Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 października 202212:08

Łukasz Kohut po raz kolejny upomniał się o śląską sprawę

Łukasz Kohut po raz kolejny upomniał się o śląską sprawę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut kolejny raz - na forum Parlamentu Europejskiego - upomniał się o naszą śląską sprawę.

Podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Strasburgu w dniu 4 października powiedział:

- Jak dobrze wiecie ja sam jestem przedstawicielem mniejszości śląskiej. Mniejszości dalej nie uznanej przez polski rząd, a nasz język – język śląski – ślonsko godka - nie jest nawet uznany za język regionalny. Ale walczę o to i nigdy się nie poddam. Ba! Czekamy na wyniki Spisu Powszechnego, gdzie okaże się, nie mam żadnych wątpliwości, że Polska nie jest krajem jednorodnym narodowo. I sam jestem ciekaw, jak to wyszło, bo zrobiliśmy wiele jako Ślonsko Sztama, żeby poinformować, że inny nie znaczy gorszy i że każdy ma prawo do swojej tożsamości i do swojego języka. Śląsk to piękne miejsce na mapie, nasz hajmat, piąta strona świata, gdzie przez lata żyli w zgodzie przedstawiciele różnych narodowości: Ślązacy, Polacy, Niemcy, Czesi, Żydzi i Romowie. I nie damy się skłócić – Kaczyński, Orban - nie z nami te numery! Inny nie znaczy gorszy!

Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego Poseł do PE Łukasz KOHUT miał zaszczyt wystąpić w części regionalnego stroju ze Śląska Cieszyńskiego - brucliku. Bruclik dostał od rodziny z Istebnej, na okrągłe 40 urodziny.

„Bruclik” czyli rodzaj kamizelki ze srebrnymi guzikami, która dodawała góralowi godności. Ten rodzaj kamizelki ubierany był bezpośrednio na koszulę, na co dzień i na święto. Wiślanie nosili zawsze czarne lub granatowe kamizele, niektóre brucliki wiślańskie wyróżniały się kołnierzykiem stojącym. Brucliki są lekko wcięte w pasie i podszyte białą płócienna podszewką. Przestrzegano, aby długość bruclika nie przekraczała linii pasa. Sposób noszenia tej części góralskiej odzieży jest interesujący ze względu, że bruclika nie zapina się na guzy, skutkiem czego przód koszuli jest zawsze widoczny. Czarna sukienna kamizelka na prawym brzegu posiada 12 metalowych guzików. Jedne z inicjałami FJI, co oznaczało pierwsze litery cesarza Austro-Węgierskiej Monarchii – Franciszka Józefa I lub z wizerunkiem orła w koronie. Tuż przy guzikach brucliki zdobione są dużymi czerwonymi pomponami. Bruclik zawiązuje się u dołu czerwoną wstążką.

Dziś wiślanie uważają za własny tylko bruclik koloru czarnego, z rzędem czerwonych pomponów i metalowych guzików. Górny Śląsk może pochwalić się strojem cieszyńskim, strojem rozbarskim, strojem pszczyńskim i wieloma innymi. Na Dolnym Śląsku znajdziemy coraz bardziej zapomniany strój jeleniogórski, strój wałbrzyski czy strój dolnośląski.

Podczas wystąpienia na sesji plenarnej w Strasburgu w dniu 4 października powiedział:

- Kiedy mieszkałem w Norwegii, 17 maja w Święto Niepodległości - do Oslo przyjeżdżali mieszkańcy całej Norwegii w strojach regionalnych - bunadach. I nikt nie odpalał rac, nikt nie wyrywał kostki brukowej. Może to jest jakiś pomysł także dla Polski. Regionalizm jest piękny, nacjonalizm jest chory.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.