niej jest wójt Pietrowic Wielkich, wszyscy radni oraz mieszkańcy. Pod petycją – sprzeciwem podpisało się 850 osób.

Na dzisiejszym spotkaniu świetlica wiejska była pełna. Dziesiątki ludzi stały na zewnątrz. Wystawiono im głośnik, by wszystko słyszeli.

Radni usiedli wśród mieszkańców. O sprawie dowiedzieli się z publikacji w naszraciborz.pl. Już teraz - jak mówił przewodniczący Piotr Bajak - zajęli stanowisko na NIE. O to, dlaczego sprawa stała się głośna dopiero za sprawą mediów chcą pytać wójta na najbliższej sesji.

Andrzej Wawrzynek zapewniał, że jest przeciwko otaczarni, choć musi działać zgodnie z prawem. Urząd miał pewną strategię działania, ale skoro sprawa stała się głośna, to pewne kroki przyspieszy. Do premiera ma trafić pismo w sprawie stanowiska Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które sprawę decyzji środowiskowej przekazało do kompetencji prezydenta Raciborza. Podkreślano, że PRD to miejska spółka, prezydent będzie więc adwokatem we własnej sprawie.

Wójt Wawrzynek usłyszał, że ma pełne poparcie mieszkańców i że ludzie nie odpuszczą. Do Raciborza pojadą traktory, a jeśliby nawet otaczarnia powstała, to zablokują drogi.

Od prezydenta oczekiwano jasnej deklaracji, że jako reprezentant właściciela spółki wpłynie na jej organy (radę nadzorczą i zarząd), by z inwestycji zrezygnować. Polowy odparł, że w takich okolicznościach nie podejmuje decyzji, obiecał, że w ciągu miesiąca przedyskutuje sprawę z prezesem PRD, a potem powiadomi władze gminy i mieszkańców o swoim stanowisku. Nie odpowiedział na pytanie, co sądzi o tej inwestycji nie jako prezydent, ale Darek Polowy (wielu mieszkańców tej gminy jest z nim na "ty"). Mówił za to jak toczą się procedury związane z potencjalną lokalizacją otaczarni w Bukowie.

- Darku, nie chcemy sobie tego brać na głowę - komentował pietrowicki samorządowiec Witold Kolowca, z nadzieją, że prezydent nie będzie miał mu za złe mówienia na "ty", bo przecież znają się tyle lat. - Skoro to miejska spółka i dzięki tej inwestycji chce więcej zarabiać, to niech taki zakład powstanie w Raciborzu - wyłuszczył, zbierając brawa zebranych. - Weźcie sobie cyrkiel, zróbcie kółko i znajdźcie teren, gdzie w promieniu 3 km nikt nie mieszka - padło z sali.

Spotkanie trwało blisko trzy godziny, poruszono szereg wątków, m.in. zmiany planu przestrzennego, która na przyszłość zapobiegnie takim inwestycjom, ale wnioski są trzy:

1. mieszkańcy są zdecydowanie na NIE i zdeterminowani, by podjąć wszelkie kroki przeciwko lokalizacji otaczarni;
2. władze gminy, wójt i radni, są zdecydowanie na NIE i podejmą wszelkie kroki prawne, by zapobiec inwestycji;
3. prezydent Raciborza potrzebuje miesiąca, by spotkać się z prezesem PRD, zapoznać się ze szczegółami, przedyskutować sprawę i zająć stanowisko, które być może będzie zbieżne z oczekiwaniami mieszkańców, bowiem podczas spotkania wskazał, że lokalizacja otaczarni w oddaleniu od centrum subregionu może być niekorzystna dla tego typu działalności.

- Ten asfalt będzie zimny, zanim go z Kornic dowieziecie na miejsce - podsumował jeden z uczestnikom spotkania.

Dyskusję relacjonowaliśmy na żywo. Jej zapis jest dostępny poniżej

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 marca 202307:59

Parada 2022 udana dla Zary

Parada 2022 udana dla Zary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Aktualności29 marca 202314:55

W GCK Nędza zorganizowano warsztaty kroszonkarskie

W GCK Nędza zorganizowano warsztaty kroszonkarskie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Joanna Kazubska - dyrektor GCK w Nędzy
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.