Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 października 201814:20

90-lecie Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu

90-lecie Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Krewni Karla Mainki, pierwszego kierownika raciborskiej stacji sejsmologicznej uświetnili dziś swoją obecnością obchody 90-lecia jej istnienia. Odbyły się na zamku. Przygotowano szereg interesujących prelekcji. 

Początki obserwacji geofizycznych w Polsce (prof. Mariusz Majdański, dyrektor ds. Naukowych Instytutu Geofizyki PAN), „Prezentacja historii i dorobku Obserwatorium w Raciborzu” (Jan Kalabiński, kierownik ścieżki edukacyjnej w Obserwatorium – Stowarzyszenie Skala); „Współczesne obserwacje w Obserwatorium” (Wojciech Wojtak, kierownik Obserwatorium), „Gdy trzęsie się Ziemia” (Alicja Caputa, doktorantka w Zakładzie Sejsmologii IGF PAN), „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o mapach, ale baliście się zapytać” (Julian Podgórski, doktorant w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, dydaktyk w projekcie EDUARCTIC) te tematy wypełniły dziś konferencję na zamku zorganizowaną z okazji 90-lecia Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. Była też transmisja online z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie oraz możliwość obejrzenia zdjęć (w panoramie 360 stopni) z okolic Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Rozwój górnictwa na Górnym Śląsku na początku XX wieku - jak czytamy w notce nt. historii stacji - oraz pojawienie się zagrażających życiu pracowników kopalni niebezpiecznych tąpnięć i osunięć skał stał się przyczyną wzmożonego zainteresowania sejsmicznością i jej pomiarami. Prace nad badaniem tych zjawisk powierzono niemieckiemu geofizykowi i sejsmologowi związanemu z uczelniami w Strasburgu i Getyndze, profesorowi Karlowi Maince. W latach 20. XX wieku rozpoczęła się budowa obserwatorium pod Raciborzem. Powierzono ją słynnemu architektowi Konradowi Wachsmannowi. Budowę zakończono w 1929 roku. W ten sposób powstał drewniany budynek posadowiony na murowanym podpiwniczeniu. W piwnicach obserwatorium prof. Mainka umieścił skonstruowane przez siebie trzy sejsmografy mechaniczne. Rejestrowały one wstrząsy sejsmiczne na specjalnie do tego celu przygotowywanym papierze dymionym. Sejsmografy były zsynchronizowane z zegarem wahadłowym. Profesor Karl Mainka był ponadto twórcą pierwszej na obszarze górniczym sieci sejsmicznej. W jej skład weszły urządzenia zainstalowane w Pyskowicach, Gliwicach, Zabrzu, Biskupicach, Bytomiu oraz w kopalni Rozbark.Profesor Karl Mainka zmarł 25 grudnia 1944 roku w Raciborzu. Po zakończeniu wojny obserwatorium stało się własnością Państwowego Instytutu Geologicznego. Częściowo zniszczone sejsmografy naprawiono i w 1948 roku wznowiono ciągłą rejestrację zjawisk. W 1953 roku obserwatorium przejął Zakład Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (obecnie Insty­tut Geofizyki), który w 1958 roku wyposażył je w komplet elektrodynamicznych sejsmografów typu SK-58 z rejestracją galwanome­tryczną, które pracowały równolegle z urządzeniami mechanicznymi prof. Mainki.

Obecnie w Obserwatorium Sejsmologicznym w Raciborzu do rejestracji zjawisk służą sejsmometry długookresowe typu SKD oraz sejsmometry typu SM-3 z komputerowym systemem akwizycji danych UMSS MK-5. Obok cyfrowego zapisu równolegle prowadzona jest rejestracja analogowa. Dane z rejestracji są opracowywane na miejscu, a obserwatorium jest ważnym elementem w Polskiej Sieci Sejsmologicznej. Nowoczesne urządzenia zastąpiły dawne sejsmografy, które obecnie stanowią element wyposażenia mini muzeum, urządzonego w piwnicach budynku.

red.

Autor: fot. i wideo Patryk Cyran, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.