Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 marca 202018:58

Proces reorganizacji szpitala w Raciborzu to na razie wielki znak zapytania

Proces reorganizacji szpitala w Raciborzu to na razie wielki znak zapytania  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprzęt, kadra, karetki, przeniesienie chorych, całodoba opieka dla mieszkańców Raciborza, zapewnienie przychodni specjalistycznych, zakwaterowanie lekarzy z zewnątrz - wiadomo, jakie są wyzwania związane z reorganizacją raciborskiego szpitala, ale nie wiadomo na razie w szczegółach, jak to zostanie przeprowadzone. 

Decyzja zapadła poza władzami powiatu raciborskiego, które zarządzają szpitalem. W warunkach specustawy karty rozdaje wojewoda. Wczoraj uznano, że szpital w Raciborzu stanie się w całości lecznicą dla chorych na COViD-19, dziś rankiem poinformowano o tym starostę, prezydenta i dyrektora szpitala. Popołudniem rzeczniczka wojewody obwieściła to mediom. Potem informację potwierdził resort zdrowia.

- Na tę chwilę nie powiem dokładnie, w jaki sposób do tego podejdziemy. To duże przedsięwzięcie i tylko dzięki ścisłej współpracy z samorządem i szpitalem uda nam się to przeprowadzić w profesjonalny i bezpieczny sposób. Jesteśmy do pełnej dyspozycji starosty i dyrekcji placówki. Bardzo dziękuję za ich zrozumienie sytuacji i chęć realizacji. Obecnie wspólnie ustalamy plan działania – zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w komunikacie na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wiedzy na temat planu działania nie mają w powiecie. Starostwo czeka na wytyczne na piśmie z Katowic. Sztab przy pl. Okrzei zbierze się jutro rano. Podczas dyskusji w Katowicach wskazywano na szereg obszarów działania, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, nocnej opieki dla mieszkańców powiatu, przewiezienia chorych do innych szpitali, zapewnienia karetek, działania pogotowia ratunkowego, kwaterunku dla medyków, których rząd chce kierować tu z całej Polski, wyznaczenia strefy dostępowej wokół lecznicy, ulokowania miasteczka namiotowego pod szpitalem. Wiadomo, że wszystko ma być gotowe do poniedziałku. Jutro już piątek.

Samorządowcy nie kryją też obaw o szpital po ustaniu stanu zagrożenia. Około 70 proc. medyków dojeżdża do Raciborza z aglomeracji. Akurat trwa proces kontraktowania ich usług w ramach kontraktów, dyżurów i konsultacji lekarskich. Są obawy, że nie będą chcielu tu pracować, a to oznacza, że lecznica może mieć w przyszłości problem z obsadą. Już przed wybuchem epidemii sygnalizowała, że coraz trudniej pozyskać lekarzy, ostatnio internistów. Z powodu braku kadry zamknięto oddział wewnętrzny II.

Decyzją ministra zdrowia w całej Polsce niektóre szpitale zostaną przekształcone w stricte zakaźne - informacja wojewody śląskiego (www.katowice.uw.gov.pl)

- Organizujemy w tej chwili sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił też, że przekształcone placówki będą wyposażone w sprzęt zarówno do leczenia objawów koronawirusa, jak i innych schorzeń.

W województwie śląskim rejonowy szpital w Raciborzu został wytypowany na ten, który zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, zostanie przekształcony w szpital zakaźny. Wojewoda śląski, zaraz po otrzymaniu polecenia, skontaktował się organem założycielskim placówki, czyli ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą, prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym oraz dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem. Podczas dzisiejszego spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ustalano wstępnie sposób reorganizacji. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest około 200 pacjentów i pierwszorzędną troską wojewody oraz starosty raciborskiego jest zapewnienie bezpiecznego przeniesienia ich do innych szpitali. – Na tę chwilę nie powiem dokładnie, w jaki sposób do tego podejdziemy. To duże przedsięwzięcie i tylko dzięki ścisłej współpracy z samorządem i szpitalem uda nam się to przeprowadzić w profesjonalny i bezpieczny sposób. Jesteśmy do pełnej dyspozycji starosty i dyrekcji placówki. Bardzo dziękuję za ich zrozumienie sytuacji i chęć realizacji. Obecnie wspólnie ustalamy plan działania – zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przekształcenie szpitala usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno – medycznymi - począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.

Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu? - Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia ponownie zaapelował o pozostawanie w miarę możliwości w domach i pokreślił, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań. - Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej czy to będzie później, to zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji! – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

Na chwilę obecną w województwie śląskim stwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem, 23 osoby są hospitalizowane, w kwarantannie 156, zaś pod nadzorem sanitarnym 1276.

Od dziś wprowadzimy stan zagrożenia epidemicznego - informacja ministerstwa zdrowia z 12.03.2020 (źródło: www.gov.pl

Dziś ma wejść w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

W czwartek minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o tym, że zmarła 56-letnia pacjentka w Poznaniu, która była zakażona koronawirusem. – Pacjentka miała choroby współistniejące. Wymagała przyjmowania leków obniżających odporność – podał prof. Łukasz Szumowski i złożył kondolencje oraz wyrazy ubolewania bliskim. Rodzina pacjentki znajduje się pod opieką medyczną. Nie ma zagrożenia dla ich stanu zdrowia.

- To pokazuje, że zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne – podkreśla prof. Szumowski. - To może być poważna infekcja, zwłaszcza dla osób, które są od nas słabsze.

W sumie koronawirusa wykryto u 49 osób w Polsce. W czwartek zostały potwierdzone pozytywne wyniki u 18 osób. Ponad 1200 osób przebywa w kwarantannie domowej. Minister zdrowia podał, że policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną i kontrolują czy jej przestrzegają i faktycznie przebywają w domu.

- Na 1200 osób tylko 16 nie było obecnych w miejscu kwarantanny – podał prof. Szumowski. - Osiem osób zgłosiło swoje potrzeby policjantom w zakresie produktów żywieniowych. Działanie policji, która puka do drzwi, ma sens. Polacy są odpowiedzialnym narodem w zakresie przestrzegania zaleceń i dbania o swoich bliskich.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podał, że od dziś – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Szumowski.

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

- Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu – podkreśla prof. Szumowski. - Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem - dodał.

Minister zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne.

Minister zdrowia podał, że przygotowują się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. To dlatego resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych (ich lista podana jest na dole) przekształcić w szpitale zakaźne. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom.

- Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – mówi prof. Szumowski. - Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - dodał.

Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia.

Minister zdrowia podkreślił, że liczba testów będzie gwałtownie wzrastać. - Kiedyś wysokie prawdopodobieństwo zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały np. z Chin czy Włoch i u nich robiliśmy testy, a teraz testujemy coraz więcej osób, które miały kontakt z zakażoną osobą – mówi Szumowski. - Zatem zmieniamy tryb postępowania i zaczynamy testować tych, którzy są kierowani do kwarantanny.

Minister zdrowia podał, że mamy kilkadziesiąt tysięcy testów i podpisywane są umowy na kolejne dostawy. – Światowa Organizacja Zdrowia sprawdza czy szybkie testy przesiewowe mogą być wykorzystywane – powiedział prof. Szumowski. – Jeśli tylko taka rekomendacja się pojawi, natychmiast będziemy je wdrażali do użycia.

Minister zdrowia podkreślił, że jest już możliwość odbycia teleporad u lekarzy rodzinnych i specjalistów w przychodniach specjalistycznych.

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.