Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 maja 202208:16

Prof. Kuchar: mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną

Prof. Kuchar: mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną. Im więcej osób choruje, im więcej osób jest zarażonych, tym większa szansa, że do groźnej mutacji dojdzie - powiedział PAP profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PAP: Panie profesorze, od 16 maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce. Co to dla nas, jako społeczeństwa, oznacza?

Prof. Ernest Kuchar: Chcę zwrócić uwagę na to, że to jest decyzja administracyjna. Ona oczywiście wynika z przesłanek epidemicznych, ale tak naprawdę, jak każda decyzja administracyjna, ma wpływ przede wszystkim na otoczenie prawne, w którym się znajdujemy. Przykładem chociażby jest to, że w stanie epidemii nie można ludzi eksmitować. Ma on także znaczenie dla zawieszenia na czas epidemii wyboru władz, na przykład w stowarzyszeniach. Czyli są to głównie kwestie administracyjno-prawne, choć oczywiście pośrednio wynikające z sytuacji epidemiologicznej.

PAP: Uważa profesor, że mimo tego, że już nie ma obowiązku noszenia maseczek, to Polacy jednak będą bardziej zwracać uwagę na środki bezpieczeństwa?

E.K.: Myślę, że w różnych sprawach jesteśmy podzieleni i tutaj także. Proszę zwrócić uwagę, że nawet, kiedy był obowiązek noszenia maseczek, to nie wszyscy go przestrzegali i było to powszechnie tolerowane. To trochę tak, jakby ktoś łamał przepisy ruchu drogowego i byłoby na to przyzwolenie. Brak egzekwowania przepisów sprawia, że przepis staje się martwy, może nie od razu, ale po jakimś czasie. I to było niepokojące. Proszę też zwrócić uwagę, że część osób nosiła maseczkę pod nosem, nieraz na brodzie, co oznaczało, że nosiła ją tylko ze względów formalnych. Taka maseczka pełni wówczas wyłącznie rolę rytualną i nie działa w ogóle jako ochrona. Części z nas taki symbol działań przeciwepidemicznych w zupełności wystarczał.

PAP: Ale chyba już do tych maseczek się przyzwyczailiśmy.

E.K.: Tak. Myślę, że obecnie przestały one już zwracać uwagę. Pamiętam czasy sprzed pandemii, kiedy często, zwłaszcza na lotniskach, osoby przylatujące z krajów z Dalekiego Wschodu - z Japonii, z Chin nosiły maseczki, kiedy miały katar. Chodziło o to, żeby chronić swoje otoczenie. To budziło kiedyś nasze duże zdziwienie. Obecnie z maseczkami się oswoiliśmy. Nawet jeżeli będą stosowane rzadziej, to przestały budzić takie niepotrzebne zainteresowanie. Przecież te maseczki po prostu weszły do naszego codziennego krajobrazu. Czy ktoś je nosi, czy nie nosi, to tak naprawdę przestało kogokolwiek interesować.

PAP: Rozumiem, że powinniśmy się z tego cieszyć, ponieważ jesienią to może pomóc, kiedy będzie więcej przeziębień i wirusów?

E.K.: Dokładnie. To powinno stać się dobrym nawykiem, że kiedy ktoś ma katar lub jest przeziębiony, nosi maseczkę. Nawet nie dla siebie, bo jemu to przecież nic nie pomoże, ale dla dobra otoczenia. Kiedy chory nasi maseczkę, to stanowi znacznie mniejsze zagrożenie do swojego otoczenia, szczególnie w miejscach zatłoczonych, jak środki komunikacji publicznej, centra handlowe czy kościoły. Maseczka działa także w drugą stronę. Jeżeli ktoś należy do grupy ryzyka, w razie zachorowania prawdopodobnie będzie ciężko je przechodził, to taka osoba również powinna nosić maseczkę, tym razem celem swojej ochrony. I to też nie będzie już budzić zdziwienia. Wie pani, zawsze istnieje presja społeczna by zachowywać się podobnie jak inni i ta presja społeczna, która kiedyś oddziaływała przeciwko maseczkom, teraz zniknie.

PAP: Jak profesor myśli, jesienią możemy spodziewać się takiej fali pandemii, jaką pamiętamy chociażby z ostatniej zimy?

E.K.: Tego nikt nie wie, ale jest to niestety dość prawdopodobne. Przewidywanie przyszłości zawsze wiąże się ryzykiem pomyłki - kto przewidział, że będzie wojna na Ukrainie i że wybuchnie pandemia? Owszem, pojawiały się głosy, że pandemia może się zdarzyć, ale że akurat taka i w tym momencie? Tego nie przewidział nikt. Myślę, że dokładnie tak samo może być jesienią. Niewykluczone, że pojawi się jakiś nowy wariant koronawirusa i nasza odporność poszczepienna i naturalna przestaną nas chronić – wtedy, wiadomo, że będziemy mieli zdecydowanie więcej zakażeń. Natomiast równie dobrze pandemia może wygasnąć. W historii ludzkości epidemie i pandemie pojawiały się często, a jednak wiele chorób nie doczekało naszych czasów, mimo że kiedyś nie było przecież tak rozwiniętej medycyny.

