Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 września 202120:37

Fergie na planecie Śląsk. Księżna Yorku w Rudach

Fergie na planecie Śląsk. Księżna Yorku w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

W szkole pytała dzieci o hobby, a potem urządziła sobie przejażdżkę parowozem, zjadła śląski kołocz i wzruszyła się na widok prezentu od dyrektora stacji w Rudach, któremu wręczyła bukiet kwiatów dla żony. Zrobiła sobie zdjęcia z królem, a do kolacji zasiadła w hotelu Spa Laskowo. Obowiązywał strój semi formal-black tie. Księżna Yorku, była synowa królowej Elżbiety II, odwiedziła dziś Rudy.

Jak dotąd głośno było o pobycie w Rudach w 1866 r. księżnej Wiktorii, późniejszej cesarzowej Prus, córki królowej Wiktorii Hanowerskiej. Po tamtej wizycie w rudzkim uroczysku Buk pozostał kamień z pamiątkową inskrypcją. Po księżnej Yorku pozostaną tysiące zdjęć, filmów i dobre wspomnienie. – Wszystko się udało – cieszy się burmistrz Paweł Macha. Było swojsko, śląsko, bez zbędnego patosu i polityków.

62-letnia dziś Sarah Margaret Ferguson tryska energią, uśmiechem, łatwo nawiązuje kontakty i chętnie pozuje do selfie. Jest ciekawska. Pisze powieści. Zagrała w filmie. Nierzadko jest bohaterką portali plotkarskich. Zmarły niedawno książę Filip nie był w stanie ścierpieć jej obecności. W 2011 r. nie otrzymała zaproszenia na ślub księcia Williama i Kate Middleton.

Ma arystokratyczne pochodzenie. To najmłodsza córka majora Ronalda Ivora Fergusona i jego pierwszej żony – Susan Mary Wright. W 1986 r. wyszła za mąż za Andrzeja, drugiego syna królowej Elżbiety, księcia Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów. Przyjęła wtedy tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Yorku. Kiedy po skandalu (w 1992 r. brytyjskie tabloidy opublikowały zdjęcie księżnej w niedwuznacznej sytuacji z jej amerykańskim doradcą finansowym, Johnem Bryanem) w 1996 r. para wzięła rozwód, Sarze pozostał tytuł Księżnej Yorku, który straci jeśli wyjdzie za mąż. Z Andrzejem utrzymuje przyjacielskie kontakty. Mają dwie córki.

Księżna rankiem odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wspominała, jak na początku lat 90. babcia udzieliła jej rady: jeśli ciężko ci żyć, idź i zrób coś pożytecznego. Pojechała do Polski i odwiedzała szpital w Zabrzu.

- Usłyszałam tam bardzo głośno płaczące dziecko. To była Ania. Nigdy jej nie zapomnę. Dziewczynka płakała z bólu. Pielęgniarka powiedziała mi, że nie są w stanie skutecznie pomóc wszystkim dzieciom, bo nie mają leków i narzędzi. Przez wzgląd na moją babcię i na Anię zdecydowałam, że muszę wesprzeć ten zespół i dzieci z Polski, założyłam fundację Children in Crisis. W pewnym sensie Polacy uratowali mi wtedy życie. Jeżdżę teraz po świecie i staram się być głosem tych, którzy tego potrzebują - opowiadała księżna Yorku.

Pielęgniarką o której mowa była dr Gabriela Mercik, Polka ze Śląska. Panie się zaprzyjaźniły. To na jej zaproszenie – spełniając swoją obietnicę sprzed blisko 30 lat - księżna przyleciała dziś do Polski. To pierwsza jej zagraniczna wizyta od wybuchu epidemii.

Dr Gabriela Mercik wprowadziła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie pracowała prawie 10 lat, w sieć szpitali promujących zdrowie. Jest lekarzem od 23 lat. Choroba nowotworowa spowodowała zwrot jej kariery zawodowej. Jest założycielką – w 2010 r. w Wielkiej Brytanii - Kliniki Medycyny Estetycznej „Dr. Gabriela Clinic” (pierwszą otwarto w Londynie, a dziś w Rudach Białym Dworze kolejną filię) oraz Fundacji MukoHelp, wspierającej dzieci chore na mukowiscydozę. Jej kosmetyki używają celebryci oraz członkowie rodzin królewskich. Księżna rekomenduje klinikę, wspierając działalność charytatywną.

