Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co dalej z budżetem obywatelskim Raciborza?
W środę, 18 listopada, odbyło się XXII posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Obradowano w formule zdalnej. Członkowie komisji pochylili się nad uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców, w tym dot. budżetu obywatelskiego.
W czasie posiedzenia radni zajęli się m.in. uchwałą w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego w mieście Racibórz. – Jak wiemy w tym roku nie doszło do ogłoszenia naboru w budżecie obywatelskim. Skupiliśmy się na realizacji zadań wyłonionych w poprzednim roku. Z 21 zadań połowa jest już w realizacji, kolejne zostały przesunięte na rok następny. Niestety, konsultacje społeczne, jaką jest budżet obywatelski, nie zostały do chwili obecnej uregulowane. Właśnie tego dotyczy zapis w uchwale. Dołączony jest także zaktualizowany załącznik z podziałem ulic do poszczególnych stref – zreferowała naczelnik Wydziału Rozwoju, Anna Kobierska-Mróz (na zdj.).
Głos zabrał radny Michał Kuliga. – W uchwale zapisano, że prezydent może odstąpić od realizacji budżetu obywatelskiego w uzasadnionych przypadkach. Jeśli to przejdzie, to obawiam się, że w kolejnych latach zawsze znajdzie się jakaś wymówka, niekoniecznie musi to być pandemia. Uważam, że budżet obywatelski jest przywilejem mieszkańców. Wydaje mi się, że to powinna decydować całościowo Rada Miasta, nie jednoosobowo prezydent – twierdzi rajca z Ostroga.
- Nie wiedzieliśmy jak będzie wyglądała sytuacja budżetu. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy w stanie zrealizować BO w tym roku, przesunęliśmy zadania z roku poprzedniego. Chcę wyjaśnić, że jesteśmy przygotowani do naboru na 2021 rok. Mamy przygotowaną stronę internetową, prowadzony byłby nabór elektroniczny. Nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja miasta, a jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budżetu obywatelskiego realizować nie musimy. To państwo musicie jednak dać umocowanie panu prezydentowi do podjęcia odpowiedniej decyzji – odparła Anna Kobierska-Mróz.
- Nie podoba mi się to, że chcemy dać jednoosobowo decydować prezydentowi. Budżet obywatelski jest jedną z niewielu dziedzin, gdzie mieszkańcy mogą mieć wpływ. W takiej sytuacji będę zdecydowanie przeciwko – stwierdził radny Michał Kuliga.
- Czy rozwiązania takie są wprowadzane gdzieś indziej? – dociekała przewodnicząca komisji radna Zuzanna Tomaszewska. – Miastem takim jest np. Nysa, która nie jest miastem na prawach powiatu – odparła naczelniczka Wydziału Rozwoju.
Do dyskusji dołączyła radna Justyna Henek-Wypiór. – Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcą. Jest to swego rodzaju furtka dla stowarzyszeń dzielnicowych. Chciałam jednak zwrócić uwagę na coś innego. Aktualizujemy listę ulic, ale jak ma się liczba mieszkańców w dzielnicach? – dociekała radna.
- Liczba mieszkańców także jest aktualizowana i weryfikowana. Jeśli chodzi o wyliczenia z przydzieloną pulą środków, to nasza „matematyka” wyglądała tak, że było 50 000 złotych plus 10 złotych na każdego mieszkańca. Weryfikacja liczby mieszkańców jest meldunek, nie możemy tego zrobić inaczej – stwierdziła Anna Kobierska-Mróz.
Zdanie wyraziła także radna Ludmiła Nowacka. - Aktywność mieszkańców jest ważna, a gdy popatrzymy jaka to część budżetu miasta, to wydaje się, że jest to gra warta świeczki. Niestety, w ostatnich latach nie widać zwiększenia liczby zakładanych stowarzyszeń. Jestem absolutnie za tym, by pozostawić formę budżetu obywatelskiego, bo gdy będziemy zasłaniać się sytuacjami nadzwyczajnymi, to takowych sytuacji będzie wiele. Właśnie w takim kryzysie aktywność mieszkańców powinna zostać doceniona – powiedziała była wiceprezydent.
- Przypominam, że zapis w uchwale dotyczy tylko sytuacji nadzwyczajnych związanych z epidemią. Nie chcemy odwoływać, czy rezygnować z budżetu obywatelskiego. Jeśli zdecydujecie państwo, że nie należy tego zmieniać, to zmianą objęty zostanie tylko załącznik. Jak już powiedziałam, jesteśmy przygotowani do naboru, i jeśli nic złego się nie wydarzy, to on się odbędzie – powiedziała naczelnik A. Kobierska-Mróz.
Uchwała została poddana pod głosowania. Czworo radnych było za, siedmiu przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Uchwała została więc zaopiniowana negatywnie.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Męskie Zacięcie w raciborskim poprawczaku
Najpierw była rozmowa z Nim - Artur Siódmiak, gość, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, założyciel „Stowarzyszenia Akademia Sportu”. To wtedy po raz pierwszy padło hasło „barbershop” i padło z ust człowieka, który, jak widać, dotrzymuje raz danego słowa.
Więcej »Eko-Okna mają swoją przychodnię zakładową
Rząd zapowiada intensywne kontrole na granicy z Czechami
Po wprowadzeniu obowiązku posiadania ujemnego testu na koronawirusa przy wjeździe z Czech i ze Słowacji nie przywrócimy kontroli granicznej. Kontrole będą intensywnie prowadzone przez patrole - wyjaśnił PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jak zapewnił, test nie będzie wymagany dla pracowników transgranicznych.
Więcej »Mirosław Lenk szefem komisji budżetu
Komisja Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta ma nowego szefa. Został nim były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk (Razem dla Raciborza).
Więcej »Żłobek na Bielskiej. Przekazano plac budowy
Dzisiaj rano w obecności prezydenta Raciborza Dariusza Polowego i prezesa firmy Borbud Ryszarda Bortla odbyło się przekazanie placu budowy pod nowy żłobek w Raciborzu.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |