Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 stycznia 201014:02

Cudzoziemcy pracowali i byli zatrudnieni "na czarno"

Cudzoziemcy pracowali i byli zatrudnieni
0
Reklama

Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i pracowników Państwowej Inspekcji Pracy pod kątem legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców doprowadziły do ujawnienia naruszenia przepisów przez 2 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Libanu oraz ich pracodawców.

Najpierw podczas czynności kontrolnych prowadzonych na terenie jednego z gospodarstw rolnych w gminie Suszec - powiat pszczyński, funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Katowic ujawnili, że 2 obywatele Ukrainy - 43-letnia kobieta i 43-letni mężczyzna pracują nielegalnie. Cudzoziemcy zatrudnieni w charakterze pracowników fizycznych nie mieli wymaganych przepisami umów o pracę. Umowy o pracę nie miał też kontrolowany w Opolu 34-letni obywatel Libanu, mieszkający w Polsce i posiadający polską kartę pobytu. Mężczyzna pracował w charakterze kierownika w jednej z restauracji mieszczącej się w opolskim centrum handlowym. Do ujawnienia jego nielegalnej pracy doszło w trakcie wspólnej kontroli prowadzonej przez Straż Graniczną i Państwową Inspekcję Pracy z Opola.

Pracując bez umów o pracę cudzoziemcy naruszyli przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w związku z czym - po zakończeniu niezbędnych czynności, do sądów zostaną skierowane wnioski o ich ukaranie. Odpowiedzialności karnej nie unikną też nieuczciwi pracodawcy. Postępowania w związku z nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców prowadzą inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Zarówno cudzoziemcom, jak i ich pracodawcom grożą kary grzywny. Ponadto nielegalnie pracującym obywatelom Ukrainy grozi wydalenie z terytorium Polski.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.