- O przyjeździe księżnej rozmawialiśmy z dr Mercik około miesiąc temu. Z początku myśleliśmy, że to żart – mówi burmistrz Paweł Macha. Przez cały dzień towarzyszył arystokratce, dziś jako polski samorządowiec, choć zanim objął funkcję w administracji pływał na tankowcach, pod brytyjską barierą. – Byłem królewskim urzędnikiem, mogłem dawać śluby i rozwody – śmieje się Macha.

Rychło okazało się, że wizyta to jednak nie żart. Rozpoczęły się przygotowania. Musiano podać nazwiska wszystkich osób, które znajdą się otoczeniu księżnej. Żadnych polityków. – Oni naprawdę chcą być neutralni, a nie tłumaczyć się potem ze zdjęć – tłumaczy burmistrz. Listę przyjęto bez zastrzeżeń.

Początkowo księżna miała odwiedzić klinikę w Białym Dworze oraz rudzką wąskotorówkę. Kilka dni temu poprosiła o możliwość spotkania z dziećmi w szkole. Dyrektor Adrian Plura postawił wszystkich na nogi. W placówce powstała zielona pracownia „Leśna kraina wokół nas”, dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Plan otwarcia był co prawda inny, ale wstęgę przecięła księżna. Łatwo nawiązała kontakt z dziećmi. W prezencie otrzymała swój portret pędzla Miłosza Nosiadka (z datą 28.08.2021), zabawkową kolejkę dla wnuka Augusta (księżna została babcią w tym roku), kosz ze śląskim miodem i filiżanki z logiem gminy do angielskiej herbatki, album o Rudach i – od burmistrza - miniaturę taksówki mercedesa. – To też dla wnuka Augusta – tłumaczy Macha. Zaśpiewano jej sto lat z okazji zbliżających się urodzin (15.10.). 

W bibliotece rudzkiej szkoły księżna nagrała wywiad dla TVN, a potem odwiedziła stację kolejki wąskotorowej. Specjalnie dla niej – cztery godziny wcześniej - uruchomiono parowóz Las, jeden z dwóch w Polsce. – Taki sam model jest w Wielkiej Brytanii, u prywatnego kolekcjonera – tłumaczył dyrektor Krzysztof Kopeć.

Była też nieplanowana przejażdżka z dziećmi, do wyjazdu ze stacji i z powrotem. Był wystrzał z armaty raciborskich braci kurkowych. Ci wręczyli księżnej album o swojej historii i wytłumaczyli czym się zajmują. – Spotykacie się w pubie? – zapytała Sara. Hetman Józef Pluta wyjaśnił uprzejmie, że wspólne biesiadowanie znajduje się dopiero na trzecim miejscu brackich powinności. Wśród braci był Bogdan Marian Pająk, król kurkowy z Raciborza AD 2021. Sara stanęła z nim do zdjęcia.

Księżnej – córce brytyjskiego majora – spodobał się mundur dyrektora Kopcia. – To replika przedwojennego – tłumaczył. Na koniec wizyty wręczył gościowi swoją pierwszą służbową kolejową czapkę. Księżna z początku nie chciała przyjąć prezentu ze względu na jego osobisty charakter, ale ostatecznie podziękowała, jak zapewniła, od serca. – Może być trochę brudna od smaru – ostrzegł Kopeć, a Sara postanowiła przymierzyć podarek. Nie pozwoliła jednak mediom i osobom towarzyszącym zrobić zdjęć. – To nie jest na instagrama – tłumaczyła.

Wcześniej, w śląskiej izbie rudzkiego skansenu pozwoliła się ugościć przez gospodynie z Turza. Przygotowały placki i kołocz. Była też kawa zbożowa. Księżna zasiadła do stołu i skosztowała śląskich smakołyków, interesując się zabytkowym wyposażeniem domów. Zaintrygowało ją wąskie łóżko. – Gdzie spały kobiety – zapytała.

