Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Szpital wraca do normalności. Najważniejsze informacje dla pacjentów!
Starosta Grzegorz Swoboda i dyrektor Ryszard Rudnik poinformowali oficjalnie, że do szpitala dotarło dziś rano polecenie wojewody śląskiego umożliwiające od 15 września częściowe przywrócenia szpitala dla pacjentów bez koronawirusa. Poniżej zestaw najważniejszych informacji dla pacjentów.
Jak zastrzeżono, przywracanie normalności to będzie wielodniowy proces, który powinien się zakończyć do końca września. Szpital będzie wydawał szczegółowe komunikaty.
Świadczenia dla pacjentów z podejrzeniem lub stwierdzeniem zakażenia koronawirusem (jak dotąd w ramach szpitala jednoimiennego) - 175 łóżek, w tym 27 z respiratorami zabezpieczające leczenie w zakresie:
- choroby zakaźne
- choroby wewnętrzne
- pulmonologia
- neurologia
- pediatria
- chirurgia ogólna
- anestezjologia i intensywna terapia
- ortopedia
- okulistyka
- otolaryngologia
- ginekologia i położnictwo z neonatologią
Świadczenia dla pacjentów bez podejrzenia lub zakażenia koronawirusem (głównie dla mieszkańców powiatu raciborskiego)
- chirurgia ogólna
- chirurgia urazowo-ortopedyczna
- otolaryngologia
- okulistyka
- ginekologia i położnictwo z neonatologią
- anestezjologia i intensywna terapia
- ambulatoryjna opieka zdrowotna
Poza wskazanymi zakresami pacjenci z powiatu raciborskiego muszą szukać opieki w innych szpitalach, m.in. Rybniku, Głubczycach czy Wodzisławiu Śląskim. Wszystkich miejsc szpital ma dziś 234. 175 musi trzymać dla pacjentów covidowych.
Praktyczne informacje dla pacjentów bez COViD-19
Gdzie umieszczono część dla pacjentów bez koronawirusa?
Jak wynika z informacji dyrekcji to głównie oddział ortopedyczny, gdzie od kilkunastu dni nie ma już chorych na COViD-19, zlokalizowany w sąsiedztwie ginekologiczno-położniczy oraz blok operacyjny, gdzie będą też stanowiska do intensywnej terapii. Wejście ma się znajdować od strony izby przyjęć (podjazdu dla karetek)
Kto w pierwszej kolejności trafi do szpitala?
Jak informuje dyrekcja szpital będzie się kontaktował z pacjentami na tzw. zabiegi planowe. Przed przyjęciem każdy pacjent, na koszt NFZ, będzie testowany na obecność koronawirusa na oddziale zakaźnym. Szpital będzie przyjmował porody.
Co z diagnostyką?
Dyrekcja przeprowadziła już rozmowy z firmą Tomma, która przygotowuje się do zabezpieczenia usług zarówno dla części covidowej i normalnej.
Chemioterpia oraz nocna i świąteczna opieka
Celem szpitala jest ponowne skoncentrowanie usług przy ul. Gamowskiej. Nocna i świąteczna opieka mają tu wrócić od 1 października. Zaplanowano także powrót dziennego oddziału chemioterapii.
Stacja dializ
Podjęto rozmowy z firmą Nefrolux, by na powrót dializować przy Gamowskiej pacjentów bez COViD-19, jeśli nie w obecnym miejscu, dziś w tzw. strefie covidowej, to w innych pomieszczeniach. Decyzje jeszcze nie zapadły.
Pogotowie ratunkowe
Dyrekcja zamierza wrócić ze stacją ZRM do głównego budynku jeszcze przed zimą. Pozwoli to uniknąć kosztownych inwestycji w zastępczą lokalizację od strony Cegielnianej.
Kadra
Dyrekcja zapewnia, że obecnymi siłami zabezpieczy dwa obszary leczenia - covidowy i normalny. Ma nadzieję na powrót części medyków, którzy odeszli z powodu ograniczeń wynikających z pandemii. Nigdzie jednak, w żadnym szpitalu, jak zapewnia dyrektor, nie ma pełnego komfortu kadrowego.
Finansowanie
Nie ma jeszcze podpisanego porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale z ustaleń wynika, że jest ono satysfakcjonujące.
Nowa strategia zabezpieczenia leczenia w związku z epidemią
Nie ma jeszcze przepisów regulujących funkcjonowanie covidowej opieki szpitalnej według trzech poziomów. Raciborza nie ma wśród 9 lecznic 3. stopnia. Najprawdopodobniej będziemy na stopniu 2. Ze wstępnych informacji wynika, że wojewodowie zachowają kompetencje co do zabezpieczenia szpitalnego na swoim terenie. To może sprawić, że na Gamowskiej nadal dla pacjentów covidowych będą świadczone usługi medyczne poza podstawowym dla 2. stopnia oddziałem zakaźnym.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [06.03.2021]
62 428 testy, 14 857 nowych zakażeń w Polsce, 1536 na Śląsku, siedem w powiecie raciborskim - najnowszy bilans epidemii koronawirusa.
Więcej »Niewybuch przy DK 45 w Bieńkowicach
Strażaków zawodowych z Raciborza oraz ochotników z Bieńkowic i Tworkowa skierowano dziś przed 11.30 do niewybuchu znalezionego przy drodze krajowej nr 45.
Więcej »Komunikacyjne utrudnienia wokół Raciborza [LISTA REMONTÓW]
Z wiosną ruszył szeroki front robót na drogach w Raciborzu i wokół miasta. Dla kierowców wiąże się to ze sporymi utrudnieniami. O czym warto pamiętać?
Więcej »Szczepienia przewlekle chorych od poniedziałku 15 marca, 10 marca ruszą zapisy
Szczepienia pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowanych, czyli z grupy 1B rozpoczną się w poniedziałek 15 marca. Natomiast w najbliższą środę, 10 marca ruszą zapisy na nie.
Więcej »Intensywne kontrole SG na południowej granicy
W pierwszym tygodniu kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze skontrolowali łącznie 23 171 osób; prawie 6,9 tys. podróżnych nie posiadało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-Cov-2 - poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |