Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202012:24

Nowe lodowisko już od grudnia 2021

Nowe lodowisko już od grudnia 2021 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

Mamy realną szansę na nowoczesne lodowisko już 1 grudnia 2021 roku.

Od niespełna dwóch lat konsekwentnie pracuję dla dobra i rozwoju miasta, nie zważając na wszelakie utrudnienia z różnych stron. Konsekwentnie wypełniam swoje zobowiązania złożone w kampanii wyborczej.

Z mojej „10 Polowego” zrealizowałem już kilka punktów takich jak:

1. Mówiłem o pełnym zaangażowaniu raciborskiego samorządu w projekt drogi od Rudnika do ul. Rybnickiej. Dzięki dobrej współpracy z samorządem Województwa Śląskiego realizuje się inwestycja za 300 mln złotych.
2. Zapowiadałem budowę ronda przy Mechaniku. Teraz inwestycja jest na ukończeniu. To również dzięki dobrej współpracy z samorządem Województwa Śląskiego.
3. W ramach likwidacji barier dla niepełnosprawnych realizujemy budowę windy w budynku Urzędu Miasta.
4. Praktyczny rozkład jazdy autobusów PK.
5. Współpraca PK z PKS tak, aby współdziałały a nie konkurowały.
6. Mówiłem o szybkim zakończeniu realizacji Parku Jordanowskiego.
7. Wykorzystanie Zbiornika Racibórz Dolny pod względem rekreacyjnym – aktualnie trwają uzgodnienia szczegółów z Wodami Polskimi.
8. Mówiłem o wsparciu przedsiębiorców. Widoczne to było szczególnie w czasie epidemii.
9. Powołałem architekta miejskiego.
10. Przeprowadziłem zautomatyzowanie strefy płatnego parkowania.
11. Sprawa Dworca PKP jest realizowana.
12. Prezydent wśród ludzi – przykładem cykliczne spotkania z mieszkańcami.
13. Utworzyłem stanowisko konsultanta programu Czyste Powietrze pomagającego w wypełnieniu wniosków.
14. Oczyszczacze powietrza trafiły do żłobka i przedszkoli.
15. Już ponad rok działa certyfikowana stacja monitorowania zanieczyszczenia powietrza.
16. Rozpoczął funkcjonowanie skoordynowany system informacji kulturalnej – Miejski Kalendarz Imprez.

- Podjąłem decyzję o umieszczeniu w budżecie miasta na przyszły rok nowej, znaczącej dla mieszkańców inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego lodowiska krytego. Planuję wybudować nowe lodowisko na gruzach starego obiektu Piastor, które odziedziczyłem po poprzedniej ekipie rządzącej miastem. Stan zrujnowania obecnego lodowiska jest tak głęboki, że nie ma sensu ponosić kosztów jego ciągłych napraw, czy rozbudowy. Warto wspomnieć, że poprzedni rządzący często nie byli w stanie terminowo uruchomić lodowiska ze względu na liczne awarie techniczne. W rezultacie z budżetu miasta musieliśmy wydawać znaczące kwoty. Przykładowo w roku 2015 około 38 tys. na zakup drogich części i usunięcie awarii. Było to czyste marnotrawstwo - poinformował prezydent Raciborza.

Proponuję raciborzanom budowę zupełnie nowego lodowiska w miejsce starego. Będzie to lodowisko w pełni zadaszone i zabudowane. Przy tafli lodowiska planuję budowę nowych pomieszczeń niezbędnych do wygodnego oraz bezpiecznego korzystania z atrakcji - dodał włodarz.

Przed głównym wejściem planowana jest dobudowa dużego plau parkingowego, jest to rezultat rozmów z mieszkańcami, którzy zgłaszali taką potrzebę. Zaraz za parkingiem będzie budynek z punktem obsługi, w którym będzie można zakupić bilety i wynająć łyżwy. Co ciekawe - za najlepszymi i nowoczesnymi wzorcami - nie będzie sztywnych godzin wejścia, jak to jest na innych lodowiskach.

Warto dodać, że jest to dość uciążliwe dla łyżwiarzy. Na naszym lodowisku każdy klient otrzyma opaskę na rękę, dzięki której będzie można o dowolnej porze wejść na lodowisko, a system komputerowy będzie ewidencjonował czas korzystania z atrakcji. Będzie można wykupić czas jazdy np. na 1 godzinę, a jeżeli ktoś zechce korzystać dłużej to później przy wyjściu, po odczycie długości czasu pobytu z opaski, wystarczy dopłacić za przedłużony czas. Dzięki takiemu systemowi unikniemy tłoków po każdej pełnej godzinie jeżdżenia, jak to dzisiaj ma miejsce na okolicznych lodowiskach. Ta sama opaska będzie służyła również do otwierania i zamykania szafek na ubrania.

W budynku lodowiska znajdować się będzie wypożyczalnia z dużą ilością par łyżew. Tutaj każdy będzie mógł niedrogo wypożyczyć sprzęt. Cena wypożyczenia nie będzie nastawiona na zysk tylko na pokrycie kosztów zakupu sprzętu. Dodatkowo wypożyczalnię wyposażymy w nowoczesne suszarki do łyżew. Ponadto w dwupiętrowym obiekcie dostępna będzie ostrzarnia. Podsumowując: na parterze będzie sala z punktem obsługi, kasami, wypożyczalnią, ostrzarnią, szatnią oraz węzłami sanitarnymi oraz pomieszczenia techniczne i garaż na nowoczesną, elektryczną rolbę (maszyna do utrzymania tafli lodu). Warto podkreślić, że dzięki temu, że rolba będzie elektryczna unikniemy szkodliwych spalin na lodowisku, jak również zredukujemy znacząco koszty utrzymania.

Ciekawym uzupełnieniem lodowiska będzie dostępna na parterze sala na organizację uroczystości połączonych z jazdą na łyżwach. W rezultacie na lodowisku będzie możliwość zorganizowania dla swoich pociech np. urodzin na łyżwach. Na piętrze budynku będzie przeszklona, ogrzewana kawiarnia, która umożliwi osobom towarzyszącym obserwowanie osób jeżdżących po tafli lodowiska. Warto dodać, że w kawiarni będzie ogólnie dostępny Internet. Przewidziana jest również trybuna z miejscami siedzącymi.

Tafla lodowiska będzie całkowicie obudowana dachem i ścianami o konstrukcji lekkiej kratownicy stalowej i półokrągłym kształcie dachu, pokrytego tworzywem. Boki lodowiska będą całe obudowane, aby zapewnić wyższy komfort użytkownikom poprzez eliminację podmuchów wiatru i przeciągów. Urządzenia zasilające lodowisko i dbające o pokrywę lodową umożliwią produkcję tafli o znaczącej grubości, co w konsekwencji zredukuje ilość przerw technologicznych na naprawę lodu. Jest to dzisiaj znaczny problemem dla okolicznych, mniej nowoczesnych lodowisk.

- Koszty budowy lodowiska szacuję na kwotę w przedziale między 4 mln zł a 4,8 mln zł brutto. Lodowisko będzie czynne od listopada do marca. Po zakończeniu sezonu zimowego na betonowej płycie, na której zimą znajdować się będzie tafla lodu, planuję zorganizować sezonową salę zabaw, czyli specjalne miejsce dla dzieci i młodzieży, w którym będzie można skorzystać z różnych zjeżdżalni i innych atrakcji, nawet w czasie niepogody. W tym miejscu będzie można zorganizować również wiele uroczystości. Lodowisko będzie miało wymiary: szerokość ok. 20 – 25m, długość ok. 45 – 50 m - powiedział Dariusz Polowy.

Po uruchomieniu lodowisko będzie samowystarczalne ekonomicznie. Oznacza to, że nie trzeba będzie co roku dopłacać z budżetu miasta do jego funkcjonowania, tak jak to było do tej pory. W październiku bieżącego roku zostanie wykonana dokumentacja lodowiska. Najpóźniej na początku 2021 roku zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę, rozpoczęcie prac nastąpi na wiosnę 2021 r. i potrwa około 6 miesięcy. Otwarcie lodowiska nastąpi 1 grudnia 2021 r.

- Niedawno, spotkałem się z panią Beatą Klimek - Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i szczegółowo oglądałem ich wybudowane w 2017 roku lodowisko. Zapoznałem się ze wszelkimi aspektami zarówno budowy, jak i funkcjonowania tego obiektu. Zamierzam skorzystać z ich wzorców, ale wprowadzę do tego kilka swoich innowacji, które będą korzystne dla mieszkańców Raciborza. Informuję, że lodowisko w Ostrowie Wielkopolskim nie wymaga dopłat z budżetu i cieszy się dużą frekwencją. Chciałbym również poinformować, że nie zgodzę się na budowę drogiego lodowiska, które według pierwotnych zapowiedzi miałoby kosztować nawet 18 mln złotych. Podejmując przedstawianą inicjatywę mam na względzie dobro oraz realne potrzeby mieszkańców, którzy muszą korzystać z tego typu obiektów sportowych w okolicznych miastach, np. w Pszowie. Dlatego proszę raciborzan o pełne wsparcie tej inicjatywy, jednocześnie informuję że decyzja o budowie lodowiska będzie musiała być przegłosowana przez Radę Miejską. Szanowni raciborzanie uprzejmie proszę o dopingowanie swoich radnych, tak aby ten znaczący projekt został zatwierdzony w budżecie na rok 2021 - kontynuował włodarz.

Wyżej przedstawiona koncepcja lodowiska została oparta o analizę plusów i minusów wielu okolicznych lodowisk, takich jak lodowiska w: Bohuminie, Cieszynie, Kravarzu, Pszowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Poznaniu, Opolu, w Brnie oraz Ostrowie Wielkopolskim.

- Jestem otwarty na konstruktywne uwagi, które jeżeli będą korzystne dla mieszkańców, chętnie uwzględnię w moim projekcie i już dzisiaj zapraszam do wspólnej jazdy i zabawy na naszym nowym lodowisku w Raciborzu w dniu 1 grudnia 2021 roku - zakończył włodarz Raciborza.

Autor: Tekst zlecony przez Urząd Miasta Racibórz, na żądanie zlecającego pozostawiono możliwość komentowania, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:33

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
red., fot. arch. PWSZ
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes9 sierpnia 202218:14

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony - informuje Tauron. Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. Kompetencje przejął prezes Tauron Polska Energia, a PO domaga się ujawnienia korespondencji z Rafako.

red., źródło: komunikat Tauron oraz Śląskiej PO
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202212:13

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Z końcem lipca na przystanku autobusowym przy Batorego zamontowane zostały dwie tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, które mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej, a docelowo być może zastąpić papierowe rozkłady umieszczone na przystankach.

(greh)
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:19

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Poniedziałkowa służba dla strażaków z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP obfitowała w zdarzenia. Wśród odnotowanych interwencji wymienić można złamane konary, kolizję na Rybnickiej, pożar w Rzuchowie oraz kilka interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna Rzuchów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:10

Ratusz planuje kanalizację deszczową na ul. Anny

Ratusz planuje kanalizację deszczową na ul. Anny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202217:35

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu!

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Ani jedna firma nie złożyła oferty na prace budowlane związane z adaptacją słodowni i modernizacją domu książęcego raciborskiego zamku na potrzeby multimedialnego muzeum. Tylko jedna oferta dotyczy przygotowania ekspozycji. Pochodzi od firmy, która wymyśliła takie zagospodarowanie pomieszczeń dawnej siedziby Piastów.

red.
Strony Partnerskie10 sierpnia 202211:19

Pivexin Technology partnerem PWSZ w Raciborzu

Pivexin Technology partnerem PWSZ w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera/PWSZ Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.