Ze stacji pojechała na krótki spacer po parku wokół rudzkiego opactwa. W części nieoficjalnej księżna zjadła dziś kolację w hotelu Spa Laskowo. Obowiązywał strój semi formal-black tie.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 czerwca 202222:00

Prezydent Raciborza bez absolutorium i wotum zaufania

Prezydent Raciborza bez absolutorium i wotum zaufania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
Racibórz:

Po blisko czterech godzinach dyskusji o raporcie na temat stanu miasta i budżetu za 2021 r. Dariusz Polowy już trzeci raz nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Tym razem jednak nie udzielono mu także absolutorium z wykonania budżetu.

(waw)
Reklama
Aktualności29 czerwca 202219:59

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji!

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
54
Racibórz:

Były wiceprezydent i koalicjant Dariusza Polowego jako obywatel skorzystał z prawa do wystąpienia na sesji Rady Miasta w ramach dyskusji na temat raportu o stanie Raciborza. Mówił, że Racibórz to miasto z papieru. Polowy miał być pewnym człowiekiem, a jest człowiekiem pewnym siebie, który skłóca. – Hejterzy czas start! – zakończył wystąpienie.

red., fot. arch. portalu
Aktualności29 czerwca 202217:29

Tadeusz Wojnar wrócił na salę obrad Rady Miasta. Ujawnia kolejny plan wyborczy

Tadeusz Wojnar wrócił na salę obrad Rady Miasta. Ujawnia kolejny plan wyborczy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

W fotelu przewodniczącego Rady Miasta po raz ostatni zasiadał jesienią 2014 r. Potem wycofał się z kandydowania. Dziś, 29.06., pojawił się w miejscu dla publiczności, ujawniając wyborcze plany. To pierwsza wizyta w tym miejscu od blisko ośmiu lat.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
30
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Aktualności29 czerwca 202208:47

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC]

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności29 czerwca 202211:53

35-latek zatrzymany z narkotykami w Nędzy

35-latek zatrzymany z narkotykami w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborscy policjanci zatrzymali 35-letniego mężczyznę związanego z posiadaniem narkotyków.

KPP Racibórz
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności29 czerwca 202212:04

Radny Frączek uznał, że w starostwie nie ma miejsca na Polskę

Radny Frączek uznał, że w starostwie nie ma miejsca na Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

To opinia wyrażona wczoraj (28.06.) na sesji Rady Powiatu przez radnego Oblicz dla Ziemi Raciborskiej sprawującego mandat z listy PiS.

red.
Aktualności29 czerwca 202209:38

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Aktualności29 czerwca 202214:56

Jutro premiera ESIM o Raciborzu w nowej odsłonie

Jutro premiera ESIM o Raciborzu w nowej odsłonie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- 30 czerwca 2022 r. zostanie uruchomiona nowa odsłona Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej UM Racibórz - zapowiada Urząd Miasta.

(um)
Reklama
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności29 czerwca 202209:12

Prawo i Sprawiedliwość ma nową strukturę okręgową

Prawo i Sprawiedliwość ma nową strukturę okręgową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Region:

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. - Komitet zdecydował o zaakceptowaniu nowej struktury okręgowej partii - poinformował Rzecznik Radosław Fogiel podczas konferencji prasowej. Dodał, że na posiedzeniu podjęto decyzję o powołaniu Zastępcy Sekretarza Generalnego partii. Na tę funkcję został wybrany Piotr Milowański.

red., fot. PiS
Reklama
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Sport29 czerwca 202211:45

Unia Racibórz podwójnym mistrzem świata!

Unia Racibórz podwójnym mistrzem świata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Unia Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202214:47

Najmłodsi Łamatorzy w rodzinnym gronie zakończyli sezon

Najmłodsi Łamatorzy w rodzinnym gronie zakończyli sezon - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W ubiegły piątek, 24 czerwca, na kempingu Obora w Raciborzu najmłodsi zawodnicy Klubu Sportowego Łamator Racibórz zakończyli sezon 2021/2022.

materiał nadesłany/Łamator
Reklama
Sport29 czerwca 202208:48

Cross Games dla małych i dużych już w ten weekend w Oborze

Cross Games dla małych i dużych już w ten weekend w Oborze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już w najbliższy weekend, na terenie kąpieliska Obora przy ulicy Markowickiej 1 w Raciborzu odbędzie się kolejna edycja zawodów Cross Games.

red., fot. arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 czerwca 202220:01

Wakacyjna Trasa ŚlZPN zawita do Tworkowa

Wakacyjna Trasa ŚlZPN zawita do Tworkowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.