Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 września 202122:38

Grupa mieszkańców wezwała prezydenta Polowego do dymisji, radnych do przeprowadzenia referendum

Grupa mieszkańców wezwała prezydenta Polowego do dymisji, radnych do przeprowadzenia referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Niniejszym my niżej podpisani, wzywamy prezydenta Raciborza Dariusza Polowego o podanie się dla dobra naszego miasta i nas mieszkańców do dymisji. W przypadku gdy mimo naszego wezwania, prezydent Dariusz Polowy będzie chciał dalej pełnić funkcję prezydenta Raciborza wzywamy Radę Miasta Racibórz o podjęcie kroków w celu umożliwienia przeprowadzenia w możliwie najkrótszym terminie referendum lokalnego aby odwołać Pana Dariusza Polowego z funkcji prezydenta Raciborza – czytamy w nagłówku apelu. Jak zagłosowaliby czytelnicy naszego portalu? Poniżej ankieta.

- Dziś wpłynęło to do Biura Rady Miasta – poinformował nas przewodniczący Marian Czerner. Biuro prześle apel do wiadomości radnych. O opinię zostaną poproszeni radcy prawni. Do dokumentu dołączono 862 podpisy. – To gruba teczka. Trudno na teraz cokolwiek więcej powiedzieć na ten temat – dodaje przewodniczący.

- My niżej podpisani mieszkańcy Raciborza nie patrząc na kwestie polityczne, kto z jakiej jest partii i czyim sympatykiem, ale patrząc na dobro naszego miasta Raciborza i dobra nas mieszkańców, wzywamy i prosimy Radę Miasta Racibórz oraz Pana Przewodniczącego Rady Miasta Pana Mariana Czernera o podjęcie jak najszybciej działań w celu umożliwienia przeprowadzenia referendum o odwołanie prezydenta Raciborza Dariusza Polowego z zajmowanego stanowiska prezydenta miasta – napisano.

Formalnie Rada Miasta ma możliwość wszczęcia procesu o którym mowa, bo prezydent nie otrzymał wotum zaufania za 2019 i 2020 r. Dariusz Polowy nie ma też większości w miejskim parlamencie, by to zablokować. Tą dysponują opozycyjne kluby Razem dla Raciborza z liderem M. Lenkiem oraz Klub Radnych Niezależnych Michała Fity. 

Apel ma jedenaście stron uzasadnienia, w tym obszerne podsumowanie. Argumentami za odwołaniem prezydenta mają być: dążenie wbrew woli mieszkańców do zabudowy placu Długosza; brak reakcji na prośbę o park/użytek ekologiczny przy Ogrodowej oraz kładkę nad Odrą od pomnika Matki Polki w stronę bulwarów; dewastacja ulicy Bema; próba wycinki drzew na skwerze Moniuszki przy sądzie oraz budowy obwodnicy wzdłuż ulicy Zwierzyńskiego (tzw. Polówka) i Wiejskiej (tzw. Księżycówka); opieszałość w egzekwowaniu od Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach ustanowienia dla Raciborza odrębnej uchwały antysmogowej, strefy bez paliw stałych, nie wprowadzenie w Raciborzu, w petycji w zeszłym roku, aby Racibórz przystąpił do programu rządowego Stop Smog dla najbiedniejszych mieszkańców; mających domki jednorodzinne; bezsensowny pomysł budowy lodowiska; dewastacyjne wykaszanie hektarów naturalnych łąk; dopuszczenie kajaków na staw w parku m. Roth; brak dialogu społecznego; strefy tempo 30 w centrum; nie odkopanie przejścia podziemnego pod Odrostradą; brak przejścia dla pieszych przy BP; ignorowanie próśb o 40 km/h na Opawskiej i Kościuszki; protest społecznych związany z nowym żłobkiem przy Bielskiej; wycinka lip na ul. Lwowskiej i lipy w parku m. Roth; próba likwidacji SP 15.

- Uważamy z powyższych powodów, że prezydent Dariusz Polowy nie ma kompetencji do dalszego rządzenia Raciborzem i dalsze piastowanie przez niego stanowiska Prezydenta miasta przynosić będzie coraz większe szkody dla Raciborza i nas mieszkańców – znacznie większe szkody niż koszt zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Dariusza Polowego z zajmowanego stanowiska – dodano.

- W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że jeżeli dojdzie w Radzie Miasta do głosowania uchwały w sprawie zorganizowania referendum dla prezydenta Dariusza Polowego w głosowaniu bezwzględną większością głosów, każdy radny, który wstrzyma się od głosu w tym głosowaniu równocześnie będzie głosował za pozostawieniem prezydenta na fotelu Prezydenta Raciborza, czyli każdy wstrzymujący się głos w tym głosowaniu jest głosem przeciwko odwołaniu Prezydenta Raciborza. Chcemy przy okazji zobaczyć jak będą głosowali w tym głosowaniu Radni bo uważamy, że poparcie aby obecny Prezydent Polowy dalej mógł rządzić będzie ze szkodą dla miasta i nas mieszkańców. Uważamy ponadto, że jeżeli część Radnych nie będzie chciało referendum np. z powodu obawy rozwiązania Rady Miasta po skutecznym odwołaniu prezydenta Polowego, będzie to przejawem dbania o zachowanie funkcji Radnego ze szkodą dla całego miasta i nas mieszkańców pozwalając na dalsze fatalne i destrukcyjne rządzenie prezydenta Polowego w Raciborzu – napisano.

Cały apel dostępny TUTAJ

Argumenty, o których mowa powyżej wybrzmiały już na sesji czerwcowej, kiedy przyjmowano raport o stanie miasta i głosowano nad wotum zaufania dla prezydenta - wystąpienia Bogusława Siwaka zobacz wideo, czas 3:33:26

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202220:06

Spersonalizowane prezenty - co to takiego?

Spersonalizowane prezenty - co to takiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności5 października 202210:43

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(um), fot. mohamed_hassan/pixabay.com
Aktualności4 października 202204:46

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
GCK Nędza
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.