Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Arboretum szykuje nową atrakcję dla zwiedzających
Raciborskie Arboretum Bramy Morawskiej (las Obora) szykuje nową atrakcję, tym razem nie związaną z przyrodą, a II wojną światową. Chodzi o miejsce, którego dotyczy pewna niewyjaśniona do dziś zagadka.
Na tzw. kipie - młodym lesie pomiędzy nieczynną linią kolejową Olza-Markowice a obwodnicą ul. Drzewieckiego znajduje się poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej, związany z obroną przeciwlotniczą miasta Ratibor w latach 1943-1945. Kipa powstała pod koniec lat 30. XX w. z ziemi nawiezionej podczas budowy kanału Ulgi. Od wczoraj bunkier do zwiedzania przygotowują członkowie Stowarzyszenia Odra 1945 r.
Z miejscem tym związana jest pewna tajemnica. W latach 80. XX w. u leśniczego w Oborze pojawił się starszy siwy człowiek z żoną. Przedstawił się jako ewangelicki pastor zamieszkujący wówczas w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Wyznał, że w 1945 r. walczył w Raciborzu jako żołnierz Wehrmachtu. Pytał o bunkier, który miał się znajdować w młodym lesie pomiędzy linią kolejową Racibórz-Markowice a wałem kanału Ulgi.
Leśniczy przyznał, że rzeczywiście w lesie tym znajduje się murowany bunkier nakryty niegdyś betonowymi płytami. Miejscowi nazywają ten teren „Kipą”. Stanowi lekkie wzniesienie powstałe w czasie budowy Ulgi, zakończonej w 1942 r. Niemcy zwozili tu ziemię z drążonego koryta tzw. nowej Odry. Pod koniec wojny, kiedy od strony Rybnika już w styczniu 1945 r. zbliżała się Armia Czerwona, umiejscowiono tu baterie przeciwlotnicze. W bunkrze znajdował się prawdopodobnie punkt dowodzenia. Same działa stały tuż obok. Do dziś pozostały po nich głębokie leje oraz ciąg okopów, którymi przemieszczali się żołnierze.
Pastor, kiedy dowiedział się, gdzie należy szukać bunkra, podziękował leśniczemu za informację i odszedł. Przez kilka dni nikt z mieszkańców leśniczówki nie zaprzątał sobie głowy jego wizytą. Kiedy jednak po pewnym czasie leśniczy postanowił odwiedzić to miejsce, ku jego zdumieniu w betonowej podłodze zobaczył odsłoniętą skrytkę. Nikt wcześniej nie sądził, że może się tu znajdować. Jej nakrycie pokrywała cienka warstwa zaprawy murarskiej zlewającą się z wylewką podłogi.
Niestety, nie wiadomo, co tam się znajdowało. Wiele jednak wskazuje na to, że ukrył tu coś ów pastor, były żołnierz broniący Raciborza przed Rosjanami. Czy były to jakieś kosztowności, może broń, plany, albo po prostu rzeczy osobiste będące cenną pamiątką dla tajemniczego duchownego? Tego już się chyba nie dowiemy.
Jak trafić w to miejsce? Od parkingu trzeba iść drogą wzdłuż linii kolejowej i skręcić w drugą z kolei dróżkę prowadzącą do lasku na „Kipie”. Po kilkudziesięciu metrach trzeba odbić w lewo.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Głowackiego
W trakcie minionej służby strażacy z PSP Racibórz odnotowali pięć interwencji. Działania prowadzono w Raciborzu, Turzu i Jankowicach. Sprawdź szczegóły akcji.
Więcej »Droga do budowy portu pomiędzy Chałupkami a Raciborzem otwarta
Transgraniczny polsko-czeski przebieg projektowanego kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie projektowany według wariantu zachodniego, korzystnego dla powiatu raciborskiego.
Więcej »Starostwo szykuje remont Łąkowej i Kościuszki. Lista zadań drogowych w gminach
Remont odcinka Łąkowej od pl. Konstytycji 3 Maja do Słonecznej a także Kościuszki od skrzyżowania z ul. Marty w stronę Kolejowej to jedno z zadań drogowych zaplanowanych przez powiat. Poznajcie kolejne.
Więcej »Czechy: rząd zwrócił się do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z Covid-19
Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 - przekazała agencja CTK po czwartkowym wieczornym posiedzeniu rządu. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.
Więcej »Czechy: potwierdzono pierwszy przypadek południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa
Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju bardziej zaraźliwego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka ministerstwa zdrowia Barbora Peterova. Informacje o kilku podejrzeniach tego wariantu pojawiły się w ostatnich dniach. Po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego obowiązuje w Polsce kwarantanna.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |