Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 grudnia 202119:38

Ciąg wsteczny w kominie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ciąg wsteczny w kominie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

System kominowy pełni niezwykle istotną funkcję – odprowadza zanieczyszczone powietrze z wnętrza budynku na zewnątrz. W niektórych przypadkach ciąg w kominie może jednak zostać zakłócony, co powoduje zagrożenie dla zdrowia domowników. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest powstawanie ciągu wstecznego. Sprawdź na czym ono polega i jak można je wyeliminować. 

Ciąg wsteczny- co to jest?

Większość osób stosuje w swoich domach system wentylacji grawitacyjnej. Jego działanie opiera się na prawach fizyki. Ciepłe powietrze z wnętrza budynku jest bowiem lżejsze niż zimne powietrze z zewnątrz. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze unosi się do góry, a ciąg działa prawidłowo. Pewne czynniki mogą spowodować jednak, że system wentylacji zadziała błędnie, a dym i inne zanieczyszczenia trafią z powrotem do środka budynku. Powietrze zamiast wydostawać się przez komin ku górze, będzie wówczas wpadać przez system kominowy do pomieszczenia. To niebezpieczne zjawisko, ponieważ spaliny i dym mogą rozprzestrzeniać się po domu i stanowić zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet życia mieszkańców. Jeśli takie sytuacje mają miejsce w Twoim domu, koniecznie trzeba poszukać odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich może być chociażby zakup nasady kominowej. Strażak lub daszek na komin wzmocni prawidłowy ciąg i spowoduje jego stabilizacje.

Dlaczego powstaje ciąg wsteczny?

Istnieje kilka czynników, które decydują o powstawaniu ciągu wstecznego. Pierwszy z nich to zrównanie temperatur. Ciąg kominowy może działać prawidłowo, jeśli powietrze w budynku jest cieplejsze niż na zewnątrz. Latem różnice temperatur, a co za tym idzie również gęstości powietrza, są niewielkie, a niekiedy na dworze może być nawet znacznie cieplej niż w budynku. W takim przypadku wentylacja z pewnością nie zadziała prawidłowo. Kolejnym powodem zaburzenia ciągu jest niewłaściwa długość komina. Obecnie buduje się coraz więcej stosunkowo niskich domów, więc kominy także osiągają niewielką wysokość. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeśli komin będzie zbyt wąski lub gdy zostanie usytuowany poniżej kalenicy dachowej. Ciąg może być także zakłócany przez podmuchy wiatru, a zwłaszcza przez tzw. wiatry opadające. Do takich sytuacji dochodzi często w II i III strefie obciążenia wiatrem, czyli w rejonach nadmorskich i górskich.

Jak zlikwidować ciąg wsteczny?

Ciąg wsteczny może zostać zlikwidowany dzięki nasadom kominowym. To specjalne urządzenia służące do poprawy funkcjonowania wentylacji, które umieszcza się na szczycie komina. W niektórych rejonach Polski ich stosowanie jest wręcz obowiązkowe. Dokładne wskazania na ten temat zostały zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Nasady powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów np. z certyfikowanej stali kwasoodpornej. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na typ nasady, jej rozmiar i grubość blachy, z której została wykonana.

Jakie typy nasad są dostępne na rynku?

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów nasad. Pierwsza grupa to nasady stałe. Nie poruszają się na wietrze. Działają dzięki podciśnieniu, które wytwarza się po zawietrznej stronie nasady. Wyróżniamy nasady stałe: Szenard, Woolper lub typu H. Kolejny rodzaj to nasady obrotowe. Zaczynają kręcić się pod wpływem wiatru, dzięki czemu w kominie wytwarza się podciśnienie. Są niezwykle skuteczne, ale niestety przy braku wiatru ich wydajność spada. Występują w wariancie kulistym lub podłużnym. Ten drugi model sprawdzi się w przypadku, gdy kominy są rozmieszczone w niewielkich odstępach i nie mogłyby zostać na nich zamontowane nasady o większej średnicy. Następnym rodzajem nasady jest strażak kominowy. To nasada samonastawna, więc obraca się zgodnie z kierunkiem wiatru, co uniemożliwia wystąpienie ciągu wstecznego. Strażaki są skuteczne, a ponadto mają jeszcze jeden duży atut – oryginalnie się prezentują.

Ciąg wsteczny to bardzo niebezpieczne zjawisko, dlatego koniecznie trzeba zastosować rozwiązanie, które wyeliminuje ten problem. W takim przypadku warto rozważyć zakup nasady kominowej. Dobrej jakości nakładka wzmocni ciąg i ochroni komin przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
63
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Aktualności20 września 202416:44

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa 112 Racibórz/Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.