Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 sierpnia 202011:58

Dlaczego COVID-19 wpływa tylko na niektóre narządy, a na inne nie?

Dlaczego COVID-19 wpływa tylko na niektóre narządy, a na inne nie?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wirus wywołujący COVID-19 namnaża się w organizmie dzięki receptorowi obecnemu w komórkach większości ludzkich organów. Jednak, skoro receptor ten jest tak powszechny, dlaczego SARS-CoV-2 atakuje tylko niektóre narządy? Odpowiedzi na to pytanie udziela naukowiec z Uniwersytetu w Saragossie. 

Jak tłumaczy autor badań dr Ernesto Estrada, w ciężkich przypadkach COVID-19 uszkadza nie tylko płuca, ale może rozprzestrzeniać się także serce, wątrobę, nerki czy układ nerwowy. Jednak poza tymi kilkoma narządami wirus wydaje się nie atakować żadnych innych części naszego ciała.

Naukowiec postanowił wyjaśnić, dlaczego uszkodzenia wywołane SARS-CoV-2 rozprzestrzeniają wybiórczo, a nie równomiernie po całym ciele. Wyszedł z założenia, że - aby dostać się do wnętrza ludzkich komórek - koronawirus musi wejść w interakcję z powszechnym w organizmie białkiem zwanym enzymem konwertującym angiotensynę 2.

„Jest to receptor obecny w większości ludzkich narządów, więc wydawać by się mogło, że krążący po organizmie wirus będzie wnikać do wszystkich organów i oddziaływać na nie - mówi dr Estrada. - Jednak wiemy, że tak się nie dzieje: koronawirus atakuje tylko niektóre narządy, a inne zupełnie omija”.

Badacz dodaje, że wewnątrz komórki białka wirusa wchodzą w interakcje z białkami człowieka, co umożliwia mu wywieranie wpływu na tę komórkę. Estrada postawił tezę, że COVID-19 musi mieć jakąś specyficzną ścieżkę rozprzestrzeniania się, polegającą na tym, że białka z płuc wędrują w inne rejony ciała i wchodzą w interakcje z proteinami w kolejnych narządach.

„Aby dwa białka odnalazły się i utworzyły kompleks, czyli weszły ze sobą w interakcję, muszą poruszać się wewnątrz komórki w sposób subdyfuzyjny” - tłumaczy Estrada. Jak wyjaśnia, ruch taki można porównać do pijanej osoby spacerującej go po zatłoczonej ulicy. Tłum stanowi przeszkodę do nietrzeźwego człowieka, hamując jego przemieszczanie się i utrudniając dotarcie do celu.

Podobnie jest z białkami w komórce: napotykają one na przeszkody w postaci innych białek, które muszą pokonać, aby wejść w interakcję z jeszcze innymi proteinami. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że czasami białka te pochodzą z różnych komórek i narządów.

Mając to na uwadze, Estrada opracował model matematyczny, który pozwolił mu zidentyfikować grupę 59 białek płuc działających jako ważne aktywatory wpływające na inne ludzkie narządy. Łańcuch interakcji rozpoczynający się właśnie od tych protein wyzwala zmiany w kolejnych białkach, ostatecznie wpływając na funkcjonowanie dalszych organów.

„Celowanie w niektóre z tych 59 białek z płuc, za pomocą już istniejących leków, mogłoby więc potencjalnie zapobiec ich interakcjom z innymi białkami w innych narządach. To z kolei mogłoby uchronić chorego na COVID-19 przed niewydolnością wielonarządową, która w wielu przypadkach prowadzi do śmierci pacjenta” - podsumowuje Estrada.

Więcej - na łamach najnowszego wydania pisma „Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science” http://dx.doi.org/10.1063/5.0015626 (PAP)


Autor: kap/ zan/, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.