Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lutego 202222:48

Radni Razem dla Raciborza wolą miasteczko rowerowe od punktu widokowego na kościele

Radni Razem dla Raciborza wolą miasteczko rowerowe od punktu widokowego na kościele - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprawa stała się jasna na wczorajszej komisji budżetu i finansów. Rządzące w Radzie Miasta kluby są sceptyczne wobec pomysłu wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. 

Kasa z miasta, wieża Kościoła

- Dlaczego punkt widokowy na wieży kościoła widnieje w budżecie w dziale Wydziału Komunalnego? Jakie w ogóle są podstawy prawne, by prowadzić jakieś działania na nie swojej własności? – zaczęło się od wątpliwości radnej Anny Szukalskiej, liderki klubu radnych niezależnych M. Fity. – Jest coś takiego jak inwestycja w obcy środek trwały, pod warunkiem zabezpieczenia swoich praw. Oczywiście jest tutaj kwestia własności wybudowanego majątku – odparła B. Koszowska-Gralak. – Wydaje mi się, że to kwestia mocno naciągana. Jeśli jednak mielibyśmy coś wydawać, to z uchwały o konserwacji zabytków – odparł przewodniczący Mirosław Lenk. – Byłoby to łatwiejsze do rozwiązania. Ja oczywiście mogę się mylić – dodała miejska skarbnik.

- Nie wyobrażam sobie wydatkowania 120 tys. złotych na koncepcję, nie mając pewności, że zostanie to zaakceptowane prze drugą stronę. Może warto byłoby wpłynąć na drugą stronę, by zawrzeć porozumienie. Dodatkowo trzeba także ustalić, że może to być w takim trybie jak planujecie – mówiła Anna Szukalska.

Diecezja chce mieć coś do powiedzenia

- Może faktycznie wkradło się kilka niejasności. W połowie zeszłego roku spotkaliśmy się z proboszczem i wyraził on chęć współpracy. Mamy jednak świadomość, że rozmowa i sama współpraca, to dwie różne sprawy. Na naszą prośbę ksiądz proboszcz porozmawiał z ekonomem kurii. Wyraził on zgodę, pod warunkiem, że diecezja będzie miała coś do powiedzenia w temacie inwestycji na ich mieniu. Oczywiście nie przystąpimy do żadnych prac czy wydatkowania środków bez pisemnego potwierdzenia współpracy. Póki co nie występowaliśmy z jakąkolwiek propozycją, bo to wola rady w sprawie wydatkowania środków jest decydująca. Nie znam się na zawiłościach budżetowych, ale skoro może być tak, jak państwo mówią, to tak postąpimy – powiedział Dawid Wacławczyk, wiceprezydent Raciborza.

Mówimy NIE!

Głos zabrała radna Justyna Henek-Wypior z klubu Razem dla Raciborza. – Po burzliwej dyskusji w klubie nie zgadzamy się na wydatkowanie środków na punkt widokowy. Możemy się zgodzić na szlak ikonograficzny, ale pod warunkiem, że środki z zadania punktu widokowego zostaną przesunięte na stworzenie miasteczka rowerowego, które zostało rozebrane – powiedziała wiceprzewodnicząca komisji, nawiązując do budowy pumptrucku przy Żorskiej. Nowa atrakcja dla rowerzystów stanęła w miejscu miasteczka rowerowego.

Z kolei Mirosław Lenk dodał, że to mało uzasadniona decyzja, by wydawać 120 tys. złotych, nie wiedząc, czy będzie to możliwe i jakie będą koszty. – Nie będziemy kwestionować szlaku ikonograficznego pod warunkiem, że prezydent będzie w stanie iść na pewne ustępstwa – powiedział.

- Co do miasteczka rowerowego, w marcu startują rządowe programy zapewniające szeroki wachlarz działań. Wśród nich znajdują się środki na tego typu przedsięwzięcia jak miasteczka rowerowe. Oczywiście że chcemy pozyskać te środki, które z pewnością wystarczy na wymalowanie linii i odtworzenie miasteczka rowerowego na boisku SP 18 – powiedział D. Wacławczyk.

- Jeśli będą środki zewnętrzne na to zadanie, to uwolnimy środki, nie ma z tym problemu. Co do kwoty na punkt widokowy, to one będą w zamrażarce u pani skarbnik i można je będzie użyć w innym czasie lub na inne zadanie – powiedział przewodniczący. Przypomniał także słowa D. Wacławczyka z poprzedniej komisji. – Mówił pan o przykładzie Elbląga. Jeden z naszych radnych się pofatygował i sprawdził, że tam w grę wchodziły zarówno środki gminy, jak i środki unijne oraz fundusze kościoła. Był to więc taki projekt wszystkich zainteresowanych stron. I właśnie w tym kierunku chcielibyśmy jeszcze przeprowadzić dyskusję – dodał.

Lista "półkowników"

- Jest to próba kolejnego projektu, który pójdzie na półkę. W związku z tym chciałbym, by na sesję została przygotowana lista tzw. "półkowników". Wydaje mi się, że będzie ich sporo a i kwota niemała. Jedyny plus jest taki, że ktoś na tym zarobił. Co do spotkania z księdzem, jeśli to było spotkanie służbowe, to powinna być sporządzona notatka służbowa. W związku z tym chciałbym to wszystko widzieć, bo w tym urzędzie dzieją się różne rzeczy, wiele jest ukrywanych. Jak pan Wacławczyk chce zrobić punkt widokowy, niech sobie kupi mieszkanie na Osiedlu Hetmańskim i tam go zrobi. Będzie widok na trzy strony. Kupi drugi, będzie miał czwartą stronę. Co do szlaku ikonograficznego jestem sceptyczny, bo to i tak zostanie wyciągnięte przez złomiarzy, ale rozumiem, że skoro robią to studenci, to trzeba im pomóc, bo ich życie jest ciężkie – powiedział radny Piotr Klima, po czym zażądał podania terminu wejścia na wieżę kościoła dla chętnych radnych.

- Mam nadzieję, że prezydent Wacławczyk podejmie stosowe kroki do zorganizowania takiego wejścia – stwierdził Mirosław Lenk. – Na wieżę można spokojnie wejść, skoro ja dałem radę to i radni nie powinni mieć problemów – stwierdził na zakończenie tematu D. Wacławczyk.

Dwie uchwały budżetowe oraz WPF poddano pod głosowanie. Wszystkie z nich, mimo kontrowersji, zostały zaopiniowane pozytywnie.

Na zdjęciu powyżej radni Razem dla Raciborza - Paweł Rycka, Michał Kuliga i Justyna Henek-Wypior

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.