Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 listopada 202120:36

Był entuzjazm, są wątpliwości i pytanie, co dalej z powiatowym centrum dziecka Eko-Okien

Reklama
Racibórz:

Chodzi o inwestycję, którą przy Gamowskiej, na zapleczu szpitala, chcą sfinansować kornickie Eko-Okna. Entuzjazm z wiosny tego roku zastąpił katalog wątpliwości zgłoszonych przez władze powiatu. W listopadzie zarząd uznał, że nie jest w stanie "podjąć wiążących decyzji w przedmiotowej sprawie".

O tym, że sprawa nie wygląda różowo mówi się w kuluarach starostwa od kilku miesięcy. Wszyscy doceniają, że spółka Mateusza Kłoska, znana z inicjatyw społecznych czy wsparcia raciborskiego szpitala (ostatnio 2,5 mln zł na bieżące potrzeby, zakup sprzętu i karetki), chce zbudować centrum dziecka na miarę XXI wieku, ale ktoś musi je potem utrzymać. 

Kluczem do rozwiązania problemu są więc powiatowe finanse, a także to, jak są wydawane. Tu bowiem pojawia się najważniejszy zarzut opozycji z PiS - za dużo w tym promocji! Już na ostatniej sesji radny Tomasz Kusy wskazywał, że - fakt - zamek ożył, odbywają się wielkie imprezy, ale kosztem większego wsparcia tej jednostki z budżetu powiatu. A Starostwo ma przecież na garnuszku także drogi, szkoły ponadpodstawowe i szpital, gdzie ostatnio wypowiedzenia złożyło pięciu internistów.

Na dawną siedzibę Piastów tymczasem potrzeba będzie jeszcze więcej pieniędzy, bo na bazie słodowni za pieniądze z programu Polski Ład kosztem blisko 20 mln zł powstanie muzeum multimedialne. Zmieni się też przy okazji aranżacja domu książęcego. Powiat odważnie wchodzi w ten temat, mimo że koszty utrzymania zabytku znacznie wzrosną. Cel to zwiększenie atrakcyjności turystycznej dawnej siedziby Piastów w ramach Krainy Górnej Odry. Starosta Grzegorz Swoboda - tegoroczna osobowość turystyczna w województwie śląskim - jest osobiście zaangażowany w te działania.

Przy planowanej inwestycji Eko-Okien w powiatowe centrum osób niepełnosprawnych i rehabilitacji na Gamowskiej, mimo że spółka Mateusza Kłoska chce wyłożyć też ok. 20 mln zł, władze powiatu są bardziej ostrożne. To właśnie koszty utrzymania centrum powodują, że Starostwo nie jest skore do szybkiego podejmowania decyzji. Zapewne ma na uwadze, iż ciążą na nim przyszłe zobowiązania z tytułu utrzymania zamku. Do tego dochodzą straty w DPS Złota Jesień. Zarząd chce zmniejszyć tu liczbę miejsc. Czeka na opinię wojewody.

- Wyraża się intencję współpracy Powiatu Raciborskiego ze spółką Eko-Okna S.A., z siedzibą w Kornicach w zakresie wspierania rozwoju dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych, zmierzającą do stworzenia powiatowego centrum rehabilitacji dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych w sąsiedztwie Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu. Inwestycja w postaci budowy i wyposażenia obiektu zostanie zrealizowana przez spółkę Eko-Okna S.A. wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a po jej zakończeniu zostanie nieodpłatnie przekazana na rzecz Powiatu Raciborskiego w celu realizacji ustawowych zadań, o których mowa. Na czas realizacji inwestycji Powiat Raciborski przekaże prawo do dysponowania nieruchomością gruntową na cele budowlane na rzecz spółki Eko-Okna S.A. - napisano w uzasadnieniu czerwcowej uchwały Rady Powiatu.

Po pięciu miesiącach sprawa nie wygląda różowo. 10 listopada zarząd analizował pismo prezesa zarządu Eko-Okien wraz z dołączoną koncepcją dokumentacji projektowej dotyczącą planu powstania powiatowego centrum osób niepełnosprawnych i rehabilitacji.

Jak czytamy w protokole z posiedzenia zarządu: "po zapoznaniu się z koncepcją przedstawioną w projekcie zarząd zauważył, iż nie uwzględnia ona większości funkcji sygnalizowanych przez władze Powiatu Raciborskiego w pismach wystosowanych do Spółki Eko-Okna S.A. w Kornicach w dniach 19 maja i 22 września 2021 r. Jednocześnie niektóre proponowane przez Powiat funkcje, jak można zauważyć w ww. piśmie, wymagają cyt. „oddzielnych ustaleń technicznych i finansowych między stronami”. Z kolei zaproponowana przez Prezesa Zarządu Eko-Okna S.A. w Kornicach w ww. piśmie działalność w zakresie koordynowania opieki nad osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, jest zapewne społecznie oczekiwana, ale nie jest zadaniem powiatu, zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Prognozy finansowe na kolejne lata nie pozwalają na dodatkowe obciążenia budżetu powiatu. Jest to konsekwencją wprowadzenia począwszy od 2022 r. nowych rozwiązań systemowych zmieniających sposób finansowania samorządów, mniejszych wpływów z podatków, galopujących cen energii oraz pogorszenia się sytuacji związanej z finansowaniem zadań własnych powiatu, w tym oświatowych. W prowadzonej korespondencji od początku podkreślano, że realizacja ustawowych zadań powiatu jest priorytetem dla całego przedsięwzięcia, a stabilność finansowania funkcji będzie kluczowa do podjęcia decyzji przez władze powiatu. Na podstawie przedstawionych przez Spółkę danych trudno jest oszacować koszty utrzymania i prowadzenia Centrum po jego wybudowaniu. Kwestiami otwartymi pozostały sprawy, takie jak: zagospodarowanie terenu potocznie zwanego „górką Hajduka”, wykonanie instalacji fotowoltaicznej czy budowa parkingu dla osób korzystających z centrum. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do tej pory Zarząd i Rada Powiatu Raciborskiego deklarowały w uchwałach intencyjnych wolę współpracy w ww. przedsięwzięciu ze Spółką Eko-Okna S.A. w Kornicach, podejmując Uchwałę w dniu 17 sierpnia 2021 r. oraz Uchwałę w dniu 30 września 2021 r. Mając na uwadze powyższe Zarząd planował podpisać z ww. Spółką porozumienie, w którym miały zostać ustalone wszystkie istotne postanowienia, warunki, prawa i obowiązki stron dotyczące realizacji ww. inwestycji. Porozumienie miało zawierać tzw. „mapę drogową inwestycji” określając kolejne etapy i sposób postępowania przy realizacji inwestycji. Z udzielonej przez Prezesa Zarządu Eko-Okna S.A. w Kornicach odpowiedzi z dnia 25 października 2021 r. wynika, że nastąpiła zmiana inwestora ze Spółki Eko-Okna S.A. w Kornicach na rzecz innego podmiotu, tj. FUNDACJI NASZE DZIECI – Edukacja, Zdrowie, Wiara z siedzibą w Kornicach, co diametralnie zmienia sytuację i wymagać będzie podjęcia dodatkowych wyjaśnień. Przy takiej ilości niewiadomych oraz braku możliwości oszacowania kosztów prowadzenia Centrum po wybudowaniu i przekazaniu Powiatowi na tym etapie władze Powiatu Raciborskiego nie są w stanie podjąć wiążących decyzji w przedmiotowej sprawie".

W powiecie rządzi dziś koalicja Platformy Obywatelskiej i lokalnego ugrupowania Razem dla Ziemi Raciborskiej. To ona wybiera zarząd powiatu. Co ciekawe, jednym z liderów Razem dla Ziemi Raciborskiej i przewodniczącym Rady Powiatu jest Adam Wajda, prezes Eko-Okien. Spółka należy do Mateusza Kłoska, obecnie szefa rady nadzorczej.

Na zdjęciu właściciel Eko-Okien Mateusz Kłosek, starosta Grzegorz Swoboda, szef klubu Razem dZR Tomasz Cofała i krytyczny wobec władz powiatu radny PiS Franciszek Marcol.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 stycznia 202308:38

BEZPIECZNY PIESZY - podsumowanie akcji

BEZPIECZNY PIESZY - podsumowanie akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Aktualności25 stycznia 202311:42

Sobota w ZUS dla płatników. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE

Sobota w ZUS dla płatników. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności26 stycznia 202309:14

Raport 998. Plama oleju na jezdni w Rudach

Raport 998. Plama oleju na jezdni w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 stycznia 202316:19

ZUS rozpoczął wysyłkę PITów do klientów

ZUS rozpoczął wysyłkę PITów do klientów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.