Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 201922:14

Tablice zostaną, legenda do zmiany

Tablice zostaną, legenda do zmiany  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Taki wniosek wypływa z treści odpowiedzi, jakiej radnemu Dawidowi Wacławczykowi (NaM) udzielił prezydent Dariusz Polowy w kwestii tablic z legendą o Ofce i wilkołaku Liczyrzepie umieszczonych na odnowionej ul. Długiej. 

Radnemu powiatowemu, przypomnijmy, nie spodobała się treść wymyślonej przez projektantów legendy, wnioskował do prezydenta o usunięcie zawierających ją tablic, ale ten zaznaczył, że wyklucza to tzw. okres trwałości unijnego projektu. Zgodnie z zasadami dofinansowania z UE tablice muszą zostać. Nie musi jednak pozostać dotychczasowy tekst. Ten, jak znaczył prezydent, będzie nie tylko zmieniony, ale i być może uzupełniony o wątki dotyczące świątobliwej Eufemii Ofki Piastówny oraz św. Marcelego - patrona miasta. - Szykuje się dobra zmiana - komentuje D. Wacławczyk.

Poniżej pismo radnego z końca sierpnia tego roku

Szanowny Pan 
Dariusz Polowy 
Prezydent Miasta Racibórz 

Zrealizowany w ostatnim czasie remont ulicy Długiej wprowadził do przestrzeni naszego miasta pseudo-legendę umieszczoną po obydwu stronach wspomnianej ulicy. Wita ona mieszkańców i turystów, którzy zwyczajowo przystają pod tego typu tablicami, z zainteresowaniem śledząc zawarte na nich historie i ciekawostki. 

Treść tej pseudo-legendy nie ma nic wspólnego nie tylko z historią, ale nawet legendarnym przekazem dotyczącym Raciborza. Jest to tekst wymyślony na potrzeby projektu i nawiązujący do symboliki i historii Raciborza w sposób absurdalny i karykaturalny. Dość zauważyć, że: 

1) Ofka, która w Raciborzu jednoznacznie kojarzy się z postacią świętobliwej Eufemii Piastówny (kandydatki na ołtarze) – jest tutaj sprowadzony do roli pasterki. 

2) Postać Liczyrzepy jest zapożyczona (ukradziona) z legend związanych z Sudetami. Liczyrzepa to Duch Gór, a opowieści o nim słuchamy odwiedzając okolice Gór Stołowych, Karkonoszy itd. Liczyrzepa w podaniach i legendach nigdy nie był wilkołakiem. Zresztą, opowieści o wilkołakach nie pojawiały się przecież w przekazie ludowym na Śląsku! 

3) W podaniach i legendach dotyczących Raciborza (patrz: „Przygody księcia Racibora” w „Raciborskie legendy i podania”, red. Janusz Nowak, Racibórz 1988) – osoba Racibora (księcia zagubionego podczas polowania) pojawia się jako postać założyciela późniejszego grodu, a nie władającego nim już księcia. 

4) Opowieść witająca mieszkańców i turystów na ulicy Długiej jest napisana tak niedbale pod względem merytorycznym i językowym, że królestwem włada w niej… książę! 

Rozpowszechnianie w przestrzeni miejskiej wymyślonych na kolanie niby-legend wydaje się nie tylko bezcelowe, ale po prostu szkodliwe. Łatwo się domyślić, że tekst eksponowany w tak ważnym miejscu miasta, wkrótce może zacząć żyć własnym życiem i zepchnąć w cień zarówno związane z Raciborzem postacie historyczne (świętobliwa Ofka), jak i legendarne (Racibor – założyciel miasta). Osoby powtarzające w innych częściach Polski opowieści o Liczyrzepie – wilkołaku grasującym w okolicy Raciborza – narażać będzie po prostu na śmieszność. 

W związku z powyższym - wnioskuję o zdemontowanie plansz zawierających wspomnianą pseudo – legendą i zaprzestanie jej ekspozycji w przestrzeni Raciborza. Kute, dosyć estetyczne tablice, w których znajdują się wspomniane plansze, warto wykorzystać w inny sposób, służący promocji walorów Raciborza. Warto umieścić w nich inne, spójne i sensowne treści. Mogłyby to być na przykład: 

1) Opowieści / biografie postaci patronów Raciborza: Świętobliwej Ofki (od strony placu jej imienia) i świętego Marcelego (od strony rynku, gdzie jego figurę można odnaleźć na kolumnie maryjnej) 

2) Opis działalności Hugona Christopha zwanego „Krzysztofkiem” - raciborskiego performera, specjalizującego się w specyficznych żartach o tematyce społecznej i politycznej. Jego postać warto upamiętnić także jedną lub kilkoma rzeźbami, z którymi turyści mogą robić sobie zdjęcia. 

3) Legendę o założycielu grodu - księciu Raciborze (od strony Placu Ofki) oraz prawdziwą historię Raciborza wraz z krótką notą historyczną prezentującą kluczowe wydarzenia w jego dziejach (pierwsza wzmianka, lokacja, zmiany przynależności państwowej etc.). 

Z poważaniem, 

Dawid Wacławczyk 

przewodnik po Ziemi Raciborskiej 
prezes RSS Nasze Miasto 
radny Rady Powiatu Raciborskiego

70584979_10219736602189973_2738861268399030272_n

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.