Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 grudnia 202119:28

Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie [MAPA]

Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

Temat jest głośny od wczoraj, 22 grudnia. Przez ostatnie miesiące pracował nad nim sztab ludzi, stroniąc od rozgłosu.

Informacja ujrzała światło dzienne wczoraj, 22.12., w Pszczynie, gdzie premier Mateusz Morawiecki otworzył 16-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 933 z tego miasta do Pawłowic, ogłaszając dofinansowanie kwotą 4,5 mld zł budowy 51 obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jest wśród nich liczący około 4,5 km odcinek od Rudnika do Żerdzin. Ma to być nowy ślad drogi wojewódzkiej nr 416, tzw. północno-zachodnia obwodnica Raciborza.

Już od zeszłego roku kornickie Eko-Okna zabiegają o drogę, która umożliwi szybkie przemieszczanie się z gminy Pietrowice Wielkie do centrum subregionu zachodniego obejmującego zachodnią ścianę województwa śląskiego, dawny ROW. Spółka zatrudnia dziś ponad 8000 osób, w tym niemało mieszkańców ziemi rybnickiej, wodzisławskiej, żorskiej czy jastrzębskiej. Organizuje im własny transport.

Myśl o rozwoju Eko-Okien musi być powiązania z rozbudową infrastruktury drogowej wokół Raciborza. Szybki przejazd przez miasto utrudnia dziś rejon tzw. nerki, czy ronda Solidarności. W godzinach szczytu korki są tu normalnością.

W temat mocno zaangażowały się władze powiatu – starosta Grzegorz Swoboda i przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda, na co dzień prezes Eko-Okien. Ze starostwa wyszła koncepcja połączenia Kornic ze wschodnią obwodnicą Raciborza. Ta wojewódzka inwestycja, zaprojektowana jeszcze w zeszłej kadencji samorządu, a rozpoczęta w obecnej, będzie finiszować w marcu przyszłego roku.

W działania aktywnie włączył się samorząd województwa śląskiego i Zarząd Dróg Wojewódzkich. W rozmowach uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kałuża, a propozycja trasy wyszła od dyrektora ZDW, Zbigniewa Tabora.

W tym gronie toczyły się rozmowy nt. północno-zachodniej obwodnicy Raciborza, od lewej: starosta Grzegorz Swoboda, dyrektor ZDW Katowice Zbigniew Tabor, wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża i prezes Eko-Okien Adam Wajda.

269783097_3035460776698382_8317197200915509579_n

Gremium wielokrotnie się spotykało, nie informując o tym szerzej publicznie.

W lipcu premier Morawiecki odwiedził Eko-Okna. Poza częścią oficjalną, obejmującą spacer w obiektywie kamer po jednej z hal a potem briefing z udziałem prezesa Mateusza Kłoska, doszło też do zamkniętych dla mediów rozmów. Omawiano kwestie istotne dla rozwoju przedsiębiorstwa, w tym połączenia drogowe.

1626111813krowiarki056-

Eko-Okna to obecnie największy producent w swojej branży w Polsce, jeden z największych na świecie, czołowy eksporter, o przychodach przekraczających 2 mld zł. Firma buduje nowy zakład w Wodzisławiu Śląskim i nie zamierza na tym poprzestać, wchodzący w kolejne segmenty rynku. Rząd nie może pozostać głuchy wobec potrzeb spółki, dającej miejsca pracy w skali całego regionu, na styku województwa śląskiego i Opolszczyzny.

Na decyzję rządu o wsparciu budowy obwodnicy wpłynęły więc nie tylko działania władz powiatu, województwa i ZDW Katowice, ale też znaczenie i potencjał Eko-Okien.

Droga ma połączyć Kornice przez DW 416 (Racibórz-Pietrowice Wlk.-Kietrz) z drogą krajową nr 45 biegnącą od Zabełkowa przez Racibórz w stronę Opola. Punktem stycznym będzie nowe rondo Rudnickie na wysokości Chempestu. Tu, z ominięciem Raciborza, ruch samochodów skieruje się nową obwodnicą do Piaskowej-Rybnickiej. Ciężarówki z Eko-Okien nie będą już musiała jeździć drogami lokalnymi na Modzurów.

Przebieg trasy

droga23122021

Rok 2022 to rozpoczęcie prac nad projektem. Potrzeba na to minimum dwa lata. Konieczne są konsultacje i wykonanie oceny oddziaływania na środowisko. Przetarg na wyłonienie wykonawcy możliwy będzie najszybciej z końcem 2023 r. Przecięcie wstęgi najszybciej po roku, a więc na przełomie 2024/2025.

Szacowany koszt na dziś to 120 mln zł. Obiecane przez rząd dofinansowanie to 75 mln zł. Ile naprawdę będzie kosztować droga, tego nikt nie wie. Nie obędzie się bez wsparcia samorządu wojewódzkiego z Katowic.

Pozostaje też problem wąskiego gardła na Piaskowej-Rybnickiej. Tu, przypomnijmy, trwają rozpoczęte przez miasto prace na drugim odcinkiem wschodniej obwodnicy Raciborza od Piaskowej w kierunku na Płonię i Sudół, do DK 45 na trasie do Bieńkowic. Ma to być nowy fragment drogi krajowej, wpisany w rządowy program budowy obwodnic, ale, niestety, jako rezerwowy.

Projektowana obwodnica wschodnia II etap (od Piaskowej przez Płonię do Sudoła) - wizualizacja Urzędu Miasta Racibórz, więcej w temacie [tutaj]Tam, gdzie Piaskowa wchodzi w łuk i dalej jako dwupasmowa biegnie do Rybnickiej ma powstać węzeł komunikacyjny łączący ją z nowym śladem DW 935 w kierunku Dębicza i dalej Kornowaca-Rydułtów-Rybnika. Około pół kilometra w górę rzeki od mostu na Uldze ma powstać nowa przeprawa. Docelowo w rejonie pomiędzy Rybnicką a Brzeską funkcjonować więc będą dwa mosty. Na takie rozwiązanie poczekamy jednak kilka dobrych lat.

Na mapie nowy węzeł na ul. Piaskowej i lokalizacja drugiego mostu na Uldze

1577697212piaskowa3-

 

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202209:07

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwa zdarzenia. Pomagali uwięzionemu ptakowi oraz prowadzili działania w związku ze zdarzeniem drogowym na ulicy Brzeskiej. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202210:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry, które odbywać będą się na terenie całego powiatu raciborskiego, ale i poza jego granicami. Sprawdź, co jeszcze wydarzy się w nadchodzących dniach.

red.
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202215:23

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Najpierw był nasz artykuł, że dawny dom bracki wystawiony jest na sprzedaż, potem oświadczenie rzecznika prasowego grupy Rafako, a teraz zaprzeczające mu stanowisko pośrednika w sprzedaży nieruchomości.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202208:42

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO]

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202214:41

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Tuż po szkolnych akademiach kończących rok szkolny 2021/2022, najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice odebrali gratulacje i nagrody burmistrza Andrzeja Strzedulli.

fot. Mirosław Basista/FotoPerla.eu
Reklama
Aktualności25 czerwca 202216:31

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO]

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Beata Mróz i Dariusz Machalewski powiedzieli sobie dziś TAK przed burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą. Ceremonia odbyła się na łodzi odrzańskiej w Turzu, w trakcie 23. Pływadła. Małżeństwo zna się już 37 lat.

(waw)
Aktualności25 czerwca 202213:08

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ujęcia z drona pokazujemy dzięki uprzejmości Patryka Głowacza, a można nich zobaczyć nie tylko wodniacką imprezę, ale i nowe zagospodarowanie terenu bulwarów nadodrzańskich.

fot. Patryk Głowacz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202218:05

Raciborskie Holi Święto Kolorów

Raciborskie Holi Święto Kolorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w, Robert Ambroziewicz
Aktualności24 czerwca 202208:21

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- 23 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na Płoni odbył się festyn zorganizowany przez Rady Rodziców. Jednocześnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich żegnali się uczniowie klasy ósmej - informuje nas placówka.

materiał nadesłany/ZSP 3
Reklama
Sport25 czerwca 202219:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności25 czerwca 202209:23

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Bach, Mendelssohn Bartholdy, Böhm - kompozycje tych mistrzów wypełniły wczorajszy (24.06.) koncert Izabeli Jarzombek z klasy organów prof. Władysława Szymańskiego (Akademii Muzyczna w Katowicach) w kościele przy ul. Warszawskiej.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport24 czerwca 202219:21

Kochają kosza, założyły ligę. W niedzielę zagrają w Raciborzu

Kochają kosza, założyły ligę. W niedzielę zagrają w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama
Kultura i edukacja24 czerwca 202207:54

Raciborskie Ognisko Muzyczne zakończyło rok szkolny

Raciborskie Ognisko Muzyczne zakończyło rok szkolny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu, Raciborskie Ognisko Muzyczne oraz FulnArt Edukacja Muzyczna zaprosili w czwartkowe popołudnie 23 czerwca 2022 r. do sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu na koncert z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

Zamek Piastowski
Aktualności25 czerwca 202209:05

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH]

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

KAS Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202207:43

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Aktualności25 czerwca 202212:45

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja24 czerwca 202207:52

Koncert Nocy Świętojańskiej na Zamku Piastowskim za nami

Koncert Nocy Świętojańskiej na Zamku Piastowskim za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiat Raciborski, Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu oraz Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosili w letni, późny czwartkowy wieczór 23 czerwca 2022 r. na Koncert Nocy Świętojańskiej, który odbył się na krużganku, przy dawnej baszcie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Zamek Piastowski
Aktualności25 czerwca 202220:06

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Półeczka na płyty CD przywieziona z Francji to jeden z ciekawszych przedmiotów, jaki może było dziś wypatrzeć wśród staroci i szpargałów na targu w Pietrowicach Wielkich.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.