Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 marca 202211:02

Jak wspierać dziecko, gdy mowa o wojnie?

Jak wspierać dziecko, gdy mowa o wojnie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jak rozmawiać z dziećmi na temat obecnych wydarzeń na świecie związanych z wojną? Jak odpowiadać, gdy dziecko pyta? Co robić, by nie przesadzić i nie wywołać w dziecku traumy?

Drodzy Rodzice, opiekunowie,

Wojna na Ukrainie to nowa rzeczywistość, która wśród dorosłych uruchamia wiele wątków związanych z trudnymi emocjami i przeżyciami. Wszyscy coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym otoczeniu jest wiele dzieci, znajomych czy przyjaciół z Ukrainy. Być może część z nich doświadczy osobistej tragedii związanej z utratą kogoś bliskiego, inni mogą odczuwać ogromny lęk, strach czy złość. Rodziny będą musiały podejmować trudne wybory, których dzieci oraz młodzież mogą jeszcze nie rozumieć. Jako rodzice, opiekunowie, a także terapeuci również stajemy w obliczu trudnej sytuacji. Często sami doświadczamy strachu, lęku i napięcia związanego z trwającą na Ukrainie wojną, co jest zupełnie naturalnie pojawiającymi się przeżyciami w tak trudnej sytuacji. Bywa tak, że sami mamy ochotę z kimś porozmawiać, coś omówić. W swojej pracy coraz częściej spotykam się z pytaniami rodziców także dotyczących dzieci: Jak z nimi rozmawiać na temat obecnych wydarzeń na świecie związanych z wojną? Jak odpowiadać, gdy dziecko pyta? Co robić, by nie przesadzić i nie wywołać w dziecku traumy?

Otóż jak wiemy, dzieci to świetni obserwatorzy, którzy na co dzień stykają się z dość sporym przepływem informacji. Są to rozmowy z rówieśnikami, nauczycielami, informacje pochodzące z mediów i ze świata. To się dzieje wokół nas, to część naszej rzeczywistości, której nie możemy zaprzeczyć i nagle wyłączyć. Część rodzin na co dzień rozmawia ze swoimi dziećmi, inni są tylko słuchaczami, część dzieci sama przegląda media na własną rękę. O ile dorośli wymieniają się informacjami, potrafią nazwać swoje emocje, przeważnie racjonalnie wyjaśniają niektóre zachowania, to dzieci mogą jeszcze tego nie potrafić…

Jeżeli czegoś nie wiemy (zwłaszcza dotyczy to dzieci), bądź bazujemy tylko na krótkich hasłach, komunikatach, bez wyjaśnienia, czy weryfikacji, to narasta lęk i strach, który może wpływać na ogólne funkcjonowanie dziecka zarówno w domu, jak i w życiu szkolnym, w relacjach z rówieśnikami.

 obraz_1.[1]

Co mogę zrobić jako rodzic?

1. Stwórzmy przestrzeń, by rozmawiać

Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że w ich środowisku jest ktoś, kto ich wysłucha i będzie towarzyszył. Mamy świadomość, że nie każdy będzie miał potrzebę rozmowy na temat wojny, natomiast należy dać sygnał, że istnieje taka możliwość. W ostatnich dniach zauważa się nasilony niepokój wśród dzieci. Część dzieci sama z siebie zaczęła zadawać pytania, mówić o swoich lękach, u niektórych pojawiły się silne sytuacje stresowe i nadmierne reakcje emocjonalne. Żyjemy w świecie, w którym media są wszechobecne, a co za tym idzie-informacje docierające do dzieci, często nie są kontrolowane. To uruchamia u dzieci ciekawość, za którą idą pytania. Pytania, na które potrzebna jest przestrzeń, obecność dorosłego, by jak najlepiej wesprzeć swoje pociechy w tym wyjątkowym czasie. Jako dorośli, najważniejsze co możemy zrobić, to zachować zdrowy rozsądek.

2. Jak zacząć rozmowę o wojnie?

Na początku, możemy zapytać o samopoczucie, emocje i uczucia związane z daną sytuacją, możemy zapytać co wiedzą, skąd czerpią informacje, czy rozmawiają z kimś o tym co się dzieje za naszą granicą, czy znają jakieś akcje, które wspierają mieszkańców Ukrainy. Jeśli zauważymy, że dziecko nie chce rozmawiać z nami, to ma do tego prawo, a dorosły powinien to uszanować. Warto jednak ukazać mu inną możliwość „przegadania tematu”. To ważne, by dziecko miało alternatywę, nie zawsze bowiem czuje się swobodnie, bądź komfortowo. Możemy zapytać czy chciałby porozmawiać z kimś innym( np. babcią, dziadkiem,psychologiem szkolnym, pedagogiem) lub co jest powodem tego, że nie chce rozmawiać na temat bieżących wydarzeń. Nie musimy też omawiać sytuacji codziennie jeśli nie wychodzi to od naszych dzieci, nie nakręcajmy całej spirali strachu. Możemy wrócić sami do rozmowy po kilku dniach, jednak sami nie zalewamy informacjami. Dotyczy to także mediów, które w obecnym czasie szczególnie mogą być uruchamiane w domu. Pamiętajmy, że pewne obrazy mogą być dla dziecka czymś zbyt mocnym, chcąc pokazać im co się dzieje na świecie, możemy zapomnieć o granicach np. drastycznych obrazach, filmach ( wybuchy, zniszczenia, ranni ludzie). Jako dorośli jesteśmy bardziej odporni na tego typu treści, jednak u dzieci może to wzbudzić skrajne emocje i przeżycia na wiele lat. Jeśli jest to możliwe-decydujmy rozważnie. Pamiętajmy, że wrażliwość dzieci jest inna, jak również sposób radzenia sobie z nią..

Trudnością w rozmowach okazuje się dezinformacja, ponieważ nie zawsze wiemy komu i w co wierzyć. Widzimy rosnące ceny paliw, kolejki na stacjach benzynowych czy przy bankomatach. Ludzie mogą sami napędzać takie zachowania. W mediach pojawiają się materiały wskazujące na to, że dana informacja należy do kategorii nieprawdziwych, bądź po części nieprawdziwych.

3. Emocje-przeżywajmy, nazwijmy je

Dzieci i młodzież dopiero uczą się rozpoznawać i nazywać swoje emocje, dlatego ważne, aby starać się dziecku w tym towarzyszyć. Należy także akceptować takie uczucie jak lęk, smutek, złość, nawet nienawiść czy chęć zemsty. Wszystkie te emocje są OK. Jednak wtedy powinna pojawić się rozmowa pokazująca jak radzić sobie z danymi uczuciami. Możemy także sami opowiedzieć o swoich przeżyciach, aby pokazać dziecku, że każdy ma jakiś stosunek do bieżących wydarzeń. Należy to zrobić z wyczuciem, aby dodatkowo nie straszyć naszych uczniów. Nie wyolbrzymiajmy, nie przewidujmy czarnych scenariuszy. Jednocześnie nie obiecujmy tego, czego nie jesteśmy pewni. Dzieci mogą pytać o to czy w Polsce będzie wojna, czy będzie kolejna wojna światowa, czy one lub ich bliscy umrą. I co powiemy? Skupmy się na tu i teraz: „Widzę, że się martwisz. Teraz mamy taką sytuacją, że wojska toczą walkę na Ukrainie. Wiele Państw będzie pomagało….”, „Jak patrzę na te obrazy, to uruchamia to we mnie sporo emocji, czuję…, a w Tobie co to uruchamia?”. Możemy pokazać, że czasem różne osoby próbują rozwiązać konflikty, ale nie zawsze skutecznie. Możemy także pokazać naszą niewiedzę: „nie wiem dlaczego tak jest/nie potrafię ci odpowiedzieć” – dorosły nie jest przecież wszechwiedzący. Zwłaszcza do 12 roku życia dziecka należy bardzo ostrożnie konfrontować z sytuacją wojny i unikać niepotrzebnych, trudnych szczegółów. Przede wszystkim jednak należy zapewnić o naszej obecności.

Zdarza się, że młodzież zaprzecza, aby sytuacja ich obchodziła lub komunikuje otwarcie, że przecież wszystko jest w porządku. Może tak rzeczywiście być, a może się okazać, że dziecko w taki sposób reaguje na lęk. Jedyne co możemy zrobić to zapewnić, że jesteśmy. Mamy prawo powiedzieć także „STOP” jeśli zauważamy, że wypowiedzi dziecka zbliżają się do czegoś, co jest dla nas trudne lub gdy młodzież wygłasza np. nacjonalistyczne poglądy. Możemy o tym porozmawiać na spokojnie, zapytać o źródło odczuć, pokazać zwykłą ciekawość, ponieważ ona wzmocni relację z dzieckiem i da przestrzeń do rozmowy.

4. Nie wszystkie słowa dla każdego

Rozmawiając z dzieckiem starajmy się dostosować język do jego wieku czy indywidualnego rozwoju. Nazywajmy to co czujemy i co widzimy, ale dobierajmy słowa tak, aby nie pogłębić możliwej traumy czy lęku. Nie każde dziecko może być gotowe na rozmowę o wojnie. Inaczej będziemy mówić z dziećmi w wieku przedszkolnym, a inaczej ze straszą młodzieżą. Zastanówmy się czy konieczne jest używanie terminów „terror” , „masakra” itp.; czy jest adekwatne do sytuacji.

Starajmy się uchronić dzieci i młodzież przed oglądaniem filmików czy zdjęć emanujących przemocą, ponieważ nie każdy będzie gotowy przyjąć taką dawkę emocji. To, że młodzież uważa się za „odważnych”, ponieważ grają czasami w gry komputerowe pełne przemocy, nie znaczy, że będą potrafili przyjąć rzeczywistość. Rozmowa z dzieckiem uspokoi ich niepokój i pozwoli zrozumieć. Upewnijmy się więc, że dzieci, zwłaszcza te młodsze, dobrze nas zrozumiały.

5. Obserwuj dziecko.

Wszyscy wiemy, że łatwiej nam obserwować zachowanie i emocje naszych dzieci, jednak jak poznać objawy tego, że coś może być z nimi nie tak?

Młodsze dzieci do szóstego roku życia mogą prezentować bardzo wyraźną mimikę strachu, mogą także nadmiernie poszukiwać bliskości dorosłej osoby, zdarza się także regresja (moczenie nocne, ssanie kciuka). Dziecko w tym wieku bardzo reaguje na emocje bliskich w swoim otoczeniu. Dzieci pomiędzy 6 a 11 rokiem życia mogą zacząć się izolować, odmawiać rozmowy, mogą pojawić się problemy ze snem, rozdrażnienie, gniew, agresja, zaburzenia koncentracji, odmawianie chodzenia do szkoły, skargi na zdrowie fizyczne, a także wielkie poczucie winy. Młodzież (12 – 17 lat) może uciekać do działań ryzykownych, agresywnych, mogą pojawić się myśli o zemście, może wystąpić chęć do ciągłego sprawdzania informacji opowiadania o wydarzeniach, zatapiania się w wiadomościach, u części osób może pojawić się dezorientacja i w końcu izolowanie. W przypadku starszej młodzieży (jak i dorosłych) często pojawia spędzanie dużej ilości czasu w mediach czy telewizji i przyswajanie pojawiających się wiadomości, szczególnie negatywnych. Takie zachowanie bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie psychofizyczne człowieka.

Pamiętajmy, że ostatnie miesiące są nie tylko trudne dla nas dorosłych, ale i dla dzieci, którzy najpierw borykały się z sytuacją covidową, nauką zdalną, a w końcu z sytuacją wojny. Bądźmy uważni na to, że jako dorośli mamy więcej doświadczenia w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, a dzieci  – dopiero się tego uczą.

6. Współpracuj, by było lżej

Być może okaże się, że niepokojące informacje o dzieciach przekażą Wam nauczyciele. Upewnijmy się jak na sytuację wojny reagujemy w domu. Czy rozmawiamy z nim, a jeśli tak to w jaki sposób? Czy dziecko ogląda telewizję czy media społecznościowe i widzi tam treści niedostosowane do jego wieku? Jeśli tak, to czy jako rodzic konfrontujemy te informacje z dzieckiem- czy omawiamy, wyjaśniamy? Nie każde dziecko do tej pory spotkało się z rzeczywistymi obrazami śmierci, krwi, paniki w głosie. Rodzic powinien kontrolować czas i treści jakie jego dziecko spędza w sieci na poszukiwaniu informacji dotyczących danej sytuacji. Tutaj odpowiedzialność leży po stronie rodzica.

Nie zapominajmy o towarzyszeniu dziecku i reagowaniu na jego potrzeby rozmowy oraz potrzebę bliskości. Jeśli nie mamy pomysłu jak to zrobić, zapytajmy psychologa szkolnego lub nauczyciela o to co możemy zrobić, aby dziecko poczuło się bezpieczniej zarówno w szkole, jak i w domu. Jeśli mamy wątpliwości, to zapytajmy je o to. W tym czasie dziecko potrzebuje poczucia stabilizacji i rutyny. Niepotrzebne jest wprowadzanie nadmiernych zmian, najlepiej więc, jeśli codzienność dziecka będzie taka jak wcześniej.

7. Nie tylko słowo „wojna”

Treść rozmów (najlepiej w atmosferze sprzyjającej np. wieczorem) może koncentrować się wokół rozmowy dotyczącej konfliktu zbrojnego oraz towarzyszących emocji. Wartości do omawiania to nie tylko wojna, lecz także np: empatia, pokój, wolność, tolerancja, radzenie sobie z emocjami, rozwiązywanie konfliktów, uważność, poruszanie się w świecie mediów. W wielu szkołach dodatkowo zostały uruchomione działania solidaryzujące, np. kolorowanie flag, poznawanie tradycji, pisanie wierszy czy listów. To wszystko można poruszyć w rozmowie z dzieckiem zarówno młodszym, jak i tym starszym.

8. Rodzicu-nie zapominaj o sobie

Rola rodzica wiąże się z niezwykłym zaangażowaniem w cały rozwój dziecka. Zazwyczaj rodzic chce pomagać i wspierać je w kolejnych etapach i w różnych okolicznościach. Często też oczekuje się od niego sporo. W takiej sytuacji możemy czuć się pozostawieni sami sobie. Poszukajcie osoby, która zechce Was wysłuchać; możecie przyznać się do niepokoju, czasem bezradności – to wszystko jest w porządku. Zastanówmy się jaki jest nasz stan, czy nie chcemy skorzystać ze wsparcia. W obecnych czasach, jest ono wszechobecne-warto o tym pamiętać. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich. Dopiero wtedy będziemy gotowi do wspierania innych. Być może w naszym mieście pojawią się nowi dorośli, dzieci, którzy przybędą z Ukrainy. Na początku nie będziemy znali ich historii, ale pamiętajmy o tym, aby zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i braterstwa i takie wartości warto przekazywać także naszym dzieciom.

Reagujmy, a nie wywołujmy lęków. Bądźmy obecni dla naszych dzieci.
Jeśli jest potrzeba, stwórzmy przestrzeń do rozmowy.

 


Dominika Burek

Psycholog Racibórz

dominikaburek.pl

 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności21 maja 202213:50

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprosiło dziś, 21 maja, na dziedziniec raciborskiego zamku, gdzie trwa promocja dobrowolnej służby wojskowej. Racibórz jest jednym ze 102 punktów w Polsce, gdzie prowadzona jest akcja.

red.
Reklama
Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

(greh)
Aktualności22 maja 202213:11

Strażackie święto w Pietraszynie. 110-lat miejscowej OSP [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Pietraszynie. 110-lat miejscowej OSP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Urodzinowe obchody, spóźnione o rok z powodu epidemii, strażacy rozłożyli na trzy dni – dziś, 22.05., przyszedł czas na Mszę św. oraz uroczysty apel. Na kolejne okrągłe rocznice chcieliby mieć nowy wóz bojowy. Obecny, magirus, ma w metryce 47 lat.

red., fot. Katarzyna Kubik, (greh), wideo: (greh)
Reklama
Reklama
Aktualności21 maja 202213:27

Anioł dobroci. Raciborskie Dni Dulcissimiańskie [FOTO i WIDEO]

Anioł dobroci. Raciborskie Dni Dulcissimiańskie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowe wydarzenie rozpoczęła w kościele farnym Msza św. odprawiona z udziałem biskupów - opolskiego Andrzeja Czai oraz gliwickiego Jana Kopca. W Strzesze zorganizowano seminarium naukowe. Wydarzenie relacjonuje telewizja EWTN Polska.

red., fot. Andrzej Złoczowski
Aktualności22 maja 202214:39

Wielkie święto w Raciborzu-Brzeziu. Finał Dni Dulcissimiańskich i posadzenie Dębu Niepodległości [FOTO i WIDEO]

Wielkie święto w Raciborzu-Brzeziu. Finał Dni Dulcissimiańskich i posadzenie Dębu Niepodległości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas SAC odprawił dziś Mszę św. w brzeskim kościele. Liturgia wieńczyła obchody I Dni Dulcissimiańskich. W klasztorze sióstr Marianek posadzono Dąb Niepodległości.

Grzegorz Wawoczny, Marta Wawoczny
Reklama
Aktualności22 maja 202215:31

Na Widoku otwarto ścieżkę edukacyjną [FOTO i WIDEO]

Na Widoku otwarto ścieżkę edukacyjną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Las w Raciborzu-Brzeziu na granicy z Pogrzebieniem ma ścieżkę edukacyjno-kontemplacyjną.

(waw)
Aktualności22 maja 202215:47

Jarmark w Krzanowicach. Kupców sporo i rarytasy

Jarmark w Krzanowicach. Kupców sporo i rarytasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miejscowy kolekcjoner paczek papierosów pokazał markę Orient. – Jej cena to blisko sześć tysięcy złotych – mówi.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202215:04

Wierni z Tworkowa, Bolesławia i czeskiej Haci na Urbanku [FOTO i WIDEO]

Wierni z Tworkowa, Bolesławia i czeskiej Haci na Urbanku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Dziś, 22 maja, odbyła się doroczna procesja dziękczynno-błagalna na tworkowski Urbanek.

wideo waw, fot. Damian Matioszek
Reklama
Sport21 maja 202222:23

Królowa sportu zagościła w Raciborzu. Polsko-czeska rywalizacja przy Zamkowej

Królowa sportu zagościła w Raciborzu. Polsko-czeska rywalizacja przy Zamkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborski stadion lekkoatletyczny przy Zamkowej gościł dziś uczestników meczu młodzieżowego Śląsk - Morawy U20, U18.

Jan Ptak
Aktualności22 maja 202216:12

Oferty nieruchomości miasta Racibórz

Oferty nieruchomości miasta Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Sport22 maja 202219:01

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Styl życia21 maja 202222:40

Muzycy z Raciborza-Brzezia i Gliwic koncertowali w kościele NSPJ

Muzycy z Raciborza-Brzezia i Gliwic koncertowali w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W świątyni przy ul. Warszawskiej zwieńczono sobotnie wydarzenia związane z Dniami Dulcissimiańskimi.

Jan Ptak
Styl życia21 maja 202222:00

Z Maryją w Kościele - w parafii Matki Bożej rozpoczęły się misje

Z Maryją w Kościele - w parafii Matki Bożej rozpoczęły się misje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prowadzi je paulin, o. Laurencjusz Jan Żezicki OSPPE posługujący w rejonie Kijowa na Ukrainie. Łaskami słynąca ikona raciborska to najstarsza znana kopia cudownego obrazu z Jasnej Góry. Poznajcie program misji i zobaczcie zdjęcia z Mszy św. na ich rozpoczęcie.

Jan Ptak
Reklama
Sport21 maja 202219:47

Siatkówka. Miasto Racibórz najlepsze w rywalizacji samorządowców

Siatkówka. Miasto Racibórz najlepsze w rywalizacji samorządowców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

II edycja turnieju siatkówki samorządowców z subregionu zachodniego województwa śląskiego przeszła dziś do historii. W arenie przy Łąkowej najlepsi byli reprezentanci raciborskiego magistratu. Rywalizowało sześć drużyn.

fot. Jan Ptak
Aktualności21 maja 202223:24

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Aktualności22 maja 202216:34

Raciborski Bieg Bez Barier [FOTO]

Raciborski Bieg Bez Barier [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Była to już siódma edycja imprezy, poświęconej obecnie Jurkowi Wiśniewskiemu, jej inicjatorowi, działaczowi na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, zmarłemu w listopadzie 2021 r.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Biznes22 maja 202207:35

Wizyta studyjna MŚP w Libanie!

Wizyta studyjna MŚP w Libanie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Aktualności21 maja 202207:41

Księżniczki gotowe. II plener rzeźbiarski na zamku zakończony

Księżniczki gotowe. II plener rzeźbiarski na zamku zakończony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

„Opolsko-raciborskie księżniczki z rodu Piastów” - to tytuł II pleneru rzeźbiarskiego, który przypomnijmy, odbywał się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, w dniach od 18 do 20 maja 2022 r. 

Zamek Piastowski
Sport21 maja 202219:10

Najmłodsi walczyli o każdą piłkę. II Turniej Małych Bajtlów w Markowicach [FOTO]

Najmłodsi walczyli o każdą piłkę. II Turniej Małych Bajtlów w Markowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Boisko w Markowicach przy ulicy Henryka Jordana od rana tętniło dziś życiem. W sobotni poranek rozpoczął się bowiem II Turniej Małych Bajtlów, którego organizatorem były UKS Arka Markowice oraz LKS 07 Markowice.

fot. Katarzyna Kubik
Kultura i edukacja22 maja 202220:04

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zagraniczne praktyki uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” to wyzwanie, obowiązki, ale również wielka przygoda życiowa.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Sport21 maja 202221:05

35-lecie sekcji skata w Górkach Śląskich

35-lecie sekcji skata w Górkach Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Podczas gdy strażacy z Nędzy pojechali rywalizować na zawodach w Szymocicach, skaciorze zasiedli przy stolikach w ich remizie.

fot. Katarzyna Kubik
Sport22 maja 202213:01

Emocje połączone z frajdą. II Turniej Małych Bajtlów za nami [FOTO]

Emocje połączone z frajdą. II Turniej Małych Bajtlów za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W raciborskiej dzielnicy Markowice rozegrano dziś drugi dzień zmagań piłkarskich w drugiej edycji Turnieju Małych Bajtlów.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności22 maja 202216:32

Półfinał mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej w Raciborzu i Krzanowicach [FOTO]

Półfinał mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej w Raciborzu i Krzanowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 22 maja, od wczesnych godzin porannych na boiskach siatkarskich przy ulicy Żorskiej toczyła się rywalizacja o awans do fianału mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej.

fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Strony Partnerskie22 maja 202212:48

Jak jeść awokado i dlaczego warto?

Jak jeść awokado i dlaczego warto? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.