Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 marca 202212:10

Na Śląsku, w tym w Raciborzu ruszyła akcja bezpłatnych badań anty-HCV

Na Śląsku, w tym w Raciborzu ruszyła akcja bezpłatnych badań anty-HCV - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Czas na badania - wiosną zbadaj swoją wątrobę! Bezpłatne i szybkie badania anty-HCV są nadal dostępne dla mieszkańców Śląska Akcja realizowana jest przez Fundację Gwiazda Nadziei, a patronat honorowy nad kampanią objął marszałek województwa śląskiego wraz z włodarzami poszczególnych miast i gmin.

Badanie wykonuje się szybko, nie trzeba mieć skierowania ani specjalnie się do niego przygotowywać - można je wykonać “z wejścia”, np. prosto z wiosennego spaceru. Nie warto zwlekać z wykonaniem badania. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono jedynie u 359 osób. Nieleczone WZW C może prowadzić chociażby do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na badanie anty-HCV. Warto wiedzieć, że HCV można skutecznie wyleczyć.

Wątroba nie boli - badaj się!

Wirus HCV dostaje się do naszego organizmu i prowadzi do zapalenia wątroby typu C (WZW C), co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Ryzyko występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia skóry, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Do zakażenia może dojść w codziennych sytuacjach - podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.
W trakcie pandemii skupiliśmy się na wirusie COVID-19 i zapomnieliśmy o innych badaniach, w tym o badaniach wątroby. To największy problem w działaniach profilaktycznych. Zakażenie HCV bardzo często nie daje żadnych objawów, przez co często bagatelizujemy problem, ignorujemy zalecenia do zbadania się i dowiadujemy się o zakażeniu zbyt późno. Dlatego zachęcam każdego do poświęcenia tej wiosny jednego dnia na badania kontrolne, w tym na szybkie i bezpłatne badanie anty-HCV. – podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Wątroba nie boli, dlatego kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy zakażenie jest nadal aktywne i potrzebne jest podjęcie leczenia.

Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: Pogoda zaczyna sprzyjać zwiększonej aktywności, dlatego szczególnie teraz zachęcam do poświęcenia jednego dnia na badania anty-HCV. Nie ma innej możliwości wykrycia zakażenia. Znając wynik tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego leczenia WZW C, a Państwo uniknięcia poważnych skutków takich jak marskość wątroby czy rak wątroby. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) i bezpiecznym, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim - refundowanym.

Wsparcie lokalnych samorządów

Niestety, w Polsce nie zostały jeszcze podjęte odpowiednie działania systemowe, które mogłyby pomóc w walce z wirusem. Przez to HCV wymyka się uwadze lekarzy, nie istnieją procedury, które rekomendowałyby kontrolne wykonywanie testu. Zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją.

Naszą inicjatywę poparł Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast i gmin. Dzięki akcji bezpłatnych badań i testów anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez testów jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska, do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.” – dodaje Barbara Pepke.

Zrób 1. krok.

Działania kampanii „Śląsk wolny od HCV” skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.

Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów.

Tu zrobisz badania [LISTA]

RACIBÓRZ
ALAB Laboratoria Sp. z o.o.
ul. Bielska 2
tel.: 506 699 015
Pn - Pt. 7:30 - 10:00

W kampanię „Śląsk wolny od HCV” zaangażowali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie poszczególnych miast Śląska oraz Kabaret Rak.

Zapamiętaj!
● Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
● Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.
● 1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
● Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.
● Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.
● Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

„Śląsk wolny od HCV” to kampania skierowana przede wszystkim do społeczność lokalnej. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia. W ramach kampanii informujemy o punktach, które prowadzą bezpłatne badania oraz placówkach, które realizują leczenie w woj. śląskim. Organizatorem kampanii jest Fundacja Gwiazda Nadziei. Kampania realizowana jest pod Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych a partnerem jest Koalicja Hepatologiczna. Patronat Honorowy nad kampanią objął także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydenci miast: Bielsko-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza, Burmistrzowie: Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz Wójtowie Gorzyc i Gminy Poraj.

Autor: materiał nadesłany, fot. PublicDomainPictures, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.