Tworków z dotacją na prace konserwatorskie

Ponad milion złotych z budżetu województwa śląskiego przeznaczono na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wśród beneficjentów jest parafia w Tworkowie.
Symboliczne czeki wręczono 17.11. w Sali Sejmu Śląskiego. W uroczystości wzięli udział, marszałek Jakub Chełstowski, członek zarządu województwa Beata Białowąs przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok, a także radni: Piotr Czarnynoga, Maria Materla, Alina Nowak, Julia Kloc-Kondracka i Zbigniew Przedpełski.
- Cieszę się, że możemy dziś spotkać się z przedstawicielami środowiska, które pielęgnuje naszą kulturę, dziedzictwo i tradycję. Wsparcie ochrony zabytków, pomoc w finansowaniu ich renowacji jest jedną z naszych misji. W ten sposób przyczyniamy się do odtwarzania przestrzeni historycznej. Wspólnie dbamy o to, aby odzyskiwały one dawny blask. Mam tu na myśli zarówno obiekty użyteczności publicznej, jak i kościoły, które przecież stanowią nierozerwalną część naszej tożsamości. Będziemy starać się o to, aby ilość środków przeznaczanych na ten cel sukcesywnie rosła. Aby myśleć o przyszłości, należy wpierw zadbać o pamięć o przeszłości i miejscach, które są świadectwem historii regionu – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.
Piotr Czarnynoga, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na klarowne regulacje ustawowe ułatwiające finansowanie tego typu przedsięwzięć.
- Troska o zabytki jest troską o historię. Jest to nasz obowiązek i misja – podkreślił Piotr Czarnynoga.
Środki zostaną rozdysponowane na prace konserwatorskie, remonty i naprawy. Bez wsparcia z budżetu województwa w wielu przypadkach danym podmiotom trudno byłoby zrealizować zaplanowane zadania.
Na liście jest kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie - konserwacja techniczna i estetyczna sarkofagu – 40.000 zł.
![Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769289636dsc-2544-.jpg)
![Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769319685dsc-7954-383-.jpg)
![Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769291795bez-nazwy-167-.jpg)











![Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769284913bez-nazwy-33-.jpg)
![Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769378914dsc-9287-.jpg)











![Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769424937koncert-noworoczny-129-25-01-2026-r-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany