Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 202114:03

Z Raciborza do Santiago de Compostela. Wielkie święto u św. Jakuba [FOTO i WIDEO]

Z Raciborza do Santiago de Compostela. Wielkie święto u św. Jakuba [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Patronalne święto św. Jakuba ma szczególnie uroczysty wydźwięk, kiedy przypada na niedzielę. Tak jest dziś, 25 lipca 2021 r. Wszystkie Msze św. w parafii miejskiej odprawiono w podominikańskiej świątyni, a sumę w intencji parafian pod przewodnictwem bp. Pawła Stobrawy z Opola.

Kościół pw. św. Jakuba w Raciborzu to szczególne miejsce. Patrona zawdzięcza - jak przypuszczają badacze - wizycie księcia Mieszka I, twórcy księstwa raciborskiego, w Hiszpanii. Świątynię z patrocinium w latach 40. XIII wieku przejęli dominikanie. Sądzi się, że do Raciborza dotarł Dominik Guzmán, założyciel tego zgromadzenia. Dominikanie zbudowali przy kościele klasztor. Byli tu do 1810 r. W raciborskim zgromadzeniu zredagowano żywoty św. Stanisława, przepowiedziano zjednoczenie Polski pod piastowskim berłem (koronę nałożył Władysław Łokietek, po matce Eufrozynie wnuk księcia opolskiego-raciborskiego Kazimierza) oraz zredagowano najstarsze znane polskie zdanie. Kościół kryje szczątki dwóch wielkich władców Górnego Śląska – Mieszka Otyłego oraz Władysława. W latach 90. XX wieku archeolodzy znaleźli przy nim muszlę z XIII/XIV w. - jedną z ośmiu znanych na ziemiach polskich, dowód funkcjonowania Raciborza na szlaku jakubowym do Santiago de Compostela już w średniowieczu.

Czytaj: Pomiędzy Santiago de Compostela a Raciborzem

Dziś Racibórz wciąż jest na tym szlaku, a parafia miejska chce pobudzić ruch pielgrzymkowy. 1 stycznia 2021 roku w Kościele rozpoczął się Jubileuszowy Rok Jakubowy. W związku z tym - jak czytamy w komunikacie - Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy do dnia 31 grudnia 2022 r., odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła. Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

W diecezji opolskiej kościołami stacyjnymi są Bazylika Mniejsza św. Jakuba i Agnieszki w Nysie, kościół św. Jakuba w Skorogoszczy oraz kościół św. Jakuba w Raciborzu.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. waw, Andrzej Złoczowski, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.