Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 sierpnia 202110:53

Zielone odpady na ogródkach, pranie w fontannie i mikser

Zielone odpady na ogródkach, pranie w fontannie i mikser - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Pytając w zarządzie czemu ustawiono tam tyle kontenerów, dowiaduje się, że gmina tak postawiła. Teraz płacimy za powietrze, bo kontenery nie są w pełni zapełnione – usłyszeli od działkowiczki radni Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta. Poniżej tematy z ostatniej komisji.

[OGRÓDKI DZIAŁKOWE] Przedstawieniem sprawy składowania odpadów zielonych na raciborskich ogródkach działkowych zajęła się przedstawicielka ogródków działkowych. – Wiadomo, że w tamtym roku zaszła zmiana w oddawaniu odpadów zielonych. Dotąd każdy z działkowiczów miał kompostowniki, a prócz tego można było oddawać odpady zielone nie pochodzące z działek lub części roślin porażonych, których nie można kompostować. W regulaminie zapisano, że gmina postawi kontenery i tak też zrobiono. Działkowicze składują je tam, ale co z tego, skoro nikt ich nie odbiera. Dodatkowo, kontenery zostały ostatnio „przeparkowane”, zmienione na kontenery na odpady zmieszane i ujęte w innej pozycji. Mimo to działkowcy nadal za nie płacą. Na wszystkie pytania, jakie zadaje urzędnikom, oni zasłaniają się tajemnicą skarbową lub twierdzą, że to nie jest informacja objęta dostępem publicznym. Dodatkowo, po co ogródki działkowe mają płacić za segregowane odpady, gdy jak przyjedzie śmieciarka, to i tak wszystkie odpady wrzucane są do jednego zbiornika? W związku z tym mam pytanie, po co ta gospodarka odpadami na działkach, skoro można zabrać odpady do domu i nie płacić podwójnie – stwierdziła Grażyna Doleżych-Kosierb.

Głos zabrał radny Mirosław Lenk. – Ani ja, ani moi koledzy nie mieliśmy w zamiarze w czasie głosowania pozbawiać ogrodów działkowych możliwości oddawania odpadów. W kontenery jednak nie wyposaża miasto, a zarządca ogrodu. Mówiła pani, że należy rozważyć, czy segregować czy nie. Moim zdaniem należy segregować. Obowiązkiem firmy, która odbiera śmieci jest odbierać zgodnie ze sztuką, plastik z plastikiem, szkło ze szkłem, a nie mieszać. Musimy pomyśleć nad tym, by ogrody działkowe też miały odbierane odpady zielone – powiedział rajca.

Radny Jarosław Łęski zaapelował o zabezpieczenie monitoringu z dnia odbioru odpadów. – Zróbmy to celem weryfikacji, czy naprawdę taka sytuacja miała miejsce. Dodatkowo prosiłbym o ustosunkowanie się odpowiedniego wydziału do tej sprawy – powiedział.

- Nie ponosicie żadnej opłaty za to, że te kontenery u was są. Ponosicie opłatę za ilość śmieci, jaką deklarujecie i produkujecie. Trzeba się jednak zastanowić, czy tego nie znowelizować i nie wpiąć odpadów zielonych do systemu – stwierdził w odpowiedzi D. Polowy.

Odpowiedzi radnych i prezydenta nie satysfakcjonowały działkowiczki. – Nie mogę się doprosić w zarządzie o to, jaką ilość zadeklarowano w deklaracji. Dodatkowo kontenery są postawione na terenie ogólnodostępnym, więc trudno stwierdzić, ile śmieci jest działkowców, a ile nie. Dodatkowo, pytając w zarządzie czemu ustawiono tam tyle kontenerów, dowiaduje się, że gmina tak postawiła. Teraz płacimy za powietrze, bo kontenery nie są w pełni zapełnione – powiedziała, kierując prośbę o usunięcie niepotrzebnych kontenerów.

- Dobrze, że pani zwróciła uwagę na problem odpadów zielonych, nad tym trzeba się pochylić i być może zmienić – stwierdził na zakończenie dyskusji radny Mirosław Lenk.

[BUDŻET] W dalszej części posiedzenia radni pochylili się nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. Pierwszą z nich była uchwała dotycząca zmiany budżetu na rok 2021. Przedstawieniem uchwały zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

Pierwszy do dyskusji włączył się były prezydent. – Cieszę się, że zwiększamy dochody z podatku od nieruchomości. Chciałbym jednak zapytać, co to za urządzenie do rejestracji wizji i fonii, bo takowe było zapisane w projekcie budżetu – dociekał. – Ma to być mikser – odparł O. Schuderla. D. Polowy dodał z kolei, że jest to pokłosie pandemicznych łączeń zdalnych. - Ma umożliwić lepsze zarządzanie obrazem w czasie takiego połączenia – stwierdził.

Radny Lenk kontynuował swą analizę projektu budżetu. – Niektóre dokumenty do rozliczeń można by unowocześnić, wtedy będzie lepiej. Spółka ma prawo do ubiegania się o rekompensatę, ale należy to robić w oparciu o roczne rozliczenie – powiedział radny z Ocic.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny był za, jeden przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

[SKWER KS. PIECZKI] Radni zajęli się także uchwałą w sprawie przyjęcia „Regulaminu korzystania ze Skweru im. Księdza Prałata Stefana Pieczki w Raciborzu”. Głos zabrał radny Marcin Fica. – Nie widzę zapisów o piciu alkoholu, ale to miejsce publiczne i można to wyegzekwować. Co jednak z pewnymi osobami, które piorą tam swoje rzeczy? – dociekał radny. – Myślę, że zapisy w regulaminie są na tyle rozbudowane, że i z takich zachowań będzie można wyciągnąć odpowiednie konsekwencje – odparł włodarz Raciborza.

[OPŁATY ZA ODPADY] Pod obrady trafiła uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr XXVII/367/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

– Nie zgadzam się z tym, niezależnie jaka to instytucja, powinna płacić pełną stawkę. Nie może być tak, że miasto będzie pokrywać różnice, szczególnie że zrobi to pieniędzmi z systemu, więc zapłacą to wszyscy. Możemy pomóc w inny sposób, ale w tym przypadku będę przeciw – powiedział M. Lenk.

Z opinią radnego nie zgodziła się Magdalena Kusy. – Chodzi tylko o tą jedną instytucje. Wiadomo, że nasze kino nie jest multipleksem i może nie mieć odpowiednich środków – mówiła

Głos zabrał także prezydent Raciborza. – To jest tylko jedna instytucja. W innych jednostkach kultury nie ma mieszkań więc nie będzie zastosowania dla tej uchwały – odparł włodarz.

- Przedyskutujemy to do poniedziałku, ale w tym momencie wstrzymamy się od głosu, bo nie chcemy wylewać dziecka z kąpielą. Pan prezydent niech też to przemyśli, bo pomóc można, ale w inny sposób – stwierdził Mirosław Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.