PAP: Czyli pandemia może z czasem zniknąć sama?

E.K.: Widzę dwa scenariusze. Albo choroba sama zniknie, jak wiele chorób zakaźnych przed nią. Albo, jeśli pojawi się nowy wariant, to może pojawić się kolejna już szósta czy siódma fala. Jednak myślę, że nie będzie już jej towarzyszyło tle emocji, nie będzie fali paniki, jak ta, która pojawiła się przy pierwszych zachorowaniach w marcu 2020 roku, kiedy było tyle niewiadomych. Pamiętam, że na początku pandemii, jak ktoś tylko kaszlnął, natychmiast biegł wykonać test. Takich panicznych reakcji już nie ma, oswoiliśmy się z koronawirusem, może nawet przesadnie. Rozsądne, racjonalne podejście do pandemii jest najwłaściwsze. To dobrze, że te silne emocje trochę złagodniały.

PAP: Skoro już mówimy o nowych wariantach, to jak wygląda obecnie sytuacja z mutacjami i jak może się rozwinąć? Mogą pojawić się kolejne, niebezpieczne warianty?

E.K.: Koronawirus stale mutuje. Mutacje to są błędy, które wirus popełnia przy swojej replikacji. Zwłaszcza podatne na błędy są jednoniciowe wirusy RNA, które nie mają mechanizmów sprawdzających, czy kopiowanie jest prawidłowe. Te drobne błędy, to nic innego jak mutacje. Jeszcze do listopada ubiegłego roku naliczyliśmy kilka tysięcy wariantów koronawirusa. Nikt o nich nie mówi, dopóki te warianty nie nabierają albo większej zaraźliwości, albo większej zjadliwości, lub wyrywają się spod ochrony poszczepiennej albo przestają być wykrywane testami, których używamy. Dopiero, kiedy pojawia się wariant, spełniający jednej z wymienionych warunków, to wtedy określamy go jako „variant of concern”, czyli wariant budzący niepokój. Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną. Wirusy mutują i jest to normalne zjawisko. Proszę też zwrócić uwagę, że im więcej osób choruje, im więcej osób jest zarażonych, tym większa szansa, że do groźnej mutacji dojdzie. To jest po prostu kwestia wielkich liczb – jedna na kilka milionów czy miliardów mutacji prowadzi do powstania niebezpiecznego warianta wirusa. Kiedy jest mało zachorowań, to automatycznie ryzyko mutacji jest znacznie mniejsze.

PAP: Czyli musimy czekać, bo jesienią wszystko może się wydarzyć?

E.K.: Jesienią zawsze zwiększa się liczba zachorowań, to normalne. Dodam, że teraz na przykład mamy dużo przypadków grypy. Nikt o tym jakoś tak głośno nie mówi, bo ta grypa w porównaniu z COVID-19 blednie. Wirusy też między sobą konkurują. Jak był COVID-19, to w zasadzie on dominował. Pozostałych zachorowań było niewiele. Teraz mamy grypę, wyjątkowo późno jak na tę chorobę. Jak mówiłem: jesienią zawsze jest więcej zachorowań, to wynika z przyczyn przede wszystkim klimatycznych. Kiedy jest zimno, spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie łatwiej o zarażenie, bo niewielkich pomieszczeniach stężenie wirusa w powietrzu jest większe. Druga rzecz, najważniejsza, czyli ogrzewanie. My te pomieszczenia ogrzewamy, powietrze jest zbyt suche i prowadzi do wysuszenia śluzówek. Ta pierwsza bariera, która chroni nas przed infekcją przestaje działać. Dlatego zawsze więcej zakażeń mamy jesienią, pozostaje pytanie, które wirusy będą je wywoływać w tym roku.

PAP: A pana zdaniem, które?

E.K.: Z pewnością grypa, RSV i rinowirusy, bo na nie można liczyć co roku. Kwestią otwartą pozostaje zachowanie się nowego koronawirusa. (PAP) Aleksandra Kiełczykowska

Autor: PAP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202212:41

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Policjanci z raciborskiej prewencji zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który mając przy sobie tasak straszył przypadkowego przechodnia, a następnie groził stróżom prawa. Teraz mieszkaniec Raciborza za swoje negatywne zachowanie może spędzić nawet 3 lata w więzieniu - informuje KPP.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, escape room, sale do ćwiczeń, balowa a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.