Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO]
![Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Czy wiesz co polski uczony, Julian Ochorowicz, miał wspólnego z Paryżem i jak udało mu się ocalić Wieżę Eiffla?
7 października uczestnicy projektu „Polski DaVinci” spotkali się na pierwszych warsztatach w Sali Kolumnowej raciborskiej biblioteki przy ulicy Kasprowicza 12. Głównym tematem warsztatów było projektowanie i druk 3D. Młodzież dowiedziała się na czym polega drukowanie 3D, jak działa taka drukarka, oraz w jakich programach można projektować wydruki 3D. Na przykładzie przygotowanego przez bibliotekarkę przykładu wieży Eiffel zobaczyli jak wygląda proces od projektu do wydruku.
Uczestnicy zajęć z pomocą programu ThinkerCad stworzyli autorskie projekty, które na koniec warsztatów mogli wydrukować wykorzystując drukarkę UP mini 2. Wśród projektów pojawiły się miedzy innymi wieloryby, konie i choinki. Tylko co z tym Paryżem?
W trakcie zajęć „Polski uczony a Wieża Eiffla” przedstawiona została postać Juliana Ochorowicza, którego dotyczy projekt „Polski DaVinci”. Uczestnicy dowiedzieli się, że w latach 1882-1892 Ochorowicz przebywał w Paryżu, gdzie zasłynął jako wynalazca i człowiek wielu talentów. W tym czasie Wieża Eiffla nie cieszyła się popularnością wśród mieszkańców Paryża. Zbudowana w 1889 roku specjalnie na wystawę światową, raziła w oczy paryżan (większość domagała się jej rozebrania, a niektórzy wręcz wyprowadzali się z Miasta Miłości, aby nie musieć jej oglądać!). Decyzją konstruktora wieża miała więc po 20 latach zostać rozebrana. I tu pojawia się Julian Ochorowicz, niczym prawdziwy super bohater. Był on na tyle ceniony wśród paryżan, że gdy umieścił na szczycie Wieży Eiffla swój innowacyjny telegraf bezprzewodowy, zrezygnowali z rozbiórki na rzecz innowacji. Dzięki Ochorowiczowi Paryż stał się pierwszym miastem komunikującym się bezprzewodowo.
Podczas kolejnego spotkania w ramach projektu „Polski DaVinci” uczestnicy dowiedzą się co wspólnego miał XIX-wieczny wynalazca z (bardzo współczesną) telewizją. Jeśli zaciekawiła cię postać Ochorowicza zapraszamy do Filii nr 8 przy ul. Żorskiej 2. Ciągle istnieje możliwość zapisania się na warsztaty!
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043804img_6174--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043806244650502_595199588591512_50809040643841686_n--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043808img_6189--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043809img_6195--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043811img_6201--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043812img_6204--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043814img_6209--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043815img_6212--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043817img_6216--kopiowanie--.jpg)
![Zdjęcie w galerii na portalu naszraciborz.pl: Polski uczony a Wieża Eiffla. Warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece [FOTO] wiadomości z regionu](galleries/38631/1634043818img_6220--kopiowanie--.jpg)
![Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786713019img-6511-.jpg)





![Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786798787dsc-6420-.jpg)

![KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786794540dsc-6378-.jpg)



![Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786774834plakat2slajder-1-.jpg)

![Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786776305jakub-.jpg)


![Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786809388dsc-6531-.jpg)















![Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786824028gre07637-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany