Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podano charakterystykę szczepionki Moderny
Wskazania, dawkowanie i sposób podawania szczepionki firmy Moderna zawiera m.in. dokument opublikowany w sobotę na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).
W sobotę URPL opublikował na swojej stronie internetowej charakterystykę szczepionki Moderna (COVID-19 Vaccine Moderna) przeciwko COVID-19. W dokumencie są informacje o preparacie i sposobie wykonywania szczepień. Napisano, że szczepionka wskazana jest do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. Podaje się ją w cyklu obejmującym dwie dawki (po 0,5 ml). Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie 28 dni od pierwszej. Zaznaczono, że nie ma dostępnych danych o możliwości zamiennego stosowania preparatu Moderny z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia.
"Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna powinny otrzymać drugą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna, aby ukończyć cykl szczepienia" – zaznaczono. W dokumencie napisano, że szczepionkę należy podawać domięśniowo. Preferowanym miejscem podania jest mięsień naramienny.
"Należy odroczyć szczepienie u osób, u których występuje ciężka choroba przebiegająca z gorączką albo u których występuje ostre zakażenie. Występowanie łagodnego zakażenia lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do odroczenia szczepienia" – wskazano. W dokumencie wymieniono przypadki, w których należy zachować ostrożność przy podawaniu szczepionki.
Podkreślono, że okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w toczących się badaniach klinicznych. Charakterystyka opisuje też kwestie skuteczności. Zaznaczono, że może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki. "Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, COVID-19 Vaccine Moderna może nie zapewniać ochrony wszystkim osobom, które przyjmą szczepionkę" – wskazano.
W dokumencie jest też m.in. opis działań niepożądanych, środków ostrożności w czasie przechowywania i wykaz substancji pomocniczych. Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia szczepionkę Moderny w środę. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że powinna ona dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Od 27 grudnia w Polsce wykonywane są szczepienia tylko jednym preparatem – firmy Pfizer i BioNTech. W sobotę na antenie TVP Info pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że o 19.00 zaszczepiono w Polsce dwustutysięcznego pacjenta.(PAP)
Prezes URPL: szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności
Szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Podawana jest w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni – wskazano w informacji prezesa URPL.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak przekazał informację w sprawie wydania rekomendacji dotyczącej wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE dla szczepionki COVID-19 Moderna.
W komunikacie przypomniano, że EMA poinformowała o wydaniu rekomendacji dotyczącej wydania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla szczepionki COVID-19 Moderna w celu zapobiegania chorobie COVID-19 u osób w wieku powyżej 18 lat. Podkreślono, że to druga szczepionka przeciwko COVID-19, dla której EMA wydała taką rekomendację.
"Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA dokładnie ocenił dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki i w drodze konsensusu wydał rekomendacje, aby Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Zapewni to obywateli UE, że szczepionka spełnia normy UE i wprowadzi zabezpieczenia, kontrole i zobowiązania, które będą podstawą ogólnounijnych kampanii szczepień" – czytamy w informacji prezesa URPL.
Wynika z niej, że szczepionka wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, otyłością, chorobami wątroby, cukrzycą lub zakażeniem wirusem HIV. Dodano, że wysoka skuteczność utrzymywała się również w odniesieniu do wszystkich płci, grup rasowych i etnicznych. W informacji prezesa URPL wskazano, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Moderna jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni.
"Najczęstsze działania niepożądane związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 firmy Moderna były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu" – podkreślono. W materiałach towarzyszących informacji prezesa URPL wyjaśniono, że szczepionka Moderna działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed COVID-19. Zawiera cząsteczkę zwaną mRNA, która zawiera instrukcje tworzenia białka S.
"Kiedy dana osoba otrzyma szczepionkę, niektóre jej komórki odczytują instrukcje mRNA i tymczasowo wytwarzają białko S. Układ odpornościowy osoby rozpozna to białko jako obce i wytworzy przeciwciała oraz aktywuje limfocyty T (białe krwinki), aby je zaatakować" – opisano. Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna została w środę dopuszczona do użycia przez EMA. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że szczepionka tej firmy powinna dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu.
Komisja Europejska (KE) poinformowała w piątek o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE – oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.(PAP)
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
TVP przygotowywała dziś materiał o nowej atrakcji Raciborza
Dzięki staraniom raciborskiego Stowarzyszenia Odra 1945 wkrótce będziemy mogli zejść do bunkra z czasów II wojny światowej. Materiał o tym miejscu przygotowywała dziś z rana TVP.
Więcej »Intensywne kontrole SG na południowej granicy
W pierwszym tygodniu kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze skontrolowali łącznie 23 171 osób; prawie 6,9 tys. podróżnych nie posiadało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-Cov-2 - poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Więcej »5. Raciborska Nocka Rowerowa ze wsparciem dla Spektrum
Na plecach czuć już oddech wiosny, więc czas się przewietrzyć, poznać, policzyć, przyjemnie spędzić czas w gronie rowerowych zapaleńców...
Więcej »Urząd Miasta podał wykaz lokali do remontu przez przyszłego najemcę
O wynajęcie lokalu mieszkalnego mogą ubiegać się osoby uwzględnione w wykazie zatwierdzonym zarządzeniem prezydenta miasta.
Więcej »Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej ogłosił nabór na stanowisko Inspektora w Referacie Inwestycji i Budownictwa
W Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej do dnia 17 marca 2021 r. do godz. 15:30 jest prowadzony nabór kandydatów na stanowisko Inspektora w Referacie Inwestycji i Budownictwa (1 etat).
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |