Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

Problem dotyczy planów budowy wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy drodze Makowa, niedaleko Eko-Okien. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. z Raciborza. Udziały w firmie należą do miasta Racibórz. Rolę zgromadzenia wspólników pełni prezydent Dariusz Polowy.

PRD eksploatowało dotąd wytwórnię (tzw. asfalciarnię) przy ul. Adamczyka na Płoni. Mieszkańcy tej dzielnicy od lat walczyli z zakładem ze względu na smród i hałas. Planowano go przenieść do Bukowa. Tam protestowali mieszkańcy. Protestują też w gminie Pietrowice Wielkie.

Sprawa wyszła na jaw po publikacji w portalu naszraciborz.pl, iż w raciborskim magistracie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Do czasu przedłożenia przez PRD sp. z o.o. raportu o oddziaływaniu na środowisko postępowanie zostało zawieszone.

Od chwili naszej publikacji w gminie zawrzało. Mieszkańcy Kornic i Makowa oraz innych miejscowości mają żal do władz gminy, że o sprawie wiedziały od listopada i nie powiadomiły mieszkańców. Wójt Andrzej Wawrzynek zastrzega jednak, że gmina jest przeciwna inwestycji. Jutro, 18 maja, w świetlicy wiejskiej odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

O komentarz prosiliśmy w niedzielę, 15 maja, prezydenta Dariusza Polowego. Wczoraj, 16 maja, głowa miasta zapowiedziała, że dziś przekaże nam informacje. Podczas rozmowy prezydent dodał, że inwestorem jest miejska spółka, ta ma radę nadzorczą i zarząd.

Mieszkańcy Kornic, z którymi rozmawialiśmy, stawiają jednak sprawę jasno, albo do środy prezydent Raciborza wycofa się z planów, a konkretnie wpłynie na władze spółki jako reprezentant jej właściciela, czyli miasta, albo dojdzie do protestów. - Nasi rolnicy podjadą pod raciborski urząd traktorami - słyszymy.

Informacja Gminy Pietrowice Wielkie na temat postępowania w sprawie asfalciarni 1. Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej" został złożony w Urzędzie Gminy Pietrowice Wielkie w listopadzie 2021 r. przez Raciborskie Przedsiębiorstwo Drogowe Sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu.
2. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko dla tego rodzaju przedsięwzięcia organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wójt. Jednakże przedmiotowe przedsięwzięcie jest planowane przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. na nieruchomości położonej w Kornicach przy ul. Przemysłowej na działce oznaczonej nr 3 km 3, która jest położona w sąsiedztwie nieruchomości będących własnością Gminy Pietrowice Wielkie. Ta okoliczność spowodowała, że Gmina Pietrowice Wielkie jest jedną ze stron w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Wobec tego Wójt Gminy Pietrowice Wielkie z mocy art. 24 § I pkt I i 4 Kodeksu postępowania administracyjnego podlega z mocy prawa wyłączeniu od udziału w postępowaniu w tej sprawie.
3. Postanowieniem z dnia 10 grudnia 2021 r. (Nr SKO.OSW/41.9/595/2021/6897/KK) Samorządowe kolegium Odwoławcze w Katowicach wyznaczyło Prezydenta Miasta Racibórz jako organ właściwy do załatwienia sprawy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej".
4. Nieruchomość w Kornicach, na której planowana jest budowa przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno­asfaltowych, stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud Sp. z o. o. z siedzibą w Raciborzu ul. Wodna 21
5. Po postanowieniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 10 grudnia 2021 r. Wójt Gminy Pietrowice Wielkie nie jest organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej". Nie jest również organem właściwym w sprawach pozwolenia na budowę przedmiotowej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, gdyż wydawanie pozwoleń na budowę należy do kompetencji starosty.
6. Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia nie jest uzależnione od zgody lub braku zgody gminy, na obszarze której będzie realizowane dane przedsięwzięcie. Natomiast Gmina Pietrowice Wielkie jest przeciwna realizowaniu na jej obszarze jakichkolwiek inwestycji, które oddziaływałyby negatywnie na mieszkańców naszej Gminy i środowisko naturalne. Gmina Pietrowice Wielkie, jak już to zostało wyżej wskazane, jest stroną, prowadzonego przez Prezydenta Raciborza postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej". Wobec tego Gmina Pietrowice Wielkie będzie miała możliwość złożenie odwołania od wydanej w tej sprawie decyzji i podejmowania innych działań w celu zapobieżenia realizacji przedmiotowej inwestycji w Kornicach.

List do redakcji Informacja o planowaniu budowy wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach wywołała szczere poruszenie wśród mieszkańców powiatu raciborskiego. Niedzielna publikacja petycji o sprzeciwie Mieszkańców Wsi Makowa oraz ościennych wiosek (Kornic, Pawłowa, Żerdzin oraz Pietrowic Wielkich) na łamach portali NaszRaciborz.pl oraz Nowiny.pl, spowodowała lawinę wsparcia dla protestujących. Rozdzwoniły się telefony. Kolejne miejscowości dołączają się do protestu. Krowiarki i Gamów już ruszyły z akcją zbierania podpisów. Pomimo, że wioski znajdują się w znacznej odległości od planowanej inwestycji, nie chcą, aby w Gminie powstała asfalciarnia. „Jesteśmy z Wami powtarzają kolejni mieszkańcy Gminy. I pytają jak jeszcze mogą pomóc?” To wsparcie jest dla nas bardzo ważne i jeszcze bardziej mobilizuje do walki.

Gamów wprawdzie nie należy do gminy Pietrowice, lecz do Gminy Rudnik, ale ze stanowczością popiera i dołącza się petycji. Kto wie czy po zatrzymaniu asfalciarni w Kornicach, władze Miasta Raciborza nie wpadną na pomysł, aby umieścić zakład w ich Gminie. Tam jeszcze nie próbowano. Wolą dmuchać na zimne i także wykazać swój sprzeciw dla budowy takich inwestycji na terenach wiejski blisko domów mieszkalnych i zagród.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo opary i odpady z produkcji mas bitumicznych są szkodliwe dla życia i zdrowia. Nie możemy przyjmować, że jeśli czegoś nie widzimy, to tego nie ma. Proszę spojrzeć na to globalnie, w pobliżu, znajduje się przecież ujęcie wody pitnej dla Gminy Pietrowice Wielkie. Czy nie jest ono zagrożone skażeniem? Paradoksalnie, ujęcie wody pitnej dla Wsi Maków mieści się w Amandowie, ale tu nie chodzi przecież tylko o naszą wioskę.

Z ogromnego placu betonowego, na którym ma powstać zakład, woda deszczowa spłynie do potoczku, który zasila w wodę stawy rybne w Kornicach gdzie hodowane są dorodne i bardzo smaczne karpie, sprzedawane na święta okolicznym mieszkańcom.

Zaznaczamy, iż planowana budowa jest w gęstym obszarze zabudowy pomiędzy wioskami Kornice, Maków, Pawłów i Pietrowice Wielkie, do domów mieszkalnych to tylko 500m, a odległości pomiędzy wioskami się zmniejszają z racji zakładu produkującego okna. Nowi pracownicy stają się nowymi mieszkańcami okolicznych wiosek, budując domy wzdłuż dróg powiatowych.

Gmina Racibórz, na której terenie obecnie znajduje się asfaltownia, z pewnością ma wiele terenów, które są znacznie oddalone od zabudowy mieszkaniowej i na pewno w dużo lepszej lokalizacji transportowej niż ta w Kornicy. Dlaczego władze Miasta Raciborza chcą się pozbyć asfalciarni, próbując jednocześnie sprzedać ten „śmierdzący" problem mieszkańcom innych miejscowości?

Z poważaniem Agata Wawrzinek i Józef Wawrzinek
Mieszkańcy Makowa

Wpis przeciwko inwestycji radnego powiatowego z listy PiS Szymona Bolika, miejscowego ekologa, inicjatora zadrzewień

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202212:41

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Policjanci z raciborskiej prewencji zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który mając przy sobie tasak straszył przypadkowego przechodnia, a następnie groził stróżom prawa. Teraz mieszkaniec Raciborza za swoje negatywne zachowanie może spędzić nawet 3 lata w więzieniu - informuje KPP.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, escape room, sale do ćwiczeń, balowa a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.