Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 maja 202219:10

Uczniowie ZSO nr 1 odkrywają francuską Bretanię!

Reklama
Racibórz:

Kolejna już wiosenna wyprawa raciborskiej Jedynki właśnie dobiegła końca. Majowy tydzień spędzony we francuskim Lycée les Rimains w Saint Malo pozostanie na długo we wspomnieniach uczniów tej szkoły nie tylko za sprawą morskich pejzaży czy smaku pysznych crêpes i galettes, stanowiących kulinarny specjał tego regionu, ale przede wszystkim dzięki temu czego się nauczyli i wspólnie doświadczyli jako międzynarodowa grupa prawie 40 uczniów.

Ogromne emocje towarzyszyły młodym raciborzanom podczas długiej i skomplikowanej podróży samolotem z Krakowa przez Warszawę i Paryż, paryską kolejką podmiejską i metrem, a następnie francuską ikoną transportu szybkiego - pociągiem TGV, by dotrzeć do bretońskiego Saint Malo, gdzie czekały już gościnne domy Francuzów.

Przez pięć kolejnych dni raciborscy licealiści pogłębiali wiedzę o życiu w zgodzie z przyrodą nadmorskich terenów, jak o nie dbać na co dzień, co zrobić, by przetrwały dla następnych pokoleń. Zobaczyli jak wiele morze nam oferuje, ale także jak wielkim bywa zagrożeniem. Z zapałem wzięli udział w pierwszej lekcji jazdy char à voile oraz grze terenowej w zabytkowej części miasta Intra Muros. Nie zabrakło ich wkładu podczas akcji sprzątania atlantyckich plaż, zwiedzania repliki pirackiego galeonu Wodnik (wykonanego i wodowanego w Gdańsku) oraz przejażdżki barką solarną na dowód, że energia tego typu jest cennym surowcem do wykorzystania w transporcie. Dzięki fachowej pomocy uczniów Lycée Les Rimains udało im się zbudować ładowarki solarne do domowego użytku.

Tydzień w Lycée Les Rimains to nie tylko nauka i praca, ale także wspólna zabawa i integracja, rozmowy po angielsku, próby mówienia po francusku, niespodzianki kulinarne i mnóstwo niezapomnianych chwil z korespondentami, których rewizyta nastąpi w październiku br.

W drodze powrotnej czekała ich jeszcze jedna niespodzianka – możliwość zobaczenia Paryża. W ciągu tych kilku godzin przed odlotem do Polski odbyli dosłownie maraton od stóp Wieży Eiffla, by podziwiać ją w pełnej okazałości, przez Pola Elizejskie do Ogrodów Tuileries, zerkając ze smutkiem ze względu na brak czasu w stronę Muzeum Orsay, skąd dalej dziedzińcem Luwru, ulicą Rivoli do Centrum Pompidou, pełnym już o tej porze artystów, cyrkowców czy szukających chwili wytchnienia turystów. Po raz kolejny było żal wracać.

Podróż i pobyt we francuskim Saint Malo odbyła się na zaproszenie Lycée Les Rimains, szkoły kształcącej przyszłych kandydatów do pracy na morzu, w ramach projektu Erasmus+ "Vivre au vert pour un avenir inclusif et durable", z którą ZSO nr 1 prowadzi współpracę już od 2018 r.

Autor: materiał nadesłany/ZSO nr 1, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.