Gmina Krzyżanowice przejęła dworzec w Chałupkach

- Dziś wreszcie - po 8 latach starań podpisałem akt notarialny o nabyciu budynku dworca kolejowego w Chałupkach na rzecz gminy Krzyżanowice - poinformował wójt Grzegorz Utracki.
- Nabycie nastąpiło w formie nieodpłatnej, które pozwoli nareszcie pomyśleć o przywróceniu funkcji dla pasażerów i naszych mieszkańców - dodaje. Podpisy złożono w Katowicach. Przejęcie dworca otwiera drogę do jego zagospodarowania. Jak dodaje wójt, ma być wizytówką gminy. W planach jest utworzenie tu centrum przesiadkowego - uruchomienie kas i toalet, a także odnowienie budynku. - Będziemy teraz szukać pieniędzy - mówi wójt. Samorząd myśli też o oddaniu części powierzchni pod działalność gospodarczą.
Dworzec w Chałupkach, pierwszy po polskiej stronie granicy, leży na linii kolejowej nr 151. W połowie XIX w. nastąpiło tu pierwsze kolejowe połączenie monarchii Hohenzollernów i Habsburgów. Obiekt ma więc znaczenie także historyczne.







![Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767226437gre03728-.jpg)


![Shrinking city. Ambicje rozmijają się w Raciborzu z brutalną ekonomią [podsumowanie 2025] Shrinking city. Ambicje rozmijają się w Raciborzu z brutalną ekonomią [podsumowanie 2025] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767181703plac-dlugosza-1-1-.jpg)
![Jak raciborzanie spędzają Sylwestra i czego życzą na rok 2026? [WIDEO] Jak raciborzanie spędzają Sylwestra i czego życzą na rok 2026? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767170393zrzut-ekranu-2025-12-31-o-09-37-51-.jpg)









































Komentarze (0)
Dodaj komentarz