Kontynuacja akcji „Hej pierwszaku, noś odblaski na plecaku!”

Zgodnie z polskimi przepisami każde dziecko, które ukończyło siedem lat może poruszać się po drodze bez opieki osób starszych. Jednocześnie dzieci do lat 15 poruszające się po zmierzchu poza terenem zabudowanym powinny nosić elementy odblaskowe.
Niestety ten zapis nie zawsze jest respektowany, a wśród ofiar wypadków w wieku szkolnym znaczną grupę stanowią właśnie piesi w wieku do 14 roku życia. Praktyka pokazuje, że znaczna ich część samodzielnie chodzi do szkoły, niekiedy muszą przechodzić na skrzyżowaniach bez sygnalizacji lub wracać poboczem drogi. Najczęstsza przyczyną wypadków jest nieodpowiednie zachowanie na drodze – wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie na jezdnię spoza pojazdu i przebieganie drogi. Zakup odblasków, dzięki którym dziecko widoczne jest w świetle reflektorów nawet z 250 metrów, sprawia, że część tych wypadków można uniknąć. Z tego też powodu Poseł do Parlamentu Europejskiego z początkiem nowego roku szkolnego, rozpoczyna kontynuację akcji pn. „Hej Pierwszaku, noś odblaski na plecaku”. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie woj. Śląskiego wśród uczniów szkół podstawowych. Szkoły wytypowane do akcji zostaną na podstawie bliskości miejsc szczególnie niebezpiecznych dla dzieci takich jak wzmożony ruch uliczny, brak oświetlenia na trasie do szkoły, słabo oznakowane przejście dla pieszych, częste wypadki z udziałem pieszych, brak pobocza itp.
Więcej na temat noszenia odblasków w wywiadzie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bogdanem Marcinkiewiczem członkiem komisji transportu i turystyki w PE.
W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków do lat 15. Czy zgodzi się Pan z opinią, iż obowiązek ten powinien dotyczyć wszystkie dzieci do ukończenia gimnazjum?
W odległej przeszłości członek mojej rodziny został potrącony przez samochód. Kierowca pojazdu tłumaczył się, że nie zauważył osoby idącej poboczem drogi. W Polsce mamy wiele miejsc, gdzie wciąż nie ma chodników. Każdy powinien mieć taki odblask zwiększający widoczność. Przypominam, że potrącony, który nie miał odblasku może mieć także problemy z firmą ubezpieczeniową.
W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tyś ludzi, okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 70 tyś. Prawie 50% to piesi i rowerzyści. Czy odblaski poprawią te dramatyczne statystyki?
Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20 m. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 30 m. Tymczasem zaopatrzony w odblaskową odzież, czy świecący talerzyk widoczny jest już w odległości 150 do 300 metrów. Proszę pamiętać też o tym, że od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy. Gdyby każdy nosił taki odblask statystyki byłyby nieporównywalnie lepsze.
Czyli widoczność decyduje o czasie reakcji kierowcy i drodze hamowania pojazdu?
Dokładnie tak! Dlatego nasza akcja przy współpracy z Policją oraz Strażą pożarną „Hej Pierwszaku, noś odblaski na plecaku” kierowana jest nie tylko do pieszych. Chcemy w ten sposób uświadomić wszystkim kierowcom, by zachowali wzmożoną czujność podczas jazdy nocą w miejscach nieoświetlonych zwłaszcza w terenie zabudowanym.
Pierwsze spotkania w tym roku szkolnym odbyły się 11 września 2012 w Chorzowie (http://www.bogdanmarcinkiewicz.pl/dzialalnosc-regionalna,nowy-rok-szkolny-pod-znakiem-bezpieczenstwa-najmlodszych,399.html). Dalsze relacje ze spotkań informacyjnych będzie można śledzić na stronie internetowej www.bogdanmarcinkiewicz.pl
Informujemy, iż najbliższa akcja odbędzie się 26.09.2012 roku w:
1.Społeczna Szkoła Podstawowa w Budziskach
ul. Szkolna 14,
47-420 Budziska,
ok. godz. 8.00
2.Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej,
ul. Arki Bożka 9
47-420 Kuźnia Raciborska,
ok. godz. 9.15
a także w:
3.Szkole Podstawowej w Rudach,
ul. Rogera 2,
47-430 Rudy,
ok. godz. 11.30